שר הבריאות: מנדלבליט מנע בדיקות קורונה

שר הבריאות נשאל מדוע לא חוייבו הבאים לישראל בבדיקת קורונה? – והשיב: “הקושי היה קושי משפטי ולא קושי מדיני. אמרו שאי אפשר להעביר תקנות שמחייבות ישראלי שחוזר ארצה בבדיקת חובה”

יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט
יקבל את עיטור העוז? היועמ"ש מנדלבליט

שר הבריאות יולי אדלשטיין טען, בראיון שהעניק לגלי צה”ל, כי ההתנגדות להחלת חובת הצגת בדיקת קורונה שלילית בכניסה לישראל הייתה משפטית ולא מדינית.

השר הסביר: “מבחינה משפטית היתה התנגדות לאורך תקופה לחיוב בדיקות (-לנכנסים ארצה), אנחנו ביקשנו את זה כבר לפני מספר חודשים. כאן דווקא לא היתה איזושהי התנגדות פוליטית של שרים אלו או אחרים, אבל היתה התנגדות משפטית, קושי משפטי”.

אדלשטיין הוסיף: “אני עכשיו מבין שאחרי שהגענו לכל מיני מוטציות ובעיות נוספות אז נפתרה הבעיה הזאת ואנחנו באמת נחייב סוף סוף בדיקה של החוזרים מחו”ל”.

שר הבריאות נשאל שוב מה היתה הבעיה ומה נפתר? – והשיב: “אני מבין שלא נוח לשמוע את התשובה, אבל הקושי היה קושי משפטי ולא קושי מדיני. אמרו שאי אפשר להעביר תקנות שמחייבות ישראלי שחוזר ארצה בבדיקת חובה”.

בתגובה נשאל השר ‘מי אמרו? היועץ המשפטי לממשלה הוא זה שהעלה את הקושי?’

“כן. גם הגורמים של היועץ המשפטי וגם של משרד המשפטים התנגדו לזה”.

המראיין: ‘אז הסיבה שבנתב”ג היתה חגיגת כניסת נגיפים ארצה קשורה למשפטנים?’

אדלשטיין: “זאת היתה התשובה. זה נמצא בפרוטוקולים של הממשלה. לא מבין מה התדהמה זה דבר ידוע”.

שרת התחבורה מירי רגב טענה הבוקר גם היא: “חיוב נוסעים בבדיקות הקורונה בנמל התעופה – לא אושר עד עתה על ידי הייעוץ המשפטי”.

לדבריה, “בהמשך לדבריו של שר הבריאות יולי אדלשטיין וכשרת התחבורה וחברת קבינט הקורונה, אין ספק שמשרדי הבריאות והתחבורה ביקשו חובת בדיקות בנמל התעופה אשר נמנעה על ידי גורמי הייעוץ המשפטי. כידוע, כחלק מאותה חשיבות שראיתי לביצוע הבדיקות, פעלתי להקמה בזמן שיא מכניסתי לתפקיד, מעבדת קורונה בנתב”ג שתאפשר את הבדיקות הנדרשות.

מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה נמסר מנגד: “בעקבות מספר פרסומים מסולפים, אנו מבהירים כי אין כל אמת בטענה כאילו הייעוץ המשפטי לממשלה מנע אי פעם, בדרך כלשהי, התניית כניסה לארץ מחו”ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית”.

עוד נמסר: “הנושא עלה והתבקש לראשונה רק במהלך השבוע שעבר, ואנו מדגישים כי קיימת דרך משפטית מתאימה להסדיר את הסוגיה, וכך גם נמסר לגורמי המדיניות הנוגעים בדבר. גורמי הייעוץ המשפטי לממשלה ימשיכו במתן פתרונות משפטיים על מנת לסייע לממשלה לממש את מדיניותה בגבולות הדין, כפי שנעשה עד כה, וצר לנו על הטעיית הציבור באמצעות אמירות לא נכונות בהקשר זה”.

לאחר שהיועמ”ש טען כי לא מנע חיוב בדיקות למי שנכנס מחו”ל, פרסמה לשכת שר הבריאות הודעה: “לצערנו, על אף דרישותיהם של שר הבריאות ושל שרת התחבורה לחייב גם ישראלים בהצגת בדיקה שלילית לקורונה כתנאי לכניסה לארץ, נמסר כי יש קשיים משפטיים. אנחנו שמחים על ההבנה של היועץ המשפטי לממשלה בצורך למצוא פתרון כדי לא לייבא לישראל עוד מוטציות”.

השארת תגובה