פוליטיקה משפטית בעיניה של חיות

נשיאת העליון התייחסה בטקס השבעת שופטים לביקורת הגוברת על מערכת המשפט: "יש להותיר את מערכת בתי המשפט מחוץ למשחק הפוליטי" • מירי רגב: לא נבחרתי לוועדה למינוי שופטים כבובה וחותמת גומי

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)

על רקע הביקורת הגוברת על מערכת המשפט: נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות השתתפה בטקס השבעת שופטים חדשים שנערך בבית הנשיא בירושלים.

חיות הודתה לשר המשפטים היוצא אבי ניסנקורן: “אני מבקשת להודות לשר המשפטים היוצא, מר אבי ניסנקורן, אשר בתקופת כהונתו הקצרה השכיל להבין את צרכי המערכת וקידם את הטיפול בהם ביעילות ובנחישות”.

לשופטים אמרה: “נבחרתם לתפקיד בשל איכות מקצועית ואישית, אף שהיו מי שניסו להכשיל את עבודת הוועדה ולהשליט שיקולים אחרים לבחירת שופטים. הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט לתוך המגרש הפוליטי – שנותיהם כשנות המדינה, והם נדונו לכישלון כאז כן היום”.

היא הוסיפה: “המועמדים שנבחרו בישיבות הוועדה משקפים את כל רבדי האוכלוסייה הישראלית ומעידים כמאה עדים על כך שאמת המידה המכרעת לבחירתם הייתה מצוינוּת במשפט ובמעלות אנושיות”.

חיות התייחסה גם לביקורת הגוברת על מערכת המשפט: “אילו נשאל אורח לרגע בארצנו מיהי ואיזו היא הרשות הטעונה תיקון וטיפול דחופים במיוחד, אינני בטוחה כלל וכלל שהיה מצביע על הרשות השופטת. אדרבה, בתוך הכאוס הפוליטי וחוסר היציבות השלטונית המלווים את חיינו כבר עת ארוכה, אני מרשה לעצמי לומר כי למרות הניסיונות החוזרים ונשנים להרעיד את האדמה תחת רגלינו, הרשות השופטת מהווה אי של יציבות ומרחב לשיח ראוי, ממלכתי ומכבד.

“ולכל מי שמתעקש לעשות הון פוליטי על גבנו, הייתי מציעה להביט תחילה אל תוך ביתו פנימה. יש להותיר את מערכת בתי המשפט מחוץ למשחק הפוליטי, כי הניסיונות לגרור אותה ואת שופטיה אל השדה הפוליטי הם מסוכנים”.

שרת התחבורה מירי רגב הגיבה לנאומה של נשיאת בית המשפט העליון: “הנשיאה חיות, לא נבחרתי לוועדה למינוי שופטים כבובה וחותמת גומי. יש לי מה לומר על אופיו וצביונו של בית המשפט בישראל.

“השמאל לוקה באליטזם, ניתוק ורצון לשמר את בתי המשפט כמעוז הגמוני אקטיביסטי. אמירתך מרחיקה את אמון הציבור מבתי המשפט ופוגעת בעשיית צדק ושיוויון. אני מציעה תפיסה צודקת ושיוונית שנותנת קול ובמה לקולות שונים, המצפים שקולם יהדהד בהיכל הצדק. זאת הדרך לשקם את אמון הציבור במערכת המשפטית”.

השארת תגובה