קהל היעד בחירות 2021: בעלי החיים

פאנל סוער בנושא הגנת בעלי חיים בהשתתפות נציגים מ-8 מפלגות התקיים הערב ביוזמת עמותות "אנימלס" ו"תנו לחיות לחיות". גם יעקב מרגי (ש"ס) נכח בפגישה

עגלים באוניה, צילום: ישראל נגד משלוחים חיים
עגלים באוניה, צילום: ישראל נגד משלוחים חיים

תחת הכותרת "חיה פוליטית", נערך הערב (ראשון) פאנל בחירות המוקדש לקידום הגנת בעלי חיים ביוזמת "אנימלס" ו"תנו לחיות לחיות". במהלך האירוע, בהנחיית העיתונאי רן בנימיני, המועמדים מימין ומשמאל הביעו הסכמה גורפת כי יש לאסור את כליאת התרנגולות בכלובים בתעשיית הביצים ולהצטרף אל המגמה העולמית של סוף עידן הכלובים. המועמדים אף הדגישו את הדחיפות שבקידום החקיקה להפסקת המשלוחים החיים וקראו להתמודד עם שורש הבעיה ולאחד את הסמכויות לפי חוק צער בעלי חיים תחת המשרד להגנת הסביבה, נוכח כשלי משרד החקלאות באכיפת חוק צער בעלי חיים. באירוע השתתפו למעלה מ-600 איש בזום ובצפייה בלייב בפייסבוק.

בשל אסון הזפת, השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (ליכוד) השתתפה רק בחלקו הראשון של הפאנל. ביחס לאסון, השרה ציינה כי "אנו פועלים על מנת למצוא את האחראי ולהציל כמה שיותר בעלי חיים". השרה גמליאל הזכירה את פעילותה לשיפור ההגנה על חיות בר ולהרחבת רשימת המינים המוגנים וקראה להעברת סמכויות אכיפת חוק צער בעלי חיים למשרד להגנת הסביבה: "נציגי משרדי מתריעים פעם אחר פעם שאין מספיק אכיפה והרתעה וזו עמדתנו הנחרצת: על החוק לעבור למשרד להגנת הסביבה".

צופים רבים בפאנל וברשתות החברתיות ביקשו את התייחסותה של השרה גמליאל לאישור טיוטת התקנות לאיסור סחר בפרוות של חיות בר בתעשיית האופנה שפרסמה בתחילת אוקטובר 2020. השרה השיבה כי היא מתכוונת לחתום על התקנות ולאשר אותן, וכי "מה שנשאר זה שמשרד המשפטים יסיים את עבודתו, כרגע זה עדיין במשרד המשפטים. אני ממתינה בדיוק כמוך ומחכה שזה יגיע לפתחי, זה עדיין לא חזר לשולחני".

שרן השכל (תקווה חדשה), התייחסה להצלחה שקצרה בכנסת האחרונה, עם קבלת תיקון לפקודת הכלבת שקודם על ידה ועל ידי ח"כ מיקי חיימוביץ', לפיו כלב או חתול מחוסנים לכלבת שנשכו יוכלו להיכנס לבידוד ביתי במקום הסגר במכלאה עירונית. "אני שמחה וגאה לומר שהמצע שאותו הצגנו מדבר גם כן על הנושא של בעלי החיים" אמרה השכל, וציינה כי המפלגה תומכת במעבר של סמכויות הפיקוח על חוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה וכן בעידוד של צמצום תזונה מהחי.

סוגיית המשלוחים החיים אף היא הועלתה על ידי רבים מהצופים. על שולחן הכנסת ה-23 הונחו שש הצעות חוק להפסקת המשלוחים החיים, בנוסח דומה להצעה שזכתה לתמיכת הממשלה ואושרה בקריאה טרומית בכנסת ה-20, אולם הן לא קודמו. ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו), הביע תסכול מכך שהחקיקה לא קודמה והתייחס למרכיב הרווח המשמעותי ממנו נהנית תעשיית המשלוחים החיים ואל הלובי החזק של היבואנים וסיכם כי "נעשה עבודה טובה יותר בכנסת הבאה… אני רואה בזה פספוס, שהיתה קואליצה די יפה, ויתרנו מוקדם מדי".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) התייחסה בפתח דבריה לאסון הזפת וציינה כי מה שהממשלה עושה הוא "מעט מדי ומאוחר מדי". ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) הביע זעם ביחס לאסון הזפת: "אני כועס, מדובר בהפקרות, הממשלה מפקירה אותנו… ראיתי חיות יוצאות מגואלות בזפת חצי מתות". עוד ציין להב הרצנו כי "צריך לבצע חקירה מלאה ושקופה לגבי איך אירע האסון הזה, לתפוס את האחראים ולהעניש אותם".

