הלינץ' בפצועים הסורים: 9 עצורים בחשד לתקיפה

משטרת ישראל עצרו שוטרי ימ"ר צפון תשעה בני אדם, 5 במג'דל שאמס וארבעה מחורפיש ■ בכיר בפיקוד הצפון: "חבורה של ברברים רצחה בדם קר פצועים סורים".

הפצועים הסורים מחוץ לאמבולנס הצבאי
הפצועים הסורים מחוץ לאמבולנס הצבאי

המשטרה עצרה הלילה (אור לרביעי) תשעה דרוזים מהגולן והגליל, בחשד שביצעו את הלינץ' באמבולנס הפצועים הסורים. מצבם של הפצועים, לפני שהותקפו ואחד מהם נרצח, היה רק קל עד בינוני.

בצה"ל נמצאים בעיצומו של התחקיר המבצעי והפרטים ההולכים ומתבהרים, מה שמגלה תמונה עגומה וקשה אף יותר של מה שהתרחש בשעה אחת של אלימות בלתי נתפסת, שהוגדרה על ידי קצין בכיר בפיקוד הצפון: "חבורה של ברברים רצחה בדם קר פצועים סורים".

מהתחקיר הראשוני עולה כי בסביבות השעה 21:15 החלה ההתפרעות במג'דל שאמס. האמבולנס עם הפצועים, שהיו במצב קל עד בינוני עם פציעות בגפיים התחתונות, מותקף, אבל עם הניידת שליוותה אותו הוא מצליח לחמוק. האמבולנס מגיע לתוך נווה אטי"ב וממתין שם. בשלב זה, כיתת הכוננות של היישוב לא מוקפצת והשער נשאר פתוח.

בעוד הפצועים נמצאים באמבולנס ביישוב, חוברים לנקודה קצינים מחטיבת הגולן, ביניהם גם קצין האג"ם, מ"פ בגולני ושלושה נגדים שהיו באזור. לפי אחת ההערכות, בנקודה היו כ-15 קצינים, נגדים וחיילים. הם למעשה מנסים להגן בגופם על הפצועים שנמצאים באמבולנס, כאשר מולם כ-200 מתפרעים.

הכח ספג מכות, והחיילים אף איבד את ההכרה. הניסיון להגן על הפצועים מסתיים בירי באוויר. אחד החיילים שהיה באירוע סיפר: "עשינו ככל שביכולתנו להגן על הפצועים, המתפרעים היכו בנו, לא הייתה לנו אפשרות לעצור אותם". קצין בכיר בגזרה אמר בעניין הזה: "המתפרעים עצרו רק כשקיבלו את מבוקשם, כשסברו ששני הפצועים הסורים מתים". זאת לאחר שגררו אותם מהאמבולנס ופשוט רצחו בהם בעזרת שרשראות מקלות ואבנים".

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיים הערכת מצב בעקבות האירוע – בהשתתפות אלוף פיקוד צפון, אלוף אביב כוכבי, שבמהלכה קיבל פרטים על האירוע והנחה על הערכות להמשך. הרמטכ"ל גינה את תקיפת חיילי צה"ל והפצועים הסורים ואמר: "לא ייתכן כי חיילי צה"ל ופצועים יותקפו על ידי אזרחי ישראל".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה את הלינץ' ואמר כי מדובר באירוע חמור ביותר. "לא ניתן לאף אחד לקחת את החוק לידיים, ולא ניתן לאף אחד להפריע לחיילי צה"ל לבצע את משימותיהם", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "נמצה את הדין עם מפירי החוק. אני קורא למנהיגי הדרוזים לפעול לאלתר להרגעת הרוחות".

פצועים סורים בבית החולים רמבם

השארת תגובה