אחרי בית שמש: הקיצוניים בדרך ל'חריש'

לאחר שמאה שערים הפכה קטנה מהכילה, החלה קהילת הקיצוניים להתיישב בבית שמש והחיכוך עם החברה הישראלית כבר הפך שם דבר – כעת הודיעו ב'העדה': אנו ב'חריש'

מעמד הכרזת חריש כעיר שלישית ל'העדה'
מעמד הכרזת חריש כעיר שלישית ל'העדה'

במעמד היסטורי בבית גאב"ד העדה החרדית הגרי"ט וייס, הכריזה 'העדה החרדית' על העיר 'חריש' כעיר השלישית שבה יתרכזו בני הישוב הישן, אחרי ירושלים ובית שמש. במעמד השתתפו בין השאר גם חברי הבד"צ  והאדמו"רים מתולדות אהרן ומשכנות הרועים , הגרי"ד טורצ'ין מנהיג קהילות פרושים והגר"מ קרמר ממנהיגי קהילות ברסלב – מי שעומדים בראשי הקהילות שנפתחו בעיר.

כזכור, העיר חריש יועדה במקור לציבור חרדי, אך אחרי מאבק משפטי חריף של תושבי העיר הותיקים הוחלף הייעוד לעיר כללית. בשנים האחרונות, בפרט עם יציאתן של מאות דירות להגרלות 'מחיר למשתכן', זיהו ב'העדה החרדית' האנטי ציונית את הפוטנציאל שבעיר והחלו בפתיחת קהילות ומוסדות במקום – מוסדות שכמובן, כפי המסורת הייחודית, אינם מתוקצבים על ידי המדינה ושמורים באופי הירושלמי המקורי.

כמו כן קראו עסקני 'העדה החרדית' לבני הישוב הישן להירשם להגרלות 'מחיר למשתכן' בעיר, ואכן מאות רבות של אנשי העדה החרדית זכו שם בדירות, שאגב נמכרו במחיר זול במיוחד.

לפני כשנה החלו אנשי 'העדה החרדית' להגיע בפועל לעיר. קהילת 'תולדות אהרן' החסידית-קיצונית המוכרת ממאה שערים, פתחה אז בעיר תלמוד תורה, בית ספר לבנות, כוללי אברכים, בית המדרש ומקוה טהרה. כמו כן הקימו 'קו מהדרין' בין ירושלים לחריש, שפועל מאז ועד עכשיו מדי יום כמה פעמים, במתכונת דומה לקו המהדרין שמפעילים אנשי 'העדה החרדית' בין ירושלים לבית שמש.

עתה, בעקבות האכלוס של מאות זוכי 'מחיר למשתכן' חרדיים בשכונת 'בצוותא' – נפתחו בעיר גם קהילות פרושים-ירושלים, ברסלב, ומשכנות הרועים. בשלב זה 'העדה החרדית' הכריזה על העיר חריש כעיר השלישית של 'העדה החרדית', אחרי ירושלים ובית שמש, ומסמנת מטרה לתת לעיר את הצביון והאופי השמרני.

כאמור התקיים המעמד הרשמי בבית הגאב"ד, בהשתתפות שאר רבני 'העדה החרדית', שם גם הכתירו את הגאון ר' יוסף שמואל וואלעס לדומ"צ העדה החרדית בחריש.

נאמו במעמד: הגאון  רבי יהודה פישר חבר הביד"צ, האדמו"ר ממשכנות הרועים, הגאון ר' יוסף שמואל וואלעס – מי שהוכתר לדומ"צ העדה החרדית בחריש, כ"ק אדמו"ר מקרעטשניף טשערנאוויץ' – שקבע את משכנו בעיר, והרה"ח ר' גבריאל פפנהיים  מנכ"ל ועד הכשרות. ניהל את המעמד העסקן הרה"ח ר' שמעון שישא.

השארת תגובה