גם יפה וגם אופה: המדריך המלא לרכישת תנור אפייה

תקופת הקורונה שאילצה אותנו להישאר בבית ולוותר על בילוי במסעדות, הפכה חלק גדול מאיתנו לשפים וקונדיטורים ללא תעודה • השעמום בסגר ובבידוד ובעיקר משפחה שלא יוצאת מהבית ורעבה תמיד הן רק חלק מהסיבות שהפכו גם את תנורי התנור לאחד ממכשירי החשמל המבוקשים בבית

תנור BEKO | צילום: יח"צ BEKO
תנור BEKO | צילום: יח"צ BEKO

ישנם הרבה שיקולים בבחירת תנור: גודל, סוג, צבע, מראה וכמובן מחיר. בחירה נכונה בתנור יכולה לא רק לשפר פלאים את תוצרי הבישול שלנו, אלא גם לעזור בעיצוב נכון של המטבח ולחסוך בחלל.

אז איך בוחרים תנור, אתם שואלים? קבלו כמה טיפים באדיבות beko מותג מוצרי החשמל לבית, שיחסכו לכם בדילמות:

 

משולב או בילט אין?

תנור משולב הוא תנור המכיל גם תנור וגם כיריים, לעומת תנור בילט אין שממוקם על הקיר ולא מספק גם כיריים. בתנורי קיר יש בדרך כלל פחות שטח מעוקב מאשר בתנורים המשולבים, אז קחו את זה בחשבון בבחירת הגודל. בהתאם למיקומם, תנורי הקיר לרוב נוחים יותר להכנסת מזון ולהוצאתם וכך לא תצטרכו להתכופף הרבה. בנוסף, כיריים נפרדות פותחות מקום למטה למיקום ארונות. תנורי בילט אין מתאימים למי שיש לו מקום מוגבל במטבח.

האם הגודל כן קובע?

כמובן שגודל התנור שתבחרו יהיה תלוי במידה רבה במציאת התנור המתאים לגודל המטבח שלכם. רוב התנורים הם ברוחב של 68 עד 76 ס"מ. בין אם התבוננתם במוצר באון ליין או הגעתם לחנות, הכי חשוב להגיע עם מידות של חלל התנור הפנימי במידות החיצוניות, כדי לוודא שהוא יתאים לחלל המיועד ואפילו לתבניות האפייה הנפוצות ביותר שאתם משתמשים בהן.

פירוליטי – תנור שמנקה את עצמו

תנורי הפירוליטי הפכו בשנים האחרונות לכוכבים של המטבח. הטכנולוגיה החדשנית הזו קיימת בתנורי בילט אין בלבד ומאפשרת את ניקוי התנור באמצעות מכת חום חזקה, שמגיעה ל – 480 מעלות, במקום להשתמש בסקוץ'. לאחר השימוש בתנור, מפעילים את תכנית הניקוי. החום העז גורם לשומן ושאריות המזון שהצטברו בדפנות תא האפייה ובקרקעית להישרף. לאחר שהתנור מתקרר, עוברים עם מטלית יבשה והתנור חוזר להיות מבריק ונקי.

כפול או יחיד?

אם תבחרו בתנור קיר, תהיה לכם אפשרות להתקין תנורים כפולים. מהו תנור כפול? זה פשוט, שני תנורי קיר בעלי חום עצמאי ובקרות תכונות המאפשרות לבשל מנות שונות בטמפרטורות שונות במידת הצורך. כמובן שתנורים כפולים יתפסו שטח ארון ומשטח עליון, אז קחו זאת בחשבון. היתרון העיקרי של תנורים כפולים הוא בכך שאפשר לאפות או לצלות כלים נפרדים בטמפרטורות שונות בו זמנית. יתרון נוסף הוא שטח הבישול הנוסף שאתה מרוויח. שני היתרונות הללו יכולים להועיל במיוחד אם יש לך משפחה גדולה או אם אתה מבשל לעיתים קרובות עבור מספר רב של אנשים (חשוב לארוחות חג). שקול כמה אתה מבשל ובאיזו תדירות אתה באמת צריך שני תנורים כדי להחליט אם ההוצאה הנוספת של תנורים כפולים תהיה שווה לך.

נירוסטה או לבן?

תנורי נירוסטה הפכו לכוכבים של המטבח בשנים האחרונות, כאשר שנים קודם לכן התנורים השחורים היו פופולאריים. תנורים לבנים או בצבע שנהב הם בחירות נפוצות, במיוחד עבור מטבחים עם ארונות בהירים. גימורים מתכתיים, כמו זהב ונחושת, צוברים פופולאריות כיום. כאשר בוחנים את בחירת הצבע לתנור, בדרך כלל עדיף לתאם את הצבע עם מכשירי המטבח האחרים שלכם כמו מקרר, כיריים ומדיח כלים. כמו כן, כדאי לחשוב על גימורי ארונות המטבח, השיש וכמובן הרצפה. אם יש לכם מטבח פתוח חשבו גם על השלמת הצבעים בחדרים הסמוכים.

גז או חשמלי?

אם אתם עומדים לשפץ את המטבח, שווה לכם לבדוק לקחת את חיבור החשמל הקיים והאם ולהתקין עליו קו של גז. תנורי קיר הם בדרך כלל חשמליים, אך מגיעים הן במודלים חשמליים והן בדגמי גז. תנורים חשמליים הם בדרך כלל פחות יקרים לרכישה, ותנורי גז הם בדרך כלל פחות יקרים להפעלה.

איזה סוּג התנור יתאים לכם?

ישנם כמה סוגי תנורים בסיסיים הכוללים שיטות בישול שונות – תנורים קונבנציונליים, מיקרוגל, קיטור, תנור משולב ועץ. בתנורים קונבנציונליים יש בדרך כלל שני גופי חימום, תנורי מיקרוגל משתמשים בקרינה לבישול אוכל ותנורי אדים משתמשים באדים שמקורם במיכל מים. לתנורי משולבים יש כמה תכונות: קיטור, חימום מיקרוגל, קונבנציונאלי או קיטור ביחידה אחת. תנורי עץ שמיועדים במיוחד לבישול פיצה, הופכים לתוספות פופולאריות יותר עבור מטבחים יוקרתיים.

איפה כדאי למקם את התנור?

אם תבחרו בתנור קיר או בתנור בילט אין, תצטרכו להחליט היכן למקם את התנורים במטבח. קודם כל כדאי לחשוב על פרקטיות. תזדקקו למרחב שימושי ליד התנורים כמו, דלפק או שולחן או שיש, עליהם ניתן לשים את המאכלים החמים שיוצאים מהתנור. יש לשקול גם את הקרבה של מכשירי מטבח אחרים לתנור כדי למזער את הצעדים שאתם צריכים לעשות בזמן הבישול והאפייה.

***הטיפים באדיבות beko מותג מוצרי החשמל לבית

השארת תגובה