תומכי טראמפ פרצו לתוך הקונגרס

בעוד בית הנבחרים דן בניצחונו של ג'ו ביידן, תומכי הנשיא טראמפ התעמתו עם המשטרה ופרצו פנימה • המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות, הדיון הופסק – והמחוקקים פונו

פרצו לקונגרס
פרצו לקונגרס

בקונגרס האמריקני התקיימה הישיבה המכרעת שבה יאושר ניצחונו של הנשיא הנבחר ג’ו ביידן בבחירות לנשיאות – אולם זו הופסקה, בצעד חסר תקדים, בשל המהומות שפרצו במקום.

מחוץ לגבעת הקפיטול, נאם מוקדם יותר הנשיא דונלד טראמפ בפני רבבות מתומכיו, וקרא לסגנו מייק פנס – העומד בראש הישיבה, למנוע את אישור תוצאות האמת ולהותיר את השלטון בידי הרפובליקנים.

פנס הבהיר בתגובה כי אין לו שום כוונה לשנות את דין הבוחר האמריקני.

טראמפ צייץ בתגובה בטוויטר: “למייק פנס לא היה האומץ לעשות מה שצריך כדי להגן על המדינה והחוקה שלנו. ארה”ב דורשת את האמת”.

זמן קצר לאחר הנאום החלו עימותים בין תומכי טראמפ לבין שוטרים, על רקע ניסיונם של המפגינים לפרוץ לתוך בניין הקונגרס.

במהלך העימותים הוחלט על ידי כוחות הבטחון להטיל עוצר על גבעת הקפיטול כולה ולהרחיק ממנה את המפגינים. זה לא עזר, ורבבות המוחים צרו על בניין הקונגרס וחלקם הצליחו לפרוץ פנימה.

מפגינים תועדו נכנסים אל תוך אולם הסנאט עצמו, שם הסתובבו בחופשיות, ואחד המפגינים אף הכריז מעל הפודיום – במחזה בלתי יאמן : “טראמפ ניצח בבחירות”.

חברי בתי הנבחרים, שהתכנסו לאשר את תוצאות הבחירות, פונו עוד קודם מהמקום אל חדרים מאובטחים, בשל המהומות החריגות.  סגן הנשיא פנס פונה מהאולם על ידי השירות החשאי.

רשתות הטלוויזיה בארה”ב דיווחו כי שוטרים החלו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות נגד המוחים האלימים.

בתוך האולם נעו כוחות משטרה חמושים ברובים, ופעלו לפנות את הבניין.

קולות ירי נשמעו בתוך בניין הקונגרס ונמנו מספר פצועים, ככל הנראה מקרב המפגינים. אישה שנורתה נפצעה קשה, ככל הנראה מירי מאבטחים במקום.

עוד דווח על עימות בין מאבטחים חמושים לאנשי מיליציה שליוו את המפגינים.

עוצר הוטל על כל העיר בשל המהומות.

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ קרא לתומכיו להימנע מעימותים עם המשטרה. “בבקשה תתמכו בכוחות האכיפה ובמשטרת הקפיטול, הם בצד של המדינה שלנו”, קרא טראמפ.

מאוחר יותר פרסם הנשיא מספר הוידאו בו קרא למפגינים: “אני ידוע שכואב לכם. הבחירות נגנבו. כל אחד יודע את זה ובמיוחד הצד השני. אבל אתם חייבים ללכת הביתה עכשיו. אנחנו צריכים שלום, סדר וחוק. לכו הביתה, אני אוהב אתכם ואתם מיוחדים. אני מבין איך אתם מרגישים אבל לכו הביתה בשלום”.

מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, קווין מקארתי, אמר: “ההפגנות – פעולה לא אמריקנית. המפגינים חייבים להפסיק. טראמפ אמר לי שלא ציפה שאנשים יעשו את זה”.

השגרירה לשעבר של ארה”ב באו”ם, ניקי היילי: “האירועים בקפיטול – בושה לעיני העולם וביזיון מוחלט לארצנו. אמריקה, תתעוררו” .

סגן נשיא ארה”ב, מייק פנס, כתב בחשבון הטוויטר שלו:י “האלימות וההרס המתרחשים בגבעת הקפיטול חייבים להיפסק מיד. על כל המעורבים לכבד את רשויות אכיפת החוק ולעזוב מייד את הבניין. מחאה שלווה היא זכותו של כל אמריקני, אך התקפה ברוטלית כזו על גבעת הקפיטול שלנו בלתי נסבלת והמעורבים בה יועמדו לדין”.

הנשיא הנבחר ג’ו ביידן התייחס בהצהרה מיוחדת למהומות בגבעת הקפיטול בוושינגטון – וקרא: “הנשיא חייב לצאת עכשיו למצלמות ולקרוא למפגינים לעצור”.

השארת תגובה