עוד הסכמי שלום: מרוקו וממלכת בהוטאן

נתניהו עם הסכם שלום רביעי בתוך חודשים: מרוקו החליטה לכונן יחסים רשמיים מלאים עם ישראל, כולל פתיחת נציגויות וטיסות ישירות בין המדינות • בכיר בבית הלבן: "זה יהיה השלום הכי גדול מהארבעה שנחתמו עד כה. המרוקנים רוצים בכך"

ראש בתי הדין של מרוקו הרב פינטו פינטו במרוקו
ראש בתי הדין של מרוקו הרב פינטו פינטו במרוקו

שיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע על מדינת ערבית נוספת שתחתום על הסכם שלום עם ישראל: מרוקו.

”פריצת דרך היסטורית נוספת היום”, כתב טראמפ בטוויטר. ”שתי חברותינו הגדולות – ישראל וממלכת מרוקו – הסכימו ליחסים דיפלומטיים מלאים. זו פריצת דרך אדירה לשלום במזרח התיכון”.

כחלק מההסכם, ארצות הברית תכיר בריבונות של מרוקו במערב סהרה.

הנשיא כתב כי “מרוקו הכירה בארצות הברית בשנת 1777. לכן ראוי להכיר בריבונותם על סהרה המערבית”.

מדובר בשטח שמרוקו טוענת לבעלות עליו, וסיפחה אותו ב-1979, אך הקהילה הבין-לאומית לא הכירה בכך.

במסגרת ההסכם, מרוקו תפתח נציגות רשמית בישראל וישראל תפתח נציגות במרוקו. יהיו גם טיסות ישירות בין המדינות.

נשיא ארה”ב שוחח בטלפון עם מלך מרוקו מוחמד השישי והודיע לו על הכרה בריבונות מרוקו על סהרה המערבית.

חשבון הטוויטר של משרד החוץ של מרוקו צייץ מחדש את הציוצים של הנשיא טראמפ’ על כינון יחסים מלאים עם ישראל.

יועצו הבכיר של טראמפ וחתנו, ג’ארד קושנר, סיפר כי מרוקו תחדש קשרים רשמיים עם ישראל, תעניק למטוסים של חברות תעופה ישראליות לעבור במרחב האווירי של מרוקו ותאפשר טיסות ישירות בין ישראל לבין מרוקו.

לדבריו, גם שלום בין ישראל וסעודיה בדרך. “הסכם ישראלי-סעודי הוא רק עניין של זמן”, אמר קושנר.

גורם בממשל האמריקני סיפר כי השלום בין ישראל ומרוקו נרקם יחד עם האמריקנים במשך קרוב לשנתיים’ בליווי צמוד של קושנר – והסכמי השלום האחרונים שנחתמו בין ישראל ומדינות ערב, היוו את הזרז ששכנע את מרוקו להצטרף למהלך.

הגורם הוסיף: “זה הולך להיות השלום הפורה ביותר מבין ארבעת המהלכים שהתבצעו עד כה, משום שמרוקו מעוניינת מאוד בפיתוח היחסים ובהעצמת התיירות הישראלית אליה, שכבר פועלת באופנים שונים”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה מיוחדת בעת הדלקת נרות חנוכה בכותל המערבי: “בחג חנוכה זה אנחנו מביאים אור גדול מאוד למדינת ישראל ולאזרחי ישראל. ראשית האור של החיסונים שיביאו סוף למגפה, ועכשיו גם אור גדול נוסף של שלום. תמיד האמנתי בשלום הזה, תמיד פעלתי למען השלום הזה ועכשיו הוא מתממש לנגד עינינו.

אני מבקש ראשית להודות לנשיא טראמפ על המאמצים הכבירים שלו להביא שלום לישראל, אני מבקש להודות לך הנשיא טראמפ על כל הדברים הגדולים שעשית למען עם ישראל ומדינת ישראל. אנחנו לעולם לא נשכח זאת. אני מבקש להודות למלך מרוקו, המלך מוחמד השישי, על החלטתו ההיסטורית לעשות שלום היסטורי עם ישראל”.

נתניהו הוסיף: ”בין מרוקו לישראל יש קשרים הדוקים, בין מרוקו והעם היהודי יש קשרים אמיצים במשך כל התקופה החדשה. כולם מכירים את היחס החם של מלכי מרוקו והעם במרוקו לקהילה היהודית שם. מאות אלפים מבני הקהילה הזאת עלו לישראל והם משמשים גשר חם בין העם במרוקו לעם בישראל, גשר של אהבה, אהדה, חיבה ומסורות. אני חייב להגיד שהבסיס המוצק הזה מהווה את היסוד שעליו אנחנו בונים את השלום הזה.

”אנחנו נקים מחדש משרדי קישור בין ישראל למרוקו, בישראל ובמרוקו. אחר כך נפעל במהירות האפשרית לכונן יחסי שלום דיפלומטיים מלאים. בנוסף אנחנו נפעיל קו תעופה ישיר בין ישראל למרוקו, זה ייתן עוצמה נוספת לגשר הזה. יהיה כאן שלום חם מאוד. אני יכול להגיד שבחג חנוכה זה יש לנו אהבה והיא תנצח – יש לנו שלום והוא כבר מנצח. חג חנוכה שמח”.

ממלכת בהוטאן

ממלכת בהוטאן הכריזה הערב על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל.

טקס החתימה נערך במעונו של שגריר ישראל בהודו, ד”ר רון מלכא.

השגריר מלכא קיים טקס חילופי אגרות רשמיות עם עמיתו, שגריר בהוטן בהודו, האלוף וטסופ נמגיאל.

שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי כינון הקשרים עם הממלכה ישמש אבן דרך נוספת בהעמקת קשרי ישראל במרחב אסיה.

בסוף השבוע שעבר שוחח אשכנזי עם עמיתו מבהוטן, טאנדי דורג’י, וסיכם עמו על מועד החתימה ועל גיבוש תכנית עבודה משותפת בין השאר בתחום ניהול המים, החקלאות והבריאות.

יו”ר כחול לבן השר בני גנץ הודעה בה בירך על כינון היחסים בין המדינות ואמר: “זוהי עוד עדות להתפתחויות החיוביות במערך יחסי החוץ של ישראל שמוביל משרד החוץ בראשותו של גבי אשכנזי בחודשים האחרונים”.

בהמשך פרסם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה: “אני מברך על כינון היחסים בין ישראל לבהוטאן שהם פרי נוסף של הסכמי השלום. אנו נמצאים במגעים עם מדינות נוספות שרוצות להצטרף ולכונן עמנו יחסים”.

בבהוטאן מתגוררים פחות מ-800 אלף תושבים, ועיקר החשיבות של ההכרזה היא בפן התיירותי.

ממלכת בהוטאן גובלת בהודו ובסין. היא ממוקמת בלב הרי ההימלאיה.

לבהוטאן יחסים דיפלומטיים מלאים עם 53 מדינות בלבד.

בשנים האחרונות נוהלו מגעים חשאיים בין המדינות בהובלת משרד החוץ, במטרה להקים יחסים רשמיים. התקיימו ביקורים הדדיים של משלחות מישראל בטימפו, בירת בהוטאן וכן מבהוטאן בארץ.

השארת תגובה