בהונגריה זכרו: 76 לשחרור גטו בודפשט

הטקס בהונגריה
הטקס בהונגריה

בודפשט, התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה (EMIH) ציין את יום השנה ה-76 לשחרור גטו בודפשט במשדר מיוחד בן 76 שעות. התוכנית, שהתחילה בשעה 19:00 בערב יום ראשון, כוללת זכרונות של ניצולים, שיחות השראה וסרטונים של אנשי ציבור, אמנים וסלבריטאים הדנים בקשר שלהם ליהדות. סרטים תיעודיים וסרטים עלילתיים פופולריים בנושא ישודרו במהלך 76 השעות.

תכנית השידור כוללת נאומים וראיונות של אנשי ציבור ומנהיגים דתיים בהם יעקב הדס-הנדלסמן, שגריר ישראל בהונגריה, גרגיי קאראצ'ון, ראש עיריית בודפשט ודניס פרגר, שדרן רדיו, סופר ופובליציסט יהודי-אמריקאי, רב שלמה כובש, יו"ר EMIH, קרדינל פטר ארדו, הארכיבישוף פרימאט טאמאש פאביני.

הקהילה היהודית מקיימת מדי שנה טקס לזכר שחרור ליד חומת הזיכרון לגטו בודפשט ברחוב דוהאני (Dohany). בגלל ההגבלות הנוכחיות על התכנסויות בשל מגפת הקורונה, הטקס לא יכול היה להתקיים השנה ואנשי EMIH החליטו לערוך במקום את משדר הנצחה של 76 שעות.

"למרות שהמגפה מונעת מאיתנו את הטקס השנתי במתכונתו הרגילה, אנו עדיין יכולים להיות ביחד, לצפות ולהאזין למגוון תוכניות מרתקות ומעוררות השראה – כולן נגישות ברשת. התוכנית תחזור על עצמה במשך שלושה ימים, מה שיאפשר לכמה שיותר אנשים הזדמנות להיות מעורבים ולחוות את היום הזה יחד", אמר רב שלמה כובש, יו"ר EMIH ונכד לניצולי שואה.

התכנית כוללת גם סרטים תיעודיים על השואה וגטו בודפשט, הצופים יכולים לשמוע אמנים ידועים, אנשי ציבור וחוקרים מספרים על המשמעות של יהדות עבורם בסדרת סרטים קצרים. תכנית כוללת סיפורים אישיים ניצולים, בהם אגנס קלטי מתעמלת עבר הונגרייה-ישראלית, אלופה אולימפית בעלת עשר מדליות ששרדה את השואה וחגגה לפני כשבוע יום הולדת 100, הזמרת ג'יורגי קורדה, גוסטב זולטאי, מנכ"ל ארגון מז'יהיס לשעבר.

גטו בודפשט שוחרר ב -18 בינואר 1945. ויותר מ -70 אלף בני אדם הצטופפו ב-20 רחובות שלו. אמנם גטו פעל לזמן קצר בלבד (הוא הוקם בסוף נובמבר 1944), אך תנאים לא אנושיים, צפיפות, מחסור במזון ופשיטות תכופות של צלב החץ ההונגרי גבו חיים רבים. אלפי גופות קבורות נמצאו באזור לאחר שחרור הגטו.

בשנת 2014, יום השנה ה -70 לשחרור הגטו, EMIH, יחד עם השלטון המקומי, הקימו את חומת הזיכרון לגטו בודפשט ברחוב דוהאני כולל מפה אינטראקטיבית מציגה את ההיסטוריה של האזור.

השארת תגובה