בדרך למערת המכפלה – המעגן נעצר

מערת המכפלה בחברון
מערת המכפלה בחברון

במבצע בין יבשתי מורכב ומשולב התכנס בית הדין הרבני בתל אביב בחול המועד פסח ושחרר אשה עגונה ואם לילדים שבעלה נעלם לפני למעלה מ-11 שנים.

המדובר בבני זוג ממוצא רוסי-בוכרי המתגוררים בארצות הברית ולהם גם אזרחות ישראלית. לפני 11 שנה נטש הבעל את אשתו ושלושת ילדיו ונעלם. מאז אבדו עקבותיו וכל המאמצים לאתרו עלו בתוהו. מאחר והבעל הוא אזרח ישראלי, פנתה האישה לפני כשבעה חודשים לבית הדין הרבני בישראל והנושא הועבר לטיפול נמרץ של אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, שהפעיל חוקר כדי לאתר את הבעל

לפני מספר חודשים הגיע לאנשי האגף מידע מרשות שדות התעופה כי הבעל הגיע ארצה. הוא אותר וסירב בעקשנות לתת גט ומיד נעלם שוב. בנסיבות אלו בית הדין הוציא נגדו פקודת מעצר וצו עיכוב יציאה מהארץ.

בחול המועד פסח נסע הבעל המעגן למערת המכפלה ובמבואות חברון הוא נבדק במחסום משטרתי שגרתי. לאחר שהתברר כי תלויה ועומדת נגדו פקודת מעצר הוא נעצר במקום והועבר לשירות בתי הסוהר.

בסביבות השעה 22.00 בערב נעתר הבעל לתת גט זאת לאחר משא ומתן שנוהל על ידי הרב מימון בתיווכם של רב השב"ס הרב אייל סלמן ורב כלא מעשיהו הרב יונה יוניוב. למרות פרק הזמן הקצר שנותר עד לבוקר ובשל בעובדה שמדובר בחול המועד, עשו אנשי שב"ס מאמץ מיוחד ויוצא דופן והקפיצו את צוות נחשון בהתראה קצרה במגמה להביא את האסיר לבית הדין למחרת בבוקר, זאת כדי לאפשר ביצוע מיידי של הגט ולמנוע מהאסיר לחזור בו מההסכמות.

ראש אבות בתי הדין בתל אביב הרב זבדיה כהן פנה למנהל בתי הדין הרבניים הרב דוד מלכא וביקש את אישורו לפתוח את שערי בית הדין בתל אביב בחול המועד ולזמן את הסופר העדים והמאבטחים בעיצומו של החג. עם קבלת האישור התנהל דיאלוג גם עם אב בית הדין בניו יורק שגם הוא היה בחופשת חג הפסח.

אב בית הדין הרב בן חיים זימן את האישה שנמצאת בארצות הברית וקבע איתה להתייצב בבית הדין בשעה שלוש בלילה לפי שעון ניו יורק כדי למנות במקביל לדיון בישראל שליח קבלה ושליח הולכה. במקביל זימן ראב"ד תל אביב הרב זבדיה כהן את הדיינים הרב אייל יוסף והרב רפאל גלב, וכן סופר סת"ם, עדים, ספרא דדיינא, מאבטחים וכו', ובית הדין נפתח באופן חריג וחסר תקדים בעיצומו של חול המועד פסח.

הבעל הגיע לבית הדין בתל אביב באמצעות השב"ס, האישה הגיעה לבית הדין בניו יורק – ובשיתוף פעולה של כל הגורמים סודר גט פיטורין כדת משה וישראל. הבעל שוחרר ממעצרו בחג החירות, והאישה העגונה הותרה מכבלי עיגונה ויצאה לחירות לאחר למעלה מ-11 שנות עיגון.

השארת תגובה