נפתלי בנט מנסה להרכיב ממשלה

יו"ר יש עתיד חשף פרטים מהמו"מ בינו לבין יו"ר ימינה • "קורא להקים ממשלת הסכמה לאומית, כלשונו, שתמנע מנתניהו ממשלה עם גזענים מטורפים" • ממשלה כזו תהיה חייבת להישען על רע"מ והח"כית אבתיסאם מראענה של העבודה

יאיר לפיד, נפתלי בנט (לעמ)
יאיר לפיד, נפתלי בנט (לעמ)

במהלך פגישותיו אמש עם הסיעות המרכיבות את הכנסת החדשה, תהה הנשיא ריבלין יותר מפעם אחת: האם עליו להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה בהיותו מואשם בפלילים?

כששאל הנשיא את גפני: האם הנשיא צריך לשקול את העבודה שיש פוליטיקאי נאשם בפלילים?

השיב גפני: אנחנו לא סומכים על מערכת אכיפת החוק.

כך גם שאל הנשיא את נציגי הליכוד האם יש להם מועמד חלופי להרכבת הממשלה למקרה ששיקולים ערכיים ימנעו ממנו להטיל המנדט על נתניהו?

השר אקוניס השיב: “התשובה היא שלילית. אנחנו לא מעמידים אלטרנטיבה. בחרנו בצורה דמוקרטית וחופשית בנתניהו לעמוד בראשות הליכוד ב-2019 ולכן הוא האיש מטעמנו המועמד לראשות הממשלה”.

השר הנגבי אמר בהצהרה של נציגי הליכוד: “מעולם לא היה מצב שבו חבר כנסת עם מספר חד ספרתי של מנדטים מקבל מנדט להרכיב ממשלה. אין לנשיא שיקול דעת לאור המצב של מספר המנדטים והממליצים”.

יו”ר יש עתיד יאיר לפיד מסר אמש הצהרה לקראת החלטת הנשיא על זהות המועמד שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

“כל מי שראה היום את הופעתו חסרת האחריות של נתניהו, מבין שהוא לא יכול להמשיך. הוא הפך להיות מסוכן. לעצמו, למדינת ישראל ולשלטון החוק”, אמר לפיד.

”אנחנו צריכים במקום זה להקים ממשלת הסכמה לאומית. פניתי לחברי נפתלי בנט כדי להקים איתו יחד ממשלה. ממשלה שתיפרס על פני כל המרחב הפוליטי. מפלגות ימין, מרכז ושמאל. ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו חיים פה יחד. אנחנו יודעים לגשר על הפערים. אנחנו לא שונאים אחד את השני”.

”אנחנו נחושים להביא את השינוי שהבטחנו לאזרחי ישראל. למנוע ממשלה של נאשם בפלילים שנשען על גזענים מטורפים”.

הוא סיפר: “הצעתי לבנט שנקים יחד ממשלת אחדות והוא יהיה ראשון ברוטציה. זה מה שהמדינה זקוקה לו עכשיו. הישראלים צריכים לראות שהמנהיגים שלהם יודעים לשתף פעולה.

אני קורא לכל המפלגות והמנהיגים שהבטיחו שינוי לאזרחי ישראל. נתניהו ינסה עכשיו בכל כוחו לפרק אתכם. הוא יחפש עריקים, הוא יחפש לפרק מפלגות. אל תתנו לו. אין לו ממשלה. אין לו רוב. הוא שבוי בידי הקיצוניים. זה משחק ארוך וינצח מי שיהיה נחוש מספיק, סבלני מספיק וממוקד מטרה. אנחנו לא מוותרים ולא נוותר לעולם, מעולם לא נוהלה מלחמה פוליטית צודקת יותר, וזה ייגמר רק כשננצח”.

בנט מנסה לבד

יו”ר מפלגת ימינה נפתלי בנט בוחן אפשרות להקים ממשלה בראשותו עם יאיר לפיד, גדעון סער, אביגדור ליברמן ובני גנץ – במטרה למנוע בחירות חמישיות בישראל.

בחדשות 12 דווח, כי במפלגת ימינה דורשים לקבל את הקול המכריע בממשלה, כך שתהיה זו ממשלת ימין-מרכז בהתאם לתוצאות הבחירות.

בנט דורש מנגנון פריטטי ובנוסף סמכות להכריע, מעין קול נוסף, במידה שלא תהיה הסכמה על הנושאים שנמצאים במחלוקת, למרות שהימין יהיה במיעוט בממשלה כזו.

לטענת בנט, יש רוב בעם ולכן זה צריך להשתקף גם בהרכב הממשלה.