על המשלוחים החיים ציינה זנדברג כי: "יש לובי נגד הצעת החוק משני כיוונים, מכיוון בעלי העסקים בתעשיית המזון מהחי שפשוט עובדים בשביל הרשתות שמפטמות ושוחטות בישראל. והמקום השני הוא ממשרדי הממשלה, מכיוון האוצר… שר האוצר לפיד הוא זה שלצערי הרב אחראי לזוועה הזאת מלכתחילה שהפחיתו את המכס, בהינף יד עושים דבר שאחר כך לוקח שנים כדי להפוך אותו, אבל אפשר וצריך ואני בטוחה שנצליח כי זה מהמאבקים שיש עליהם הסכמה מאוד רחבה וזה מהמקומות האכזריים ביותר בתעשייה הזאת". ח"כ להב הרצנו השיב כי בשעתו לפיד לא היה מודע להשלכות של מדיניות המכס על בעלי החיים והבטיח כי "יש עתיד הולכת לעצור את המשלוחים החיים, וגם לאסור את הפרקטיקה המגונה של כלובים לתרנגולות ולעבור ללולי מעוף".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) הזכיר את ביקורו בחוות החופש ואמר ששם "למדתי להסתכל בעיניים של בעלי החיים שניצלו מהתעשייה המנצלת, הרצחנית והאלימה". עוד ציין כסיף כי "יש דברים שצריך לחסל אותם אחת ולתמיד. הוזכר הנושא של המשלוחים החיים, צריך להוסיף לזה את הנושא השטני של גריסת אפרוחים, תנאי הגידול, אפילו להזכיר את זה – זה מעלה פלצות".

בכנסת האחרונה ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ יעקב מרגי, עסקה רבות בנושא מכסות הביצים, והחליטה להקצות עד 50% מהמכסות החדשות ללולים ללא כלובים. בפאנל ציין מרגי (ש"ס): "הגיע הזמן שהמדינה תשפה את המגדלים ותעשה רפורמה מקיפה… אני גאה ושמח שהצלחנו להגדיל את המכסה של 50% מהמכסות ללולי חופש, זה צעד אדיר…. לראשונה גם המגדלים מבינים שאין מה לעשות, אי אפשר להילחם בזה, צריכים כולם ליישר קו לעבור ללולים ללא כלובים".

במענה לשאלה מהקהל על ההכשר מהדרין שניתן לכבד אווז לאחרונה , ציין מרגי כי בזמנו יצא פסק הלכה בעניין של הרב עובדיה יוסף ז"ל, וכי יש ספק גדול בכשרות של כבד אווז.

אמילי מואטי (העבודה) ציינה כי על הפרק מבחינת המפלגה "הפסקה הדרגתית של המשלוחים החיים, גם לגבי לולי כלובים.. המצב בעולם יותר מתקדם, אני מאמינה ומקווה שנצליח להדביק את העולם הרחב"

השנה האחרונה, במהלכה העולם כולו נקלע למשבר הקורונה, הבהירה כי דאגה לבעלי החיים היא קריטית גם עבורנו, שכן החזקת בעלי חיים בצפיפות ובזוהמה היא קרקע להתפרצות מחלות ומגפות המסכנות את בריאות הציבור. בהקשר זה, ציין ח"כ כסיף כי "מגפת הקורונה קשורה לפגיעה בבעלי חיים ולסביבה בצורה מאוד פשוטה… אחת הסיבות המרכזיות למגיפת הקורונה והמומחים מדברים על סכנה למגיפות חמורות פי כמה בעתיד הקרוב, היא הפלישה של האדם לאזורים שבהם הוא לא היה והרס הטבע ובעלי החיים. מאבק למען בעלי החיים הוא גם מאבק למען בני האדם". ח"כ אבידר הוסיף: "לא נאכל בעלי חיים יהיו פחות שפעות… שפעת החזירים, שפעת העופות… נאכל טבעוני יהיה טוב".

העניין הציבורי בבעלי חיים הוא עצום. ציבור אוהבי בעלי החיים מגיע מכל שכבות האוכלוסייה ומתאפיין ברמה גבוהה של מחוייבות ומעורבות פוליטית. יותר ויותר ישראלים לוקחים בחשבון גם שיקולי הגנה על בעלי חיים בבואם לבחור מפלגה לכנסת ובעת התלבטות בין מפלגות מאותו מחנה פוליטי, עמדת המפלגה בתחום עשויה להכריע את הכף. סקר שנערך לאחרונה (אוקטובר 2020) ע"י מכון גיאוקרטוגרפיה גילה כי 94% מהישראלים סבורים שהממשלה צריכה לפעול כדי להפחית את הפגיעה בבעלי החיים במשקים המתועשים ו- 89% מאמינים שישראל צריכה לאסור על לולי כלובים. עוד עלה בסקר כי רוב הישראלים (53%) משתדלים להפחית בצריכת בשר או נמנעים מצריכתו.

השארת תגובה