חוזרים ללימודים: כיתות א' – ד'

כיתות א' עד ד' ילמדו לפחות ארבעה ימים בשבוע • כ-150 רשויות מתכוונות לפתוח 5 ימי לימודים • בערב דיון על חידוש הפעילות המסחרית • השר ישראל כ"ץ: "חייבים לפתוח מייד את חנויות הרחוב"

אילוסטרציה: כיתה א בתלמוד תורה
אילוסטרציה: כיתה א בתלמוד תורה

קבינט הקורונה אישר את מתווה החזרה לבתי הספר – החל מיום ראשון הקרוב.

בנוסף, השרים אישרו במשאל טלפוני את הארכת מצב החירום ב-60 ימים נוספים – עד 3 בינואר 2021.

השרים יתכנסו שוב לדיון נוסף הערב, בשעה 17:30 על חידוש הפעילות המסחרית.

בהודעה מטעם משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד החינוך נאמר:

קבינט הקורונה החליט כי החל מיום ראשון יפתחו מסגרות החינוך לילדים בכיתות א’-ד’ בלבד, למשך 4 ימים לפחות בכל שכבת גיל, וזאת לפי הכללים הבאים לצמצום ההדבקה בנגיף הקורונה.

1. נקבע כי לגבי כיתות א’ עד ד׳ כמות התלמידים לא תעלה על 20 תלמידים בכיתה למעט ההחרגות המפורטות להלן –

משרד החינוך יקיים מנגנון החרגה שיאפשר לעד 10% מהכיתות ללמוד בקבוצות של עד 24 תלמידים, תוך מתן עדיפות למוסדות הנמצאים באזורים בעלי שיעור תחלואה נמוך.

2. יעשה מאמץ מרבי לצמצמם ערבוב קבוצות בפעילות הצהרונים. ניתן יהיה לצרף ילדים של עד שלוש קבוצות קבועות מאותה שכבת גיל, ובלבד שהמספר הסופי לא יעלה על 28 ילדים.

3. כל התלמידים ואנשי הצוות יעטו מסכה בכל עת, לרבות בהסעה לפעילות כאמור וממנה, למעט בעת אכילה או בפעילות גופנית.

4. הוחלט כי הפעילות תתקיים כך שכל איש צוות יוכל ללמד שלוש קבוצות לכל היותר, למעט מורים לחינוך גופני ובלבד שבכל עת הוא עוטה מסכה ושומר על מרחק של שני מטרים לפחות בינו לבין התלמידים.

5. הוחלט כי כל התלמידים יעטו מסכות בלימודים, לרבות תלמידי כיתות א’ ו-ב’, וכי התלמידים יאכלו את ארוחותיהם בשטח פתוח, ואם הדבר לא אפשרי, בישיבה בשולחן נפרד לכל תלמיד בכיתה.

6. בהפעלת אוטובוסים תתבצע הפרדה באמצעות השארת שורת מושבים ריקה בין החלק הקדמי של ההסעה לבין חלקה האחורי.

תוקפן של התקנות הוארכו עד ליום 29.11.20.

יצויין, כי ההחלטה מדברת על לימודים של לפחות ארבעה ימים בשבוע. עם זאת, בכ-150 רשויות מקומיות מתכוונים ראשי הרשויות לפתוח את הלימודים למשך חמישה ימים בשבוע.

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ התנגד להחלטת הקבינט באשר לחידוש הלימודים: “אנו צריכים לממן את הרשויות החלשות שאינן יכולות לממן יומיים נוספים של לימודים. החלטה זו יכולה להגדיל את פערי ההזדמנויות בין ילדים שמתגוררים ברשויות חזקות לבין ילדים המתגוררים ברשויות חלשות”.

שר הבריאות אדלשטיין אמר בדיון, כי הקו המנחה צריך להיות איך לא חוזרים למצב שסגרנו דברים שזה עתה פתחנו. “הזהירות מחייבת אותנו לא לקחת ביסים גדולים מידי. אני מקווה שגם נפתח תוכנית של שישה שלבים וגם נוכל לעמוד בה. להתקדם בתכנית באמת אפשר רק אם נתקדם בזהירות”.

שר האוצר ישראל כ”ץ דורש לחדש את פעילותן של חנויות הרחוב בהיקף נרחב. עמדתו קיבלה, בין השאר, את תמיכתם של נתניהו וגנץ.

מנגד, שר הבריאות אדלשטיין ובכירי משרדו טוענים, כי נתוני התחלואה עדיין לא מצדיקים את המהלך.

עם זאת, שר הבריאות הסכים לפתיחת הצימרים – והצעד צפוי להיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב. בה בעת הושגה הסכמה על אודות קיצור השלבים הכלולים באסטרטגיית היציאה, מתשעה לשישה.

בדיונים פנימיים לקראת קבינט הישיבה אמר כ”ץ: “חייבים לפתוח מייד את חנויות הרחוב שנמצאות על סף קריסה. מה זו הטרפת הזאת? משרד הבריאות התנתק מהעם ונוהג באטימות לב. די לנהל מאבקי יוקרה על גבם של העוסקים הזעירים. אנשים בנו עסקים בעשר אצבעות ונשארים עכשיו חסרי כל”.

בתוך כך, משרד הבריאות פרסם הבוקר את נתוני התחלואה בקורונה המעודכנים, לפיהם אתמול זוהו 688 מאומתים ב-34,494 בדיקות. לפיכך, אחוז ההדבקה בניכוי בדיקות שמטרתן איתור החלמה עמד אתמול על 2.1, וכן 11,914 איש בלבד מוגדרים כחולים פעילים.

מספר המאושפזים עומד היום על 804 בני אדם, מהם 464 במצב קשה ומתוכם 199 מונשמים. מספר החולים במצב בינוני עומד על 104. מספר אנשי הצוות שבבידוד עומד כרגע על 762 אנשי צוות – 106 הם רופאים ורופאות ו-231 אחים ואחיות. מספר הנפטרים המצטבר הוא 2,494.

נושא מרכזי שיועלה בפני הקבינט הוא פתיחת בתי הכנסת לתפילה של עשרה אנשים.

ממונה הקורונה פרופ’ רוני גמזו אמר בדיון כי הוא לא רואה סיבה שעשרה אנשים לא יוכלו להתפלל בחללים סגורים כל עוד יקפידו על קיום ההנחיות. שר הבריאות תומך בפתיחת בתי הכנסת, אך מבקש מהחרדים להצהיר פומבית שהם תומכים במתווה הזה.

השארת תגובה