בדרך לממשלה? היום ממליצים לנשיא

נציגי הסיעות יתייצבו הבוקר במשכן וימליצו על מועמדם לראשות הממשלה • על נתניהו צפויים להמליץ לפחות 52 ח"כים, על לפיד לפחות 37 • ועל מי ימליצו השאר?

הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ
הנשיא ראובן ריבלין מטיל על רה"מ בנימין נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה. צילום : חיים צח / לע"מ

היום יארח נשיא המדינה רובי ריבלין את נציגי הסיעות השונות, לקבל את המלצותיהם על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה. כל מפלגה צפויה לשבת עם הנשיא כ-15-20 דקות. הנשיא צפוי לשאול את הממליצים אם ישנם עוד מועמדים שהם מוכנים שירכיבו את הממשלה.

נציגי יהדות התורה צפויים להגיע אל הנשיא בשעה 13:15 והם מתכוונים להמליץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפי דיווח ב’ישראל היום’, לבית הנשיא יגיעו ראשי המפלגה משה גפני, יעקב ליצמן, אורי מקלב ומאיר פרוש, שידרשו מריבלין לפעול באופן אקטיבי להבאת גדעון סער לגוש נתניהו.

החרדים יטענו בפני הנשיא כי הוא נבחר בקולות הימין והחרדים וכעת הוא צריך לפעול עבור מי שבחר בו.

סגן השר אורי מקלב, חבר צוות המו”מ של יהדות התורה, אמר לישראל היום: “כמו שהנשיא פעל לאחדות לאומית, כעת שיפעל לממשלת אחדות ימנית. הוא מחוייב כלפי מי שבחר בו להיות נשיא, הוא לא נבחר על ידי קולות השמאל. גדעון סער שפעל עבור בחירת ריבלין לתפקיד נשיא המדינה, הגיע לבקש את אמון מפלגות הימין והסיעות החרדיות – וכעת הגיעה העת לפעול עבור האינטרס של מי שבחר בו”.

גדעון סער מסר הצהרה: “לא נצטרף ולא נתמוך בממשלה בראשות נתניהו, ונפעל בכל כוחנו להקמת ממשלת שינוי במדינת ישראל. זה מה שאני עושה בימים האלה. אני פועל כמיטב יכולתי כדי שתקום ממשלת שינוי שתחליף את נתניהו – חד, חלק וברור”.

בבית הנשיא הבהירו: “ברגע שיש הכרעה, אין סיבה לעכב את הליך הרכבת הממשלה. הנשיא ינסה להבין במהלך ההתייעצויות מול כל סיעה לאיזו ממשלה היא תסכים להצטרף ולאיזו לא. בתשובת הסיעות לנשיא על שאלת המומלץ, יצטרכו להבהיר לאילו מפלגות נוספות בכוונתן לחבור על מנת לאפשר לנשיא לגבש תמונת מצב ברורה”.

מפת הממליצים המסתמנת צפויה להיראות כך: על נתניהו ימליצו 52 חברי כנסת ממפלגות הליכוד, ש”ס, יהדות התורה והציונות הדתית. ליאיר לפיד צפויים, בינתיים, 37 ממליצים בטוחים ממפלגות יש עתיד, ישראל ביתנו, העבודה ומרצ.

סיעות ימינה, כחול לבן, רע”מ, והמשותפת טרם הודיעו על מי ימליצו. בל”ד כבר הודיעה כי לא תמליץ על איש.

מפלגת ימינה ממשיכה בניסיונות להקים ממשלה חדשה בישראל: על פי הדיווח בחדשות 12 עיקר המאמצים של המפלגה יופנו, בשלב זה, להקמת ממשלת ימין.

לפי הדיווח, התקיימו דיונים דרמטיים אצל יו”ר ימינה, כאשר רוב הקולות שנשמעים מסביבתו נותנים עדיפות להקמת ממשלת ימין מלא שתכלול את גדעון סער או בהישענות על רע”מ.

יחד עם זאת, אם שתי האפשרויות הראשונות לא ייצאו לפועל, בנט יעדיף לעמוד בראש ממשלה יחד עם גוש השמאל מאשר ללכת לבחירות חמישיות.

לפי דיווח ב’כאן חדשות’ יו”ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בשיחות סגורות כי יש התקדמות בשיחותיו עם יו”ר ימינה בנט. “יש התקדמות משמעותית בשיחות עם בנט, מעריך שאפשר להקים איתו ממשלה. הוא לא סומך על ההבטחות של נתניהו, החרדים יצטרפו לממשלה כזאת יום אחרי הקמתה”, אמר.

בתוך כך, במפלגת רע”מ העבירו בימים האחרונים מסר לשני הגושים ובו התנאי לתמיכה בהקמת ממשלה ובבחירת יו”ר הכנסת: הקפאת חוק קמיניץ, המחמיר עם אכיפת עבירות הבנייה.

