צבא שכזה: קצין שלף נשק על אלוף הפיקוד

אלוף פיקוד הדרום וסגן הרמטכ"ל המיועד, הרצי הלוי, התעמת עם צוות אבטחה בבסיס חצרים – והחיילים הכריזו על "נוהל חדירה" • כשהתעקש – קצין רץ אליו עם נשק • צה"ל: "הופקו הלקחים הנדרשים"

הרצי הלוי, צילום: דובר צה"ל
הרצי הלוי, צילום: דובר צה"ל

עימות חריג פרץ השבוע בין מפקד פיקוד הדרום וסגן הרמטכ”ל המיועד, אלוף הרצי הלוי, לבין צוות האבטחה בבסיס חיל האוויר בחצרים.

על פי דיווח של כרמלה מנשה ב’כאן חדשות’, הלוי שאל חיילת בצוות האבטחה:  “מה אני צריך לעשות כדי להיכנס?”

החיילים בשער הבסיס הכריזו נוהל חדירה וקצין ההגנה האווירית רץ עם נשק לעבר האלוף – שהשיב: “תוריד את הנשק או שאקשור לך את הידיים”.

הכל החל בסביבות השעה 20:00 בערב. האלוף הלוי הגיע, כשהוא מלווה בשני קצינים, בדרכו למנחת בחצרים, כדי להמריא משם לתרגיל לילה של חטיבת גבעתי ברמת הגולן, שם המתינו לו 500 חיילים.

האלוף הגיע לשער הראשי בבסיס, הציג תעודה, ואז התברר כי לשני מלוויו אין תעודות מזהות. החיילת בשער ביצעה סריקה סביב רכב האלוף, ותוך כדי כך הסביר לה הלוי שהוא לא יכול לחזור לבסיס, משום שהוא ממהר לתרגיל.

לאחר ויכוח שהתפתח, אפשרו לאלוף לעבור בשער הראשי, אך הכריזו נוהל “פטיש קר”, שמשמעותו חשד לחדירה לבסיס. כל השערים ננעלו אוטומטית, הלוי הגיע לשער השני – שהיה סגור. בחמ”ל בשער ישבה חיילת, והוא הסביר שהוא בדרכו לתרגיל.

האלוף נכנס לחמ”ל והחיילת דרשה ממנו: “צא מכאן”.

האלוף השיב: “אצא רק כשתפתחי את השער” – לקח את מכשיר הקשר שהיה על השולחן וניסה לדבר עם החמ”ל.

״מדבר מפקד פיקוד הדרום״, אמר הלוי, התקשר למפקד הבסיס ונתן לחיילת לדבר איתו.

החיילת: “איך אני יודעת שזה אתה?”

הלוי ניסה להשיג את מפקד חיל האוויר, והחיילת התעקשה: “אסור לי לפתוח לך”.

בשלב מסוים אמר אלוף הפיקוד לחיילת בחמ”ל: “אם את לא פותחת – אני פותח”, ואז הגיע קצין האבטחה למקום ופתח את השערים דרך החלון. בין לבין, למקום הגיע בריצה לעבר האלוף, קצין ההגנה האווירית עם נשק.

האלוף הלוי קרא לו: “תוריד את הנשק או שאקשור לך את הידיים״.

לדברי גורמים צבאיים, האלוף התעכב בשער כ-40 דקות. “עזות מצח, סרבול מיותר, האלוף הגיע אחרי תיאום מראש. אלה אירועים שחוזרים על עצמם בכל פעם מחדש״, אמרו הגורמים.

ב’כאן חדשות’ מציינים,  כי לפי הבדיקה ,החיילים פעלו בדיוק לפי נוהלי חיל האוויר, והחשש שלהם היה שמדובר שוב בביקורת שבודקת אותם, כשההוראות הן “לא להכניס ללא תעודות, גם אם מדובר ברמטכ”ל״.

החיילים חששו שמדובר בביקורת, ואם יאפשרו לאלוף להיכנס הם יועמדו לדין. הנהלים בבסיס חצרים, כמו בכל בסיסי חיל האוויר, מחמירים מאוד, וביקורות פתע הן חלק משגרת הבסיס.

מצה”ל נמסר בתגובה: “אתמול הגיע מפקד בסיס חצרים לשיחה בפיקוד עם אלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי, בהמשך הגיע הלוי לבסיס חצרים ושוחח עם החיילים והחיילות. כניסתו של מפקד פיקוד הדרום לבסיס חצרים בדרכו לטיסה לתרגיל ברמת הגולן, תואמה ואושרה מראש. החיילים בשער סירבו להכניסו לבסיס, אף שהזדהה במספר דרכים, ועיכבו אותו למשך זמן ממושך, מכיוון שהיו עימו ברכב קצינים נוספים אשר חלקם לא נשאו תעודות מזהות. אמש הציג מפקד בסיס חצרים את התחקיר למפקד הפיקוד והופקו הלקחים הנדרשים”

השארת תגובה