זעם בהרצליה: הפארק ייהרס 'לטובת הנהגים'

"בכייה לדורות": תושבי הרצליה מתנגדים להריסת פארק ירוק לטובת "מסילת דיור" לנהגי הרכבת הקלה. הגישו בקשה בהולה לנת"ע ולראש עיריית הרצליה לעצור הליכי הרישויסמוך לביתם

הדמיות קו ירוק נתע
הדמיות קו ירוק נתע

עשרות תושבי הרצליה פנו בפנייה בהולה למתכנני הות"ל וכן לראש עיריית הרצליה משה פדלון, בבקשה לעצור את הליכי הרישוי שמקודמים סמוך לביתם בעניין הקו הירוק של הרכבת הקלה, הכוללים הקמת מסילת דיור וחדרי מנוחה לנהגים.

התושבים, באמצעות עורכות הדין ענת בירן ודפנה תמיר משרד ענת בירן – עורכי דין, נדהמו לאחרונה לגלות באקראי שככל הנראה מתוכננות עבודות בוואדי הגובל בבתיהם, שיכללו עקירת עצים, הריסת תוואי נחל, הרחבת הדרך ועוד – גילוי שהדהים והחריד את התושבים שידעו מפרסומים באתר נת"ע, כי הקו הירוק מסתיים דרומית לרחוב אבא אבן, וכך גם צוין בפרסומים אודות התוכנית ובהוראותיה. מאחר שלא יכלו לדעת שהקו הירוק בסופו של דבר כן מתוכנן להמשיך מצפון לאבא אבן, לא הגישו התנגדויות לתוכנית ונמנעה מהם זכות ההתנגדות בדרך של הטעייה לכאורה.

העבודות המתוכננות כוללות את הריסת "פארק אהוד מנור" – ודאי ירוק המהווה חיץ בין בתי המגורים לכביש שמעברו השני אזור התעסוקה. בוואדי מגוון עצי אקליפטוס ותיקים בני 40 עד 100 שנה ולמעשה זו חורשה עשירה בצמחייה המהווה ריאה ירוקה טבעית שהינה חלק מהמרקם התכנוני הקיים שנים, יש בו מסלולי הליכה והוא מהווה פינת חמד נדירה בעלת ערכיות גבוהה וחשיבות עצומה לעיר ולתושבי המקום. בנוסף, העבודות יהרסו גם את תוואי נחל גלילית על חשיבותו ההיסטורית והאקולוגית.

לדברי התושבים, למעט אזכור לקוני בתסקיר התוכנית לא נעשתה שום בדיקה סביבתית של השלכות הארכת הקו לרחוב נעמי שמר: לא נמצאה התייחסות לבתי המגורים הגובלים ממש בקו הכחול ובתחום הרחבת הדרך; לא נמצאה התייחסות למטרדי רעש, זיהומי אור ואויר, זיהומי קרקע וכו'; לא נמצאה התייחסות לנושא האגרונומי, הנופי והאקולוגי; עורכי התסקיר עצמם מציינים כי הבדיקה שלהם נעשתה רק עד רחוב אבא אבן.

לדברי עו"ד ענת בירן, "כריתת עצים והחרבת תוואי נחל הינה בכייה לדורות והליך בלתי הפיך שנבקש למנוע אותו. נת"ע מבקשת להמשיך את הקו כ-300 מטר נוספים ליצירת 'מסילת דיור' בעיקר לצרכי מנוחת נהגים, דרישה מקוממת במיוחד כי 300 מטרים מאותה נקודה קיבלה נת"ע מעיריית הרצליה 60 דונם להקמת מתחם דיפו ענק. המהלך של נת"ע מרגיש לנו כמו מחטף, אנו דורשים מהות"ל למנוע את האיוולת הזו ומבקשים מראש עיריית הרצליה משה פדלון לפעול למען תושביו ולמנוע הריסה של ריאה ירוקה כל-כך משמעותית".

השארת תגובה