נתניהו: אף אחד לא מבין

אחרי הדרמה אמש בישיבת הממשלה ובבג"צ: נתניהו מציע לאפשר לגנץ לשמש כשר המשפטים ושר הבטחון יחדיו – לפני הדיון שאמור היה להתקיים היום בבג"צ

נתניהו וגנץ אצל הנשיא, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו וגנץ אצל הנשיא, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בסיומו של שבוע פוליטי סוער, עומדות בפני נתניהו שלוש אפשרויות: ראשות האופוזיציה, ממשלת רוטציה שבה הוא יכהן שני או בחירות חמישיות.

כפי שהדברים נראים כעת, המניה הפוליטית של נתניהו נמצאת בשחיקה מתמדת. אף אחד מראשי המפלגות לא מוכן לכהן כראש ממשלה אף לא כראש ממשלה ראשון ברוטציה. הצעות ברוח זו הועברו לסער, לבנט ולגנץ וכולם סירבו. גם ההצעה למנות את ח"כ יריב לוין כראש ממשלה למשך שנה, נדחתה הן ע"י לוין עצמו והן ע"י סער שסירב לכך שנתניהו יהיה זה שיפעיל את לוין.

אחת ההצעות שהעלה נתניהו היה ליו"ר ש"ס השר אריה דרעי. הוא הציע לו לכהן כראש ממשלה כמועמד מוסכם ע"מ לאפשר לסער ולבנט להצטרף לממשלה. דרעי השיב בשלילה ורה"מ, ביקש מכמה מחברי הכנסת של הליכוד להפעיל לחץ על דרעי.

בשיחות סגורות, נתניהו אומר כי הוא מוכן להתפשר על תפקידו ע"מ לכונן ממשלה. המשמעות היא שנתניהו מבין שאם אין ברצונו לכהן כיו"ר האופוזיציה, עליו לוותר על כהונתו כראש ממשלה למשך שנה לפחות.

בתחילת השבוע עוד הועברו מסרים בין סער לנתניהו באמצעות מתווכים. על הפרק עמדו מס' הצעות שיאפשרו לסער לרדת מהעץ, כשאחת ההצעות מדברת על כך שסער יכהן ראשון כראש ממשלה ונתניה יהיה תחתיו.

למשך מס' ימים השתעשעו בליכוד בסיכוייה של ההצעה, אלא שאז הגיעה הדרמה בישיבת הממשלה ביום שלישי. בג"צ חייב את הממשלה למנות שר משפטים. גנץ רצה שההצעה תעלה מיידית, אולם נתניהו ביקש ארכה של 48 שעות ע"מ לדון עם גנץ על מועמד מוסכם.

מכאן החלה סאגה של ויכוחים וצעקות בין חברי הליכוד לחברי כחול לבן. "עדיף ששר משפטים קבוע ימונה על ידי הממשלה הבאה שתוקם. זה המקסימום", אמר נתניהו בתחילת הדיון. עם זאת, ראש הממשלה ציין כי "אם בית המשפט יחייב אותנו להחליט – מיד נחזור ונתכנס. אני מנסה למנוע התנגשות מיותרת".

בתחילת הדיון שהתקיים בזום אמר נתניהו לגנץ: "אפשר למנות שר משפטים. יש לנו סימני שאלה האם המשרד הזה עדיין בחזקתכם לפי ההסכם. אתם רוצים את הלחץ של בג"ץ כדי להכריע בנושא שר המשפטים".

גנץ השיב לנתניהו: "אתה משחק משחקים. לא ברור לי למה. לא משנה אם יעברו עוד 48 שעות – אני נשאר המועמד של כחול לבן לתיק המשפטים".