ברע”מ מכחישים: “אנו מבקשים להבהיר שהידיעה שפורסמה בערוץ כאן 11 לגבי הצבת תנאי להקפאת חוק קמיניץ תמורת תמיכה בבחירות ליו”ר הכנסת, הינה ידיעה שקרית” .

מקורבים ליו”ר רע”מ מנסור עבאס מציינים כי הם מרגישים שהם יכולים להיות לשון מאזניים, ולמנף את הסיטואציה במקרה שבו אף אחד לא יצליח להקים ממשלה ויילכו לבחירות חמישיות.

הרב יענקי קניבסקי, נכדו של מרן הגר”ח קניבסקי, שוחח אמש עם יו”ר מפלגת ‘תקווה חדשה’ גדעון סער בניסיון לשכנע אותו להצטרף לממשלת ימין-חרדים בראשות בנימין נתניהו.

לפי דיווח של אנה ברסקי מ’מעריב’, בתקווה חדשה מכחישים כי התקיימה שיחה בין גדעון סער לבין הנכד יענקי קניבסקי.

גדעון סער נהג כל השנים להגיע אל בית הגר”ח כדי להתברך לקראת החגים.

גדעון סער, הודיע בנחרצות כי לא יצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו – וסיפר על כוונתו להקים ”ממשלת שינוי”.

בכנס פעילים של מפלגתו, אמר סער: “חזרתי ואמרתי בבחירות שני דברים ואני חוזר עליהם כאן הערב. לא נצטרף ולא נתמוך בממשלה בראשות נתניהו, ונפעל בכל כוחנו להקים ממשלת שינוי במדינת ישראל. זה מה שאני עושה בימים האלה. אני פועל כמיטב יכולתי כדי שתקום ממשלת שינוי שתחליף את נתניהו. חד. חלק. ברור”.

לדבריו, ”אנחנו רוצים להקים ממשלת פיוס, שתחבר מחדש בין חלקי העם הזה שבו כולנו אחים. אנחנו רוצים ממשלה שתחזיר ערכים של אמירת אמת, של יושר ושל יושרה בחיים הציבוריים. של עמידה, אם הבטחת משהו – תקיים אותו, תבצע אותו. של כבוד לזולת, גם ליריב הפוליטי וגם לשותף הפוליטי, לכבד אותו.

“אנחנו רוצים להקים ממשלה שתעסוק בשיקום הכלכלה ובהחזרת הצמיחה, שתראה את טובת האזרחים כנגד עיניה. זאת הממשלה שאנחנו רוצים, זאת הממשלה שהבטחנו לעשות כמיטב יכולתנו להקים. וזה מה שנעשה. חד וחלק”.

הוא הדגיש: “אני אומר מראש, לא משנה מה יהיו הלחצים ומי יהיו הלוחצים, לא משנה כמה ילחצו, זה לא ישנה דבר. חבל על הזמן, לא יקרה. לא נשנה את הדברים שהצגנו בפני הציבור.  אומרים לנו: בואו, מנעו בחירות חמישיות, אנחנו רוצים בכל מעודנו למנוע בחירות חמישיות ונפעל לכך, אך מי הביא את ישראל ל-4 מערכות בחירות בשנתיים ועדיין נאחז בקרנות המזבח? הוא זה שצריך להסיק את המסקנות ולזוז הצידה ולאפשר לישראל להתקדם”

סער המשיך לנסות לקבוע לליכוד מי יעמוד בראשו: “אומרים לנו בואו הקימו ממשלת ימין, אנחנו אומרים אדרבה, תיבחרו מי שתבחרו, יש דבר אחד שלא תצליחו לעשות, לא תצליחו לכפות עלינו את נתניהו. רוצים ממשלה כזו? אפשר להקים ממשלה כזו בכמה ימים”.

בהמשך הוסיף: “כל אנשי הליכוד שפונים אלי, אני יודע בדיוק מה הם חושבים. אתם ששנים לא אמרתם לו על דבר. לכו היום ותעשו את הדבר האמיתי, הנכון, שיכול גם להציל את התנועה שהייתה פעם מפוארת. אני קורא לכם ואומר לכם, רסנו את הביביזם לפני שיחסל את הליכוד”.

יו”ר תקווה חדשה התייחס לניסיונות להרכבת הממשלה ואמר לפעיליו: “לא הכל נמצא בידיים שלנו. אין אצלנו נימה של שיקולים אישיים ואני ויתרתי למפלגה שקיבלה מנדט אחד יותר מאיתנו, אך זה לא חשוב. הדבר החשוב הוא להגיע למטרה שנקבעה, כל העניינים האישיים הם משניים”.

 

השארת תגובה