אחרי שנת קורונה: קמחא דפסחא – בהידברות

קמחא דפסחא
קמחא דפסחא

במחלקת החסד של הידברות מציינים כי היקף הפניות השנה הפתיע גם את וותיקי הפעילים בארגון. "כבר היו שנים כלכליות לא פשוטות בעבר, אולם מה שקרה בשנת הקורונה לא דומה לשום דבר. בדרך כלל אנחנו מקבלים פניות ממשפחות מתחזקות המתפרנסות בקושי ובצמצום רב, ולכן כאשר מתקרב חג הפסח ליבם מתמלא בדאגה גדולה, כיצד יעמדו בהוצאות האדירות של החג, וממילא הסיוע שלנו חיוני ביותר עבורן. אולם השנה נוספו לפניות אלו מאות משפחות חדשות ! שבעקבות המגפה הידרדרו אל מתחת לקו העוני, והן נאלצו עם כל הכאב לפנות בבקשת עזרה כדי שיוכלו לחגוג את הפסח כהלכתו", משתף חיים, מנהל מוקד הפניות במחלקת החסד.

ארגון הידברות המגיע לכל בית יהודי בעולם, משמש כתובת רוחנית עבור יהודים בכל שדרות העם הזקוקים לעצה, להכוונה, לסיוע ולחיזוק. משפחות מתחזקות רואים בארגון את ביתם הרוחני, סומכים על רבני הארגון ולכן מפנים אליהם את מצוקותיהם. יהודים יקרים אלה שעזבו משפחה ולפעמים גם מקום עבודה באמצע החיים, בחלקם הגדול חיים ללא תמיכה משפחתית או קהילתית, ופעמים שארגון הידברות היא הכתובת שלהם לא רק להתחזקותם הרוחנית, אלא גם לקשיים הכלכליים שלהם.

במהלך החורף הלכו והצטברו במחלקת החסד אלפי בקשות סיוע לעזרה, בקשות המגיעות באמצעות טופס מסודר עם פירוט מלא של המצב הכלכלי של המשפחה והמלצת רב. כל טופס הועבר לבדיקת צוות מקצועי המוודא שהפרטים מדויקים, ולאחר מכן הרשימות עברו לחברי וועדת התמיכות, הפועלת בפיקוחו האישי של הגר"ז כהן שליט"א, ראש ארגון הידברות, ובה חברים רבני הידברות לצד אנשי מקצוע נאמנים בהם רו"ח ועורכי דין בכירים. בישיבה מיוחדת של הוועדה בודקים כל פניה לעזרה, חוקרים כל מקרה לגופו, דנים בכובד ראש כראוי לדיני נפשות, מתייעצים ומקבלים ההחלטות על גודל וסוג התמיכה שיקבל כל משפחה ומשפחה.

מזכיר וועדת התמיכות אמר בפתח ישיבת הוועדה כי "הלב נקרע לבוא ולומר לא למשפחה נזקקת, כאשר ברור שאין לה אפשרות להכניס את החג בכבוד ולשמח את הילדים כראוי. עם זאת, אנו שליחים של הציבור, ויכולים לחלק רק את מה שהציבור מעביר אלינו לטובת הנזקקים. לכן פנינו בחודש האחרון לנדיבי הלב שיתגייסו לעזרה, כאשר ב"ה אלפים נתבעו ונתנו מכל הלב ובזכותם נצליח לסייע לאלפי משפחות יקרות להסב לשולחן הסדר כבני מלכים. מדובר באלפי משפחות יקרות שעזבו בארות נשברים אשר לא יכילו המים, וזכו בס"ד לגאולה פרטית מאפילה לאורה של תורה ומצוות. כארגון הקירוב הגדול בעולם, יש לנו זכות וחובה לתמוך בהן ולחזק אותן לקראת חג הפסח".

רכז פעילי החסד של הידברות מציין כי החלוקה עצמה נעשתה בדרך כבוד ובלי לבייש חלילה את הנזקקים, כאשר אלפי משפחות קיבלו תלושים של הארגון לרכישה עצמאית של המוצרים לחג הפסח, לעומת זאת קשישים ואנשים מוגבלים או בבידוד קיבלו ישירות לביתם חבילת מזון גדושה ומלאה כל טוב לקראת החג, במבצע לוגיסטי מורכב שכלל מאות כתובות בכל רחבי הארץ, כולל בקיבוצים ויישובים הרחוקים מחיי תורה, בהם מתגוררות לא מעט משפחות מתחזקות ובעלי תשובה.

בסיום הישיבה הארוכה של וועדת התמיכות בירכו רבינו הידברות כי בזכות מעשי החסד של עם ישראל מגפת הקורונה תחלוף מן העולם, החולים כולם יתרפאו ויחזרו לביתם ולמשפחתם בבריאות ובשמחה, ונזכה כולנו לגאולה השלימה, עליה אמרו בחז"ל: בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל. אמן כן יהי רצון.

השארת תגובה