גנץ התעקש להיבחר לשר המשפטים כבר בישיבת הממשלה הנוכחית. בשלב מסוים הטיח בנתניהו: "בהסכם הקואליציוני נקבע שתפקיד שר המשפטים יהיה בגוש כחול לבן. משרד המשפטים הוא משרד חיוני, וזה שהוא מתפקד כבר חודש ללא שר זו תקלה. אתה נושא באחריות ולא תהיה החלטה אחרת מבחינתי. כל דבר אחר זה היתממות פוליטית. אם אתה רוצה – נשב ונדבר, אבל עמדתי לא תשתנה".

בהמשך צעק גנץ: "מבקש להביא את המינוי שלי לשר משפטים עכשיו ומיד. אני המועמד, אין מועמד אחר. ראש הממשלה הוביל כאן זובור. אני דורש הצבעה עכשיו ולא עוד 48 שעות".

לאחמ"כ עברו השרים להצבעה. ההצעה נפלה לאחר ש-17 שרי הגוש במחנה נתניהו התנגדו להצעה, ו-10 שרי גוש כחול לבן תמכו. בשורה התחתונה: גנץ לא נבחר לתפקיד שר המשפטים.

בליכוד מיהרו להעלות הצבעה חלופית למינויו של אופיר אקוניס לתפקיד שר המשפטים. מכאן החלה סאגה פוליטית ומשפטית כאחת. גנץ התנגד והיועמ"ש מנדלבליט גיבה את גנץ בטענה שכל הצעה שתעלה לישיבת הממשלה צריכה להיות מוסכמת על שני הצדדים וכי הנושא לא אושר מראש בסדר היום של ישיבת הממשלה.

נתניהו לא נשאר חייב והשיב לגנץ בתקיפות: "אתה יכול להתנגד כמה שאתה רוצה, עולים להצבעה – קדימה".

כמוצא אחרון ביקשו שרי כחול לבן ממזכיר הממשלה צחי ברוורמן שלא להעלות את מינויו של אקוניס לשר המשפטים להצבעה. ברוורמן השיב: "אני כפוף לחוק, לנוהל, למנהג. ראש הממשלה מנהל את הישיבה ואני כפוף אליו קודם כל". השרה פנינה תמנו שטה מכחול לבן הטיחה בו: "אתה מזכיר ממשלה, לא מזכיר הליכוד".

בשלב הזה התערב היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט ודרש ממזכיר הממשלה צחי ברוורמן שלא להעלות את ההצבעה לדיון: "אני מציע שמזכיר הממשלה יפעל בהתאם לחוק".

נתניהו התערב ומחה נגד דברי היועמ"ש שהספיק לומר שההצבעה איננה חוקית: "שלא תחשבו לרגע אחד שההצבעה הזאת תעבור". אלא שמזכיר הממשלה המשיך בהצבעה וההצעה אושרה ברוב קולות של 17 תומכים מול 7 מתנגדים. בהמשך שלושה שרי כחול לבן שלא הצביעו ביקשו לצרף את שמותיהם כמתנגדים.

היועמ"ש מיהר לקבוע שההצבעה לא חוקית וכי אופיר אקוניס אינו שר המשפטים של ישראל. "מרגע שרה"מ החליפי (גנץ) ביקש לא לעלות את זה לסדר היום, חלה חובה שלא לעלות זאת – כי יש צורך בהסכמה מראש בין רה"מ לרה"מ החליפי. ההצבעה לא חוקית, אסור היה לקיים אותה", דברי מנדלבליט.

היועמ"ש התלונן ע"כ שלא ניתנה לו זכות הדיבור בישיבת הממשלה. "סתמו לי את הפה, ראש הממשלה לא נתן ליועץ המשפטי לממשלה לדבר", אמר.

