תערוכת חנוכיות מקהילות ישראל השונות

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות משיק: "חנוכייה לי יש" תערוכת חנוכיות מקהילות ישראל מאוסף דרורה ופנחס זכאי • התערוכה תוצג לקהל הרחב במוזיאון – בחופשת חנוכה עד ה -31.1.2021

תערוכת חנוכיות מאוסף החנוכיות של דרורה ופנחס זכאי במוזיאון גוטמן לאמנות
תערוכת חנוכיות מאוסף החנוכיות של דרורה ופנחס זכאי במוזיאון גוטמן לאמנות

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, השוכן בלב שכונת נווה צדק הציורית והקסומה, משיק לכבוד חג החנוכה תערוכת – "חנוכייה לי יש", בה יוצגו כ-60 חנוכיות מקהילות ישראל השונות. התערוכה פתוחה במהלך חג החנוכה ועד ה- 31.1.2021.

התערוכה מיועדת לכל המשפחה והיא מציגה חנוכיות שנאספו על ידי בני הזוג דרורה ופנחס זכאי במהלך 46 שנות נישואיהם. היא משקפת מגוון סגנונות אמנותיים של קהילות ישראל בארצות מוצאן ובתקופות השונות בהן החנוכיות נוצרו. תערוכה ייחודית זו מאפשרת למתבוננים בחנוכיות לצאת למסע בחיי העם היהודי בישראל ובתפוצות, להתוודע לגלגוליה של החנוכייה במרוצת הדורות ולהעמיק את ההיכרות עם סיפור חג החנוכה ומנהגיו.

בני הזוג זכאי הם ממשפחת לובינסקי. הגברת דרורה זכאי היתה בתו של דוד לובינסקי, יבואן מכוניות פיג'ו וסיטרואן, ואמה לאה הייתה בתו של יעקב שלוש, ממקימי שכונת נווה צדק, שם שוכן מוזיאון נחום גוטמן כיום. בעלה של דרורה, פנחס זכאי היה במשך עשרות שנים מנכ"ל משותף בחברת דוד לובינסקי בע"מ.

בני הזוג זכאי – נהגו לארח בביתם את נכדיהם ובני כיתתם והציגו בפניהם את אוסף החנוכיות העשיר כפעילות העשרה לקראת חג החנוכה. האירועים הכיתתיים זכו להצלחה מרובה והיוו מקור השראה לתערוכה זו. בתם של בני הזוג זכאי, ד"ר יעל אלמוג זכאי שהיא שותפה בבנק איגוד וחברת הפרסום "גיתם", יזמה את התערוכה לאחר פטירת הוריה, כדי לאפשר לקהל הרחב ליהנות מהאוסף העשיר.

משאבים רבים הושקעו בחקר המוצא של החנוכיות המוצגות בתערוכה. החנוכיות שוחזרו למראן הזוהר והמרשים, כפי שהיו במקורן. כל אלו מקנים לחנוכיות המוצגות ערך היסטורי ורגשי רב.

במהלך ימי חג החנוכה יתקיימו מגוון פעילויות, בהתאם להנחיות התו הסגול. בין שפע הפעילויות יעלו סרטים על התערוכה, סדנאות יצירה למשפחות, הדרכות וירטואליות בתערוכה, שיח עם אוצרת התערוכה ניצה בהרוזי ברעוז ושיחות על מסורת חג החנוכה עם אנשי תרבות בכירים.

אוצרת התערוכה: ניצה בהרוזי ברעוז

  • לילדים עד גיל 18 – כניסה ללא תשלום
  • גמלאים וסטודנטים – 18 שח כניסה
  • לתושבי תל-אביב – 18 שח כניסה
  • מחיר כניסה למבוגר – 24 שח
מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21 נווה צדק ת"א | טלפון: 03-5161970
השארת תגובה