סגן ראה"מ: פגיעה חמורה בחופש הדת

זסולט סמיין
זסולט סמיין

לאחר שביום חמישי האחרון אסר בית המשפט של האיחוד האירופי את השחיטה הכשרה, סגן ראש ממשלת הונגריה וראש המפלגה הנוצרית-דמוקרטית עממית ההונגרית (KDNP) זסולט סמיין מגנה את ההחלטה בהודעה רשמית חריפה. "ההחלטה מציבה את זכויות בעלי החיים מעל זכויות האדם, ובמיוחד את חופש הדת, ומבזה את כבוד האדם.", כתב סמיין.

"פסק הדין של בית המשפט האירופי לצדק, הקובע איסור על שחיטה כשרה בבלגיה הינו חרפה לחופש הדת ולביטחונה של הקהילה היהודית באירופה. סימן נוסף לקריסה מוחלטת של מערכת הערכים היהודית-נוצרית המסורתית שלנו. הממשלה הנוצרית-דמוקרטית של הונגריה תגן כתמיד על הרווחה הרוחנית והפיזית של הקהילה היהודית שלה. איננו יכולים לאפשר לביורוקרטיה אירופית חסרת היגיון להעדיף זכויות בעלי חיים לכאורה על זכויות היהודים החיים בקרבינו. הקהילה היהודית בהונגריה יכולה להיות סמוכה ובטוחה שממשלתה תגן תמיד על רווחתה הפיזית והרוחנית ותעשה ככל שידרש כדי לשמור על המסורות של אחת הקהילות הקדומות ביבשת. אנו נמשיך לתמוך בקמפיין של האגודה היהודית האירופית נגד החלטה זו, כך שאף יהודי באירופה לעולם לא ירגיש מופלה בגלל הנוהג הדתי שלו. כך גם על האיחוד האירופי לעשות כל שביכולתו כדי להגן על חופש הדת של קהילותיו היהודיות. אם לא ישכיל לעשות זאת, תאבד בסופו של דבר את זהותו שלו.", הוסיף סגן ראש הממשלה.

החלטה של בית המשפט של האיחוד האירופי גררה גל של גינוים חריפים בקהילות היהודיות ברחבי היבשת. הרב שלמה כובש, יו"ר עמי"ך – התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה (EMIH) אמר: "הפסיקה של בית המשפט האירופי לצדק הקובע איסור על שחיטה בבלגיה- שחיטה כשרה – היא חרפה ופגיעה בכל הקהילה היהודית באירופה. שחיטה כשרה נחשבת לאחת השיטות ההומניות ביותר לשחיטת בעלי חיים. עמי"ך מפעילה את אחת המשחטות הכשרות הגדולות ביותר באיחוד האירופי, עם נפח של כמעט מיליון עופות בשנה. אחת הקהילות האורתודוקסיות הגדולות ביותר באנטוורפן (בלגיה), משתמשת בבית המטבחיים שלנו כדי לשרת את קהילתה. החלטת בית המשפט האירופי לצדק לאכוף את האיסור על שחיטה כשרה באזורי פלנדריה ווולוניה בבלגיה אינה מקובלת. זה אבסורדי לחלוטין שענייני החיים הטקסיים הדתיים יקבעו על ידי בית משפט חילוני. לאיסור המדובר ישנה השפעה הרסנית על הקהילה היהודית בבלגיה. כולנו מודעים עד כאב לפסקים תקדמיים נוראיים כאלה, במיוחד כאשר מערערים על הזכות לחיות לפי דתנו. רק 70 שנה אחרי שאירופה השמידה את האוכלוסייה היהודית שלה, על האיחוד האירופי לחשוב שוב ושוב על המסר שהוא מעביר לאזרחים היהודים. אם הם מעריכים באמת את חופש הדת ורוצים לדאוג לגיוון, הגיע הזמן לבחון את החוקים המגבילים האלה."

הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) : "אנו מברכים על המחויבות הנחרצת והמילים החמות של ממשלת הונגריה במטרה לקיים ולתמוך בחופש הדת. הונגריה פועלת באופן עקבי בעניין זה. למרבה הצער, לא ניתן לומר את אותו הדבר לגבי מדינות ומוסדות המתיימרים להגן על חופש הדת, וטוענים שהם מעוזים של דמוקרטיה, אך מחוקקים כנגד החיים, המסורת והפרקטיקה היהודית. אנו מקווים ומתפללים שכמה מאותן מדינות ישתנו ויאמצו גישה דומה ליהודים וליהדות שהפגינה הונגריה."

תגובה אחת
  1. סגן רה'מ סמיין כל הכבוד שאפו

השארת תגובה