נשיא טוניס השמיץ את היהודים – והתנצל

נשיא טוניסיה החדש קייס סייד האשים את היהודים בפומבי באחריות לחוסר היציבות במדינה • נשיא 'ועידת רבני אירופה' הוקיע – והנשיא התנצל

ארכיון: רבה של תוניסיה והנשיא
ארכיון: רבה של תוניסיה והנשיא

נשיא טוניסיה קייס סייד עורר סערה כשדיבר בגנות יהודי ארצו, בסיור שערך. סייד האשים בפני ההמון בשכונת מגוריו 'מנהילה' בבירה תוניס את היהודים באחריות לחוסר היציבות במדינה. בעיר מתקיימות הפגנות אלימות נגד הממשלה עקב המצב הכלכלי המלוות במעשי ביזה.

ארגונים יהודיים ובהם 'ועידת רבני אירופה' גינו את דברי הנשיא סייד והביעו דאגה לשלומה של הקהילה היהודית בתוניסיה. בהודעה שפרסמה כותבים ראשי הועידה כי; 'ועידת רבני אירופה' מביעה את דאגתה העמוקה בעקבות דבריו הפומביים שנשא נשיא תוניס, קאיס סייד, הבוקר, והאשים את היהודים באחריות לחוסר היציבות במדינה – הועידה קוראת לנשיא תוניסיה לחזור בו מדברים אלה, המהווים איום מיידי על שלמותם הפיזי והמוסרי של אזרחי יהודי תוניסיה'.

נשיא הועידה ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי 'ממשלת תוניסיה היא הערבה לביטחונם של יהודי המדינה; דברי הנשיא מאיימים על שלמותה של אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם'.

הקהילה היהודית בתוניסיה בראשות רבה של תוניסיה הרה"ג רבי חיים ביתאן מרוכזת ב'רובע היהודי הגדול' שבאי ג'רבה המאוכלס כולו ביהודים שומרי תורה ומצוות. מהקהילות המופלאות והעתיקות בתבל. והיא מאופיינת בשמירה הדוקה על מסורת ישראל אלפי שנים. מאז פרוץ המגיפה התושבים נשמעו בצייתנות להוראות משרד הבריאות כפי שגובשו ע"י ועד הקהילה בראשות הרב ביתאן . משרד הבריאות עם ועד הקהילה החליטו על שורה של צעדים חשובים למניעת התפשטות המחלה באי.

בעקבות הפרסום הבינלאומי על דאגה בעולם היהודי, הנשיא הטוניסאי מתנצל ומבהיר את דבריו מחדש בטענה כי הדברים שפורסמו אינן נכונים.

הנשיא התוניסאי שוחח עם הרב הראשי של ג'רבה, הרה"ג רבי חיים ביתן, והתנצל בפניו על הדברים הקשים שהטיח בקהילה היהודית בארצו.

בהודעה שפרסם כתב סייד כי: "בעקבות חדשות כוזבות שמסתובבות, חשוב שנשיאות הרפובליקה תעמיד דברים על דיוקם. ראשית: נשיא הרפובליקה לא נחשף לדת כלשהי, ולא הייתה הצדקה סבירה לכל אדם שפוי להעלות את נושא הדתות לאור הההפגנות הללו, בנוסף לעובדה שהוא סבור שנושא זה כלל לא הועלה בתוניסיה. שנית: עמדתו של נשיא הרפובליקה ברורה בעניין זה, שכן הוא מבדיל בין יהדות מחד, וציונות מאידך.

"נשיא הרפובליקה הבהיר בשיחת טלפון עם הרב הראשי, חיים ביטן, כי יהודי תוניסיה הם אזרחים הנהנים מהטיפול וההגנה של המדינה התוניסאית כמו כל האזרחים האחרים. זכות זו, אינה ניתנת לערעור.

"למרבה הצער, יש כאלה בתוניסיה שלא מהססים לשקר ולהשמיץ ולהעמיד פנים שהם חד משמעיים על מנת להשיג יעדים פוליטיים המוכרים לכולם". לשון ההודעה.

תגובה אחת
  1. הוא נראה רוסי או צפוני או איתיופי או מישהו עם הקרחה מהירה או כל שאר הזכרים שלא שלי

השארת תגובה