המפלגות נערכות לקרב על כל קול

נתניהו מאמין שבימים שנותרו יוכל להעביר מנדט או שניים ולהגדיל את כוחו של הליכוד • במחנה המרכז-שמאל, לפיד לוקח הימור ומנסה לשאוב למפלגתו את תומכי כחול לבן

נתניהו ודרעי צילום חיים צח לעמ
נתניהו ודרעי צילום חיים צח לעמ

את השבוע האחרון הקדיש ראש הממשלה בנימין נתניהו להקטין את מפלגתו של נפתי בנט. נתניהו מסייר בימים האחרונים במעוזי הציונות הדתית ביהודה ושומרון ואף הגיע להתארח בכנס של עיתון 'בשבע'.

ביום שלישי בערב הגיע נתניהו לכנס בחירות של מעוז הציונות הדתית, העיר גבעת שמואל. נתניהו הבטיח לשלב את בנט בממשלתו ולכן לדברי נתניהו מוטב להצביע לליכוד כדי להבטיח את שלטון הימין.

"תצביעו ליכוד – תקבלו את בנט כשר מכובד בממשלה שלי. תצביעו לבנט – תקבלו אותו כשר בממשלה של לפיד", אמר נתניהו למשתתפי הכנס. נתניהו ממשיך בכך את הקו בו הוא נוקט בכל מערכות הבחירות האחרונות – לשתות את קולות מפלגתו של בנט.

מאידך, נתניהו נזהר בכבודו של בצלאל סמוטריץ' ומפלגת 'הציונות הדתית'. אחרי שעמל קשות בכדי לחבר בין סמוטריץ' לבן גביר, נתניהו לא רוצה שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה. ראש הממשלה יודע שמפלגת הציונות הדתית תהיה חלק ממשלתו, על אף שסמוטריץ' סירב לחתום על מסמך הנאמנות עליו חתמו ראשי המפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה.

נתניהו, לכל אורך הדרך ניסה להנדס את המערכת הפוליטית על מנת שבמערכת הבחירות הנוכחית יצליח לחצות את רף 61 המנדטים. הקמתה של הציונות הדתית נעשתה בברכתו של נתניהו. גם פרישתה של רע"מ בראשות מנסור עבאס מועילה לנתניהו ויש הטוענים שבכל מצב נתניהו ייצא מרווח: אם רע"ם תעבור את אחוז החסימה, יהיה לו עוד 4 אצבעות שיתמכו בחסינות או בחוק הצרפתי כפי שעבאס עצמו רמז בעבר. אם לא יעבור את אחוז החסימה, גוש השמאל יתכווץ בשני מנדטים לפחות וגוש הימין יזכה לשני מנדטים נוספים.

הסקרים האחרונים מציבים את נתניהו על סף ה-61 מנדטים, בהנחה שאם בנט מקבל רק עשרה מנדטים הוא יחבור לממשלה בראשות נתניהו.

לפי סקר מאגר מוחות שפורסם בערוץ 20 ביום שלישי, אילו הבחירות היו מתקיימות היום אלו היו התוצאות: הליכוד 30. יש עתיד 18. ימינה: 11. הרשימה המשותפת: 10. ש"ס: 8. תקווה חדשה בראשות גדעון סער: 8. ישראל ביתנו: 8. יהדות התורה: 7 הציונות הדתית: 6. כחול לבן 5. העבודה 5 ומרץ 4. המשמעות היא שגוש נתניהו כולל בנט עומד על 62 מנדטים. זו הסיבה שבימים האחרונים מנסה נתניהו להציג את לפיד כיריב מרכזי על ראשות הממשלה וטוען כי גם בנט וגם סער עשויים לכהן כשרים בממשלתו של לפיד. נתניהו אף קרא לבנט להתחייב בפומבי שלא יישב בממשלה תחת לפיד.

