הלינץ' בפצועים הסורים: "נמצה את הדין עם האחראים"

שר הבטחון וראש הממשלה מבהירים הבוקר: נמצה את הדין עם האחראים • "קומץ קטן ואלים לא יפגע בברית בין מדינת ישראל והדרוזים" • ראש העדה: מעשה נפשע של פורעי חוק ועל הרשויות לפעול

הפגנת תמיכה במג'דל שמס, צילום: חדשות 24
הפגנת תמיכה במג'דל שמס, צילום: חדשות 24

שר הבטחון משה (בוגי) יעלון מגנה הבוקר (שלישי) בחריפות את הלינץ' שביצעו אמש עשרות דרוזים באזרח סורי פצוע שהיה בדרכו לבית החולים. כזכור, בתקרית התקיפה החמורה נהרג אחד הפצועים, חבירו נפצע אנושות ושני חיילי צה"ל נפצעו באורח קל ונזקקו לטיפול רפואי.

"הלינץ' שבוצע אמש ברמת הגולן, אשר כלל תקיפת אמבולנס, גרם לרציחתו של אדם ולפציעתם של שלושה, בהם קצין וחייל בצה"ל", אומר השר יעלון, "הוא אירוע קשה וחמור ביותר שלא נוכל לעבור עליו לסדר היום, והוא יזכה לטיפול ביד קשה מצד גורמי אכיפת החוק.

"ישראל היא מדינת חוק", מדגיש יעלון, "ואנו לא נאפשר בה הפקרות, התנהגות אלימה ונטילת החוק לידיים מצד מיעוט מקרב תושביה. המקרה הזה מנוגד לערכי המדינה ולמוסר שלה, שבאים לידי ביטוי גם בטיפול רפואי מטעמים הומניטריים לפצועים סוריים ולכל אדם הזקוק לכך.

לסיום קורא יעלון להרגעת הרוחות. "קומץ קטן ואלים לא יפגע בברית המיוחדת של מדינת ישראל עם אזרחיה הדרוזים, ולא יצליח להשחיר את פניה של העדה. אני קורא לאישי ציבור המתבטאים בנושא לשמור על איפוק ולהימנע