בשלב זה גם נתניה וגם מנדלבליט הביעו את זעמם על מה שהתרחש. נתניהו טען כנגד מנדלבליט: "אף אחד לא מבין את ההסברים שלו". היועמ"ש הגיב בזעם: "בג"צ יבין, אל תדאג". נתניהו בתגובה: "הציבור לא יבין את ההתפלפלויות שלכם". בהמשך הוסיף מנדלבליט: "מה שקרה כאן זה היה לא תקין, לא בסדר שלא אפשרו לי לדבר… ביצעתם הצבעה לא חוקית כנגד היועמ"ש – דבר חסר תקדים. השר אקוניס איננו שר המשפטים של ישראל".

בסיומה של הישיבה הסוערת, הגיבו בכחול לבן: "נתניהו והליכוד ניסו לבצע פיגוע נוסף בדמוקרטיה – וכחול לבן מנעה מהם. הם ביקשו לפרק את סמכויותיו של משרד המשפטים בשל גחמה פוליטית – ולא נתנו להם. הם ביקשו להעביר הצבעה לא חוקית שלא הייתה על סדר היום למינוי אקוניס לשר משפטים בניגוד לעמדת היועמ"ש – ונכשלו. והם מבקשים שוב לממש את מזימת אפריל – ואנחנו לא נאפשר להם. כחול לבן בהובלת גנץ תמשיך לשמור על הדמוקרטיה עד שתורכב ממשלת שינוי שתחזיר את ישראל למסלול".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה כי בתחילה גנץ הסכים להצעת הפשרה לדחות את הדיון ב-48 שעות, אך בהמשך דחה אותה ודרש הצבעה. "רה"מ הסכים והעלה את ההצעה למינוי גנץ, ומשזו נפלה, העלה את מועמדותו של השר אקוניס שקיבל רוב קולות", נכתב בהודעת לשכת נתניהו.

לדברי נתניהו: "היועמ"ש טען שהפרשנות שלו היא שההצבעה על אקוניס היא לא חוקית כי בני גנץ התנגד לה. השר אוחנה אמר שההסכם הפריטטי תקף רק על 'סדר היום' שהיה מוסכם מראש, וכלל רק את מינויו של שר משפטים מבלי לנקוב במועמד ספציפי. בתגובה מזכיר הממשלה ושרים העלו את סעיף 15 לתקנון הממשלה, שקובע כי ראש הממשלה רשאי לעלות לסדר היום נושא שהוא מאשר שיש צורך לדון בו, וכך נהג".

הסערה בישיבת הממשלה הובילה לגל תגובות במערכת הפוליטית. יו"ר ימינה נפתלי בנט הגיב ואמר: "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה. אין לנו מדינה אחרת. אני קורא לכולם להבין את גודל הרגע, להתעשת ולגלות אחריות לאומית. מדינת ישראל חייבת בדחיפות ממשלה מתפקדת ויציבה".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב ואמר: "אם היה מי שעוד חשב שנתניהו צריך לשבת ליד שולחן הממשלה – היום הוא קיבל תזכורת שהוא חייב כבר ללכת. הזלזול הבוטה בשלטון החוק, בכל הסכם שהוא חתם עליו, השקרים כדרך חיים – כל זה פרץ היום סביב מינוי שר המשפטים. כל מי שהעלה בדעתו אפילו לרגע לחתום על הסכם כלשהו עם נתניהו, קיבל תזכורת שאין שום סיכוי שהוא ימלא את חלקו בשום הסכם. הוא פשוט לא מסוגל לא לרמות".

גם יו"ר תקווה חדשה ח"כ גדעון סער הגיב לדרמה ואמר: "‏הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון".

לעומתם, ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף את היועמ"ש בסיומה של הישיבה: "אדוני היועמ"ש, אביחי, אל תדאג. קצת סבלנות. אוטוטו נפתלי ואיילת מקימים את 'ממשלת השינוי'. ואתה תחזור להיות ראש הממשלה האמיתי".

הסוגיא עברה לבג"צ שקיים דיון דחוף בשעות הערב של יום שלישי שבסיומו של הדיון קבע: המינוי יושהה, מחר נדון בו מחדש.

השארת תגובה