למה עיכבה המשטרה את הרוגי האסון?

שעות של מתח ולחץ קשה עברו על עשרות המשפחות של הרוגי האסון שהמתינו באימה גודלה מחוץ למכון לרפואה משפטית – מדוע? זו הסיבה

משאית החסד של זק"א
משאית החסד של זק"א

אם פרוץ האסון, החלו להיאסף הגופות ונלקחו באופן מסודר כשהם 'מלוקטים' בידי מתנדבי זק"א המקצועיים אל היכל הנמצא בסמוך לזירת האסון.

מתנדבי זק"א פעלו בשם ועבור משטרת ישראל וצוותיה. שתי מעבודת ניידות של המחלקה לזיהוי פלילי הוקפצו למקום, צוותי חוקרים החלו מיד בפעולות הזיהוי. עד לשעה 9:30 בבוקר עמלו החוקרים עם המתנדבים – עד כי הושלמה מלאכת הזיהוי.

אז הוחלט, להעביר את הגופות אל תחנת משטרת צפת, או לחלופין לבית חולים זיו שגם העמיד שטח סטרילי לאפשר למשפחות את הסיטואציה.

רגע לפני שהגופות הועברו, החליטו גורמים בכירים שכבר היו ספוגים בשעות של ביקורת ציבורית שיפוטית – 'לא'… אם מתלוננים על הניהול של המשטרה – אז אנו לא מנהלים את הזיהוי. שמשרד הבריאות ינהל את הזיהוי – קחו את הגופות למכון לרפואה משפטית…

כל עבודת הזיהוי שנעשתה במשך שעות על ידי עשרות אנשי צוות – ירדה לטמיון.

במכון לרפואה משפטית, כמובן לא התייחסו לכל מערך הזיהוי שערכה המשטרה – ופתחו בהליכי הזיהוי מראשיתם.

וזו הודעת זק"א: ברקע האסון הנורא שפקד את העם היהודי בארץ ובעולם ונלקחו לבית עולמים 45 נשמות קדושות וטהורות. אנו רוצים לעלות לסדר היום את התנהלות אנשי המכון לרפואה משפטית באבו כביר.

מתנדבי זק"א העושים את מלאכת הקודש הקשה מכל בטיפול בכבוד המת, פעלו בשיתוף מלא עם מחלקת זיהוי של המשטרה במחוז הצפוני. כל גופות הנפטרים עברו תהליך ראשוני של מיון וזיהוי בתחנת ריכוז החללים במירון תוך כדי שמירה על כבוד המת. לאחר הזיהוי המקצועי בשטח ולבקשת המשטרה מתנדבי זק"א העבירו את 39 גופות הנפטרים למכון לרפואה משפטית תוך כדי ליווי משטרתי צמוד בחשש המשטרה שקיצונים ינסו לחבל בהעברת הנפטרים למכון.

הנפטרים הגיעו בשעה 12:00 בצהרים למכון לרפואה משפטית ועד השעה 17:00 בצהרים שוחררו רק 7 מהנפטרים.

דובי ויסנשטרן מנכ"ל זק"א, אמר "לאחר לילה קשה שעברנו עם האסון המזעזע בכל קני מידה, מתנדבי זק"א העבירו את גופות הנפטרים למכון המשפטי באבו כביר, אני הייתי גם במלאכת הזיהוי וגם באמבולנסים שהגיעו למכון, לצערי היחס הנורא וחסר הלב שקיבלו משפחות הנפטרים ואנשי זק"א מצוות המכון ואנשיו היה חסר אמפטיה ורחמים. המכון ללא שום סיבה לא שיתף פעולה עם אנשי זק"א שהיו בשטח במירון וסייעו במלאכת הזיהוי בתר"ח במירון. שיחרור הגופות התעכב למרות שחלק מגופות הנפטרים עבר זיהוי מקצוע של המז"פ והיה צורך רק בזיהוי בזיהוי פנים ע"י נציגי המשפחות. הדברים גרמו צער נוסף למשפחות היקרות שאיבדו את יקיריהם". וחלקם הגדול לא הצליחו לקבור אותם לפני שבת.

2 תגובות
  1. החוק קובע .כול פטירה של אדם .מחוץ לבית חולים . חייב חקירה של המשטרה וכמובן אבו כביר .

  2. המכון קובע גם סיבת מוות, חנק, שבר, וכדומה. יש לך נפקא מינה לעניין נשיאת האחריות בעתיד. מי שאחראי למותם של 45 איש צריך לדעת מה הוא גרם להם. ילדים תמימים שנחנקו למוות.

השארת תגובה