במפלגת ימינה גם מתעקשים להשאיר בימין את התיקים הרגישים האידיאולוגיים כמו משרד המשפטים, משרד האוצר, המשרד לביטחון פנים ומשרד החינוך – בנוסף כמובן לתפקיד ראש ממשלה שאותו יקבל נפתלי בנט.

מנגד, בנט מתקדם גם במסלול מול נתניהו – שם הקושי המרכזי הוא שבינתיים אין לנתניהו ממשלה, גם אם בנט מצטרף.

במידה ובכל זאת יימצא פתרון, נבחנת האפשרות לצרף את ימינה לליכוד עוד לפני הקמת הממשלה.

במסגרת המאמצים של ח”כ נפתלי בנט להקים קואליציות שונות, הוא שוחח בשבוע החולף עם יו”ר ש”ס השר אריה דרעי. במהלך השיחה הוא ביקש לבדוק אפשרות לפיה יצטרפו החרדים ל’גוש החרם’ בראשות בנט ביחד עם יאיר לפיד, גדעון סער ובני גנץ.

לפי התרחיש של בנט, במידה והחרדים ייאלצו לבחור בין הליכה איתו לממשלה בלי ליברמן לבין בחירות חמישיות – הם יעדיפו ממשלה איתו.

התגובה שקיבל יו”ר ימינה היתה “לא” מהדהד – גם אם הדבר יוביל לבחירות חמישיות.

דרעי אמר ל’ישראל היום’: “שוחחנו בשבוע שעבר ואמרתי לבנט שאין אפשרות אחרת מלבד הקמת ממשלת ימין. העברתי לו בצורה חדה ביותר שאין שום מצב בעולם שאנחנו נלך איתו ביחד לממשלה בלי הליכוד. גם אם נגיע לרגע האחרון וגם אם זה יוביל לבחירות חמישיות, העמדה שלנו חד משמעית. גם יהדות התורה לא תצטרף לממשלה כזאת – והסברתי לו למה.

“אנחנו לא ניכנס לקואליציה שלא תחוקק באופן מיידי את חוק הגיוס כמו שסיכמנו עליו, לא נכנס לממשלה שלא תחוקק חוק גיור ממלכתי מינימלי, ואנחנו דורשים גם פסקת התגברות. את זה אפשר להשיג עם יאיר לפיד? ממש לא”.

לדברי דרעי, “אם בנט היה אומר ‘אני בגוש הימין’, ניתן היה למצוא פתרון לגדעון סער. כל זמן שסער חושב שיש לו אפשרות אחרת – הוא לא מוכן לשמוע על זה”.

דרעי הדגיש: “אנחנו נשארים עם הימין. נפתלי בנט וגדעון סער חייבים להבין בצורה הברורה ביותר שאין אלטרנטיבה חוץ ממשלת ימין. אין אמצע. העם אמר את שלו, יש 65 מנדטים שרוצים ממשלת ימין, ועכשיו צריך להתגבר על כל הבעיות בבית פנימה. צריך לפסול כל אלטרנטיבה אחרת”.

דרעי לופת מימין

יו”ר מפלגת ש”ס שר הפנים אריה ויו”ר מפלגת הציונות הדתית ח”כ בצלאל סמוטריץ’ נועדו בביתו של דרעי בשכונת הר נוף בירושלים.

לפי הדיווח ב’ישראל היום’, דרעי וסמוטריץ’ החליטו לכרות ברית ביניהם ולא להצטרף לממשלה בהובלת ‘ימינה’, אם נפתלי בנט יקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

הפגישה התקיימה כאשר נציגיו של סמוטריץ’ הגיעו לבית הנשיא והמליצו להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה.

משלחת הציונות הדתית לבית הנשיא כללה את איתמר בן-גביר, מיכל וולדיגר ושמחה רוטמן. “אנחנו חושבים שלנתניהו ישנם הסיכויים הגדולים ביותר. אנחנו סבורים שיש ביכולתו להרכיב ממשלה, עובדים על זה כעת”, אמרה וולדיגר.

מפלגת הציונות הדתית תקפה את נפתלי בנט.

”עם 7 מנדטים בנט חותר בכל הכח לממשלת מיעוט של השמאל בראשותו עם מרצ, ליברמן, איבתיסאם מרענה ובהישענות חברי כנסת תומכי טרור”, אמרו במפלגתו של סמוטריץ’.

”בנט מטרפד במו ידיו את המאמצים להביא את סער לממשלת ימין כדי לטעון שלנתניהו אין ממשלה ולכן הוא נאלץ לחבור לשמאל הקיצוני. בנט בהיבריס חסר אחריות שעלול לעלות לימין ולמדינת ישראל ביוקר”, הוסיפו.

תגובה אחת
  1. בינט אם תלך עם לפיד אתה בוגד בבוחרים שבחרו בכהולאבה לו יבחרו בכה יותר

השארת תגובה