סקר דרמטי יותר התפרסם במהדורת חדשות 12 של יום שלישי. ע"פ הסקר שביצע מנו גבע הליכוד מקבל 30 מנדטים. יש עתיד: 18. תקווה חדשה: 10. ימינה: 10. ש"ס: 8. הרשימה המשותפת: 8. יהדות התורה: 7. ישראל ביתנו: 7. העבודה: 6. כחול לבן: 4. מרצ: 4. הציונות הדתית: 4 ורע"מ 4.

מדובר בשינוי משמעותי ביחס לסקרים קודמים שפורסמו בשבועות האחרונים משום שלפי הסקר הזה לגוש נתניהו עם בנט יש אמנם רק 59 מנדטים, אך גם לגוש מתנגדי נתניהו ביחד עם ימינה יש 59 מנדטים. מה עוד שלפי הסקר הזה הליכוד מתחזק ב-2 מנדטים ואילו יש עתיד מאבדת מנדט, גדעון סער מאבד מנדט ונפתלי בנט מאבד שלושה מנדטים. האם זו המגמה שעשויה להכריע את הבחירות, או שהתיקו שבו נמצאת מדינת ישראל בשנתיים האחרונות, יגרור את ישראל למערכת בחירות חמישית. בלילה שבין שלישי לרביעי נקבל תשובות ראשונות.

לפיד נגד גנץ

במחנה המרכז-שמאל המצב פחות מרנין. יש עתיד, כמפלגה הגדולה בגוש נעה בסקרים בין 18 ל-20 מנדטים. לפיד, ששמר יחסית על שתיקה תקשורתית, מנסה למשוך אליו את קולות כחול לבן. בימים האחרונים אף קרא לתומכי כחול לבן לבחור ביש עתיד, משם שלאחר הבחירות כחול לבן עשויה להתפרק. גנץ, שנאחז בכל כוחו וממשיך להתמודד עד הסוף, מקווה לחצות את רף חמשת המנדטים שהסקרים צופים לו כעת.

מבחינת לפיד מדובר בהימור מסוכן. בעוד נתניהו מנסה להקטין את 'ימינה' אך לא למחוק אותה לגמרי, לפיד מנסה למחוק את כחול לבן ובכך להעלים אותה לחלוטין מהמפה הפוליטית. במידה וכחול לבן לא עוברת את אחוז החסימה, לפיד אולי ירוויח מנדט או שניים למפלגתו, אך גוש המרכז שמאל צפויה לנחול מפלה.

לפי כל הסקרים שלוש מפלגות במחנה השמאל נמצאות על סף אחוז החסימה: כחול לבן, מרץ והעבודה. אם אחת משלוש המפלגות הללו לא עוברת את אחוז החסימה הדבר משפר משמעותית את סיכויו של נתניהו להקים ממשלה לאחר הבחירות. במידה ושתיים מתוך השלוש לא צולחות את משוכת אחוז החסימה, מדובר במפלה של ממש למחנה המרכז-שמאל. זו הסיבה שבימים האחרונים נשמעות קריאות במחנה לראשי מרץ ולראשי כחול לבן לפרוש מהמירוץ. בינתיים, גם גנץ וגם ניצן הורביץ מסרבים לשמוע על האפשרות הזו. כל אחד מהם בטוח שבכוחו לחולל את הפתעת הבחירות.

גם פרופ' ירון זליכה שבחלק מהסקרים המפלגה הכלכלית שבראשותו מתקרבת לאחוז החסימה, לא מוכן לפרוש על אף שאחד מנציגיו ברשימה פרופ' יורם יובל הודיע השבוע על הסרת מועמדותו. זליכה מקווה להיות הפתעת הבחירות בדומה למה שעשתה מפלגת הגימלאים בראשות רפי איתן. בינתיים הוא עומד על רף ה-2 אחוזי תמיכה בסקרי דעת הקהל. אם ייכשל ויישאר מחוץ לכנסת, מדובר באובדן של כשני מנדטים בקירוב למחנה השמאל משום שמרבית תומכיו של זליכה מגיעים ממחנה המרכז-שמאל.

השארת תגובה