תנועת המושבים – ויש 'מרבה במחיר'

תחת ההנחה שעמיר פרץ ידרוש מגנץ שני מקומות בעשירייה הראשונה, להאוזר והנדל אין באמת מה לחפש בכחול לבן

צבי האוזר, צילום: דף הפייסבוק
צבי האוזר, צילום: דף הפייסבוק

ערב בחירות, והבאזר הטורקי בפרלמנט הישראלי עובד שעות נוספות. על השולחן מונחות כמה יחידות מימון יקרות של חברי כנסת שמחפשים את המושב בכנסת הבאה. לפחות ארבע מפלגות נמחצות תחת אחוז החסימה: העבודה, דרך ארץ, גשר והבית היהודי.

בגוש הימין, מונחות על הרצפה יחידות המימון של חברי הכנסת האוזר והנדל מסיעת 'דרך ארץ', רפי פרץ מהבית היהודי והשרה אורלי לוי אבקסיס מ'גשר'. האופציות של האוזר והנדל מצומצמות: להישאר כסיעה עצמאית בבלוק כחול לבן או לחבור 'לימינה' של בנט. ריצה עצמאית לא עומדת על סדר היום. האופציה הראשונה לא מלהיבה נוכח מיעוט המקומות הריאליים ברשימת כחול לבן. אחרי שוועידת העבודה הסמיכה את עמיר פרץ לנהל מו"מ על מיזוג בין העבודה וכחול לבן, ותחת ההנחה שעמיר פרץ ידרוש מגנץ שני מקומות בעשירייה הראשונה, להאוזר והנדל אין באמת מה לחפש בכחול לבן. עמיר פרץ מביא לגנץ מנגנון מפלגתי וכושר ארגון. להאוזר והנדל אין גם את זה.

האופציה השניה היא חבירה לימינה. בנט לא שש לעוד מפלגת נישה ימנית שתרכב על הצלחתו שבאה לידי ביטוי בכל סקרי דעת הקהל. הוא שבע קרבות מניהול משאים ומתנים עם הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית. אין לו עניין לעמוד בראש מפלגה שמורכבת מאוסף של מפלגות ימין שלכל אחת מעמד עצמאי, מתפקדים נפרדים, מרכז מפלגה עצמאי ותקנון משל עצמה. בדיוק בשביל זה הקים את 'ימינה'. עשרים המנדטים שהסקרים מנבאים לו, רשומים על שמו. אין לו עניין לחלוק אותם עם אחרים.

המו"מ בין הצדדים עשוי להיתקל בקשיים. הנחת העבודה של שני הצדדים זהה: האוזר והנדל מביאים איתם אפס מנדטים לשולחן המו"מ. מצד שני, השניים קורצים לימין-מרכז ומביאים איתם 2 יחידת מימון יקרות ש'ימינה' זקוקה להם במערכה הקרובה. היא זקוקה להם משום שנתניהו ימקד את האש במערכת הבחירות לעברם של שניים מיריביו: לפיד ובנט. לפיד מאיים על נתניהו כראש המחנה היריב. בנט קורא תיגר על הבכורה וזו סיבה מספיק טובה עבור נתניהו לחדד מסרים נגד מי שהיה ראש לשכתו בעבר ושר בממשלותיו.

בקונסטלציה מסוימת, גם השרה אורלי לוי אבקסיס עשויה למצוא את עצמה ברשימת ימינה. במפלגת העבודה אין לה מה לחפש. בליכוד לא חפצים בה, בייחוד נוכח הכוונה לשכפל את הרשימה הנוכחית. לא מן הנמנע שאבקסיס תחליף כתובת פוליטית ותתברג בסוף העשירייה הראשונה ברשימה המתהווה של בנט. התשלום ייגבה מראש: יחידת מימון מפלגות בשווי 1.3 מיליון ש"ח.

ובימין, כדאי לעקוב גם אחרי השר לענייני ירושלים הרב רפי פרץ. אחרי שערק מהרשימה והצטרף לממשלת נתניהו בזמן שחבריו יובשו על ספסלי האופוזיציה, נפתלי בנט לא ייצא מגדרו כדי להכליל אותו שוב ברשימת 'ימינה'. אם אין בכיסו של פרץ הבטחה מנתניהו לשריון ברשימת הליכוד, לא מן הנמנע שהקריירה הפוליטית של טייס המסוקים לשעבר לא הצליחה לנסוק לגבהים שמהם רואים גם את הכנסת הבאה. מי שהוזעק לעמוד בראשות הבית היהודי בעקבות הנטישה של בנט ושקד בתחילת 2019, עשוי לנטוש בעצמו ולהחזיר את המנדט בסוף 2020 בגלל בנט ושקד.

בשמאל המצב פשוט יותר. רסיסי מפלגת העבודה מחפשים בית. עמיר פרץ ואיציק שמולי כבר הביעו את כוונתם לחבור לכחול לבן. גנץ ירוויח עוד 2 יחידות מימון אבל על הדרך עשוי לאבד כמה מהנכסים הפוליטיים של מפלגתו. הרשימה לא תישאר על כנה והצפיפות בעשירייה הראשונה גורמת לבכירים במפלגה לתדרך כנגד בכירים אחרים בה. רשימת הפורשים עשויה להיות ארוכה מכפי שצופה גנץ.

ויש גם צלע שלישית למפלגת העבודה: ח"כ מרב מיכאלי. היא תצטרך לבחור בין ריצה נוספת עם מרצ, חבירה למפלגה חדשה שעשויה לקום (בראשות חולדאי ואייזנקוט) או חבירה לרשימת יש עתיד.

על השולחן מונחות אופציות נוספות שעשויות לטרוף את הקלפים: אהוד ברק עודנו מהרהר על התמודדות נוספת. גם ציפי לבני שוקלת קאמבק. חולדאי ואייזנקוט כבר רמזו על כוונתם לכונן מפלגת מרכז שמאל חדשה. עופר שלח לא בהכרח יישאר ח"כ ביש עתיד כל עוד לפיד עומד בראשה. שלח עשוי לגרור כמה מחברי מפלגתו לרשימה חדשה. גם כמה מחברי כחול לבן, מאוכזבי גנץ, עשויים לקחת את המנדט ולפרוש לרשימה חדשה. פורשי שתי המפלגות עשויים לחבור לרשימה אחת ואולי אף להצטרף לרשימת חולדאי-אייזנקוט ולספק למפלגה החדשה כמה יחידות מימון יקרות ונחוצות למפלגה שזה עתה נולדה.

בשורה התחתונה: בחירות 2021 כבר כאן. לנתניהו שתי משימות: לשטח את מספר החולים והנדבקים עד הגעת החיסונים, ולשטח את עקומת המנדטים של 'ימינה' עד הגעת יום הבחירות.

השארת תגובה