תוצאות ביניים בבחירות האמריקאיות

הנשיא דולנד טראמפ מאשים את המושלים הדמוקרטים במדינות הצמודות – ברמאות • ביידן ענה: "לא ננוח עד שייספרו כל הקולות" • הקרב צמוד וייתכן שיוכרע בסופו של דבר בבית המשפט

ג'ו ביידן
ג'ו ביידן

הנשיא דונלד טראמפ ככל הנראה הפסיד בבחירות. מי שיוכל להציל אותו ולעצור את סילוקו מהבית הלבן, הוא רק בית המשפט העליון.

אמש, שעות לאחר תום ההצבעה במרבית המדינות, שני המתמודדים בבחירות לנשיאות ארצות הברית, הנשיא המכהן דונלד טראמפ והמועמד הדמוקרטי ג’ו ביידן הכריזו על ניצחון בבחירות.

אבל כדי שנדע מי באמת הצליח, מבין שני המתמודדים, להגיע ל-270 האלקטורים, נצטרך להמתין לתוצאות הסופיות – ואלה צפויות, כפי שמסתמן כעת, רק מחר.

ספירת הקולות במדינות המפתח מתארכת בשל העובדה שעשרות מיליונים הצביעו באמצעות מעטפות בדואר, בשל מגפת הקורונה והרצון להימנע מהגעה לקלפיות.

כדי לדעת מי יכנס בסופו של דבר אל הבית הלבן, צריך להמתין לסיום הספירה בג’ורג’יה, וויסקונסין, מישיגן, פנסילבניה, נבאדה, צפון קרוליינה ואלסקה.

טראמפ האשים את הדמוקרטים ברמאות: “אתמול בלילה הובלתי באופן יציב במדינות מפתח רבות – וכמעט בכל אחת מהן שיש בה מושל דמוקרטי, זה השתנה במפתיע, מוזר מאוד”.

טראמפ הוסיף ותהה: “אחת אחר השנייה היתרון שלי נעלם בהן באופן פלאי כשקלפיות מפתיעות החלו להיספר.  אך זה שכל פעם שנספרת ערימה של קולות מהדואר, מקבלים תוצאות הרסניות”.

הנשיא תקף את הסוקרים ואמר כי הם טעו באופן “מוחלט והיסטורי”.

ביידן השיב להאשמות של טראמפ על זיופים בבחירות בדואר ועל קריאתו של הנשיא להפסיק את ספירת הקולות, ואמר: “לא ננוח עד שכל קול ייספר”.

“שוב הוכח שקשה להביס את הדמוקרטיה במדינה הזאת”, פתח ביידן. “יותר אמריקנים הצביעו מאי פעם. אחרי לילה ארוך של ספירה, ברור שאנחנו מנצחים במספיק מדינות כדי להגיע ל-270 אלקטורים. אני לא כאן כדי להכריז שניצחתי – אבל אני כאן כדי להכריז שאני מאמין שננצח”.

הוא הוסיף: “אני מתמודד כדמוקרט, אבל אמשול כנשיא אמריקני. זה לא יהיה הניצחון שלי, זה יהיה ניצחון של העם האמריקני, של אמריקה”.

בעוד מטה טראמפ הכריז על ניצחון בפנסילבניה אמר ביידן ששום דבר עדיין לא סגור. “מרגיש טוב מאוד לגבי פנסילבניה. אנחנו יודעים שההצבעות בדואר לא נספרו ורבות מהן דמוקרטיות”.

בפנסילבניה, מדינת מפתח ששווה 20 אלקטורים, טראמפ מוביל אולם לא הסתיימה הספירה של הקולות.

בנבאדה – עם 6 אלקטורים, ביידן מוביל אולם הספירה תתחדש רק הבוקר.

בצפון קרוליינה עם 15 אלקטורים, טראמפ מוביל, אך התוצאות המלאות יתקבלו ביום חמישי הבא. באלסקה ששווה 3 אלקטורים טראמפ מוביל אבל הספירה של ההצבעות בדואר תחל רק בשבוע הבא.

טראמפ הודיע כי יעתור לבית המשפט העליון כדי לעצור את ספירת הקולות של המעטפות – באמצעותן בוצעו כנראה הרבה תרמיות – אבל בקמפיין המועמד הדמוקרטי ג’ו ביידן אמרו בתגובה: “אם הוא יפנה לבית המשפט במטרה למנוע את ספירת הקולות, לדמוקרטים יש עורכי דין שמתכוננים להתנגד”.

במקרה כזה, המאבק המשפטי יכול להימשך שבועות ולהגיע להכרעה בבית המשפט העליון, שם נהנה טראמפ מרוב של שופטים שמרנים  שמינה בתקופת כהונתו.

השארת תגובה