אתיקה ורפואה בעולם של מוגבלות

הפרויקט 'עדי בשבילכם' מבית עמותת "עדי" המטפלת באנשים וילדים עם מוגבלויות התפתחותיות מורכבות, קיים כנס ראשון מסוגו, שעסק בשאלות הרגישות והמורכבות בתחום האתיקה, שמייצר הטיפול בילדים ומתבגרים עם מוגבלות

ילד בבית חולים
ילד בבית חולים

הפרויקט 'עדי בשבילכם' מבית עמותת "עדי" המטפלת באנשים וילדים עם מוגבלויות התפתחותיות מורכבות, קיים השנה כנס ראשון מסוגו, שעסק בשאלות הרגישות והמורכבות בתחום האתיקה, שמייצר הטיפול בילדים ומתבגרים שיש להם מוגבלות. בכנס השתתפו מומחים מתחומים שונים הקשורים לטיפול בילדים מיוחדים ומתבגרים מיוחדים.

את הכנס פתח בדברי ברכה שגריר הולנד בישראל מר הנס דוקטר, שבירך על היוזמה החשובה, המכנסת תחת קורת גג אחת, את המומחים המובילים בתחום, על מנת לנסות ולעצב מערכת אתיקה שתנחה את המטפלים ואת בני המשפחות בסוגיות שונות הקשורות לטיפול בילדים  ומתבגרים מיוחדים.

במהלך הכנס ניתן ביטוי לחשיבות השיח המכבד בעולמם של האנשים עם המוגבלות. אודליה פיטוסי, נציגת ישראל בוועדת האו"ם לאנשים עם מוגבלות, סיפרה על החשיבות של יצירת שיח מכבד וההשפעה החיובית שיש לשיח זה על המרחב הציבורי.

במהלך הכנס עלה הנושא של ההתייחסות לעולמם של האנשים עם המוגבלות בתקופת של אתגר מיוחד כמו תקופת הקורונה, שהביאה עמה אתגרים מורכבים בכל צורת הטיפול והתקשורת עם אנשים וילדים עם מוגבלות.

מקום של כבוד נתן להתמודדות של המשפחה, שיש לה ילד או מתבגר עם מוגבלות וההשלכות שיש לכך על כלל התפקוד של התא המשפחתי והממשק מול המסגרות החינוכיות הן בימי שגרה והן בתקופות של שינוי ומעברים כמו תקופת הקורונה.

הרצאה מאלפת ומעשירה של הפסיכיאטר יורם יובל, התמקדה ביכולת לעבור מעולם של חרדה למצב של חוסן נפשי באמצעות כלים ותובנות אותם יש להטמיע כדרך חיים.

לסיום התקיים רב שיח עם אודליה פיטוסי, רחל אטון, כלילה שחר עו"ס 'עדי בשבילכם', שחלקו את השקפת עולמם על עשה ולא תעשה בעולמות של אנשים עם מוגבלות והיכולת שלנו כחברה לשנות ולשפר את מעמדם של המיוחדים שבקרבנו.

מירי אריכא, מארגנת הכנס ומנהלת המוקד החם 'עדי בשבילכם' שמפעילה העמותה עבור משפחות לאנשים עם צרכים מיוחדים מדגישה כי "התקדמות עולם הרפואה בטיפול באנשים עם מוגבלות קשה והתפתחות השיח החברתי סביב עולם המוגבלויות בכלל מייצרים דילמות ואתגרים שלא התמודדנו עימם בעבר .מטרתנו להביא למודעות סוגיות מורכבות אלו, להנגיש מידע ולתת כלים מקצועיים להתמודדות בחיי היום יום. אנו מודים לאנשי המקצוע והמומחים שהשתתפו בכנס על העשרת הדיון".

השארת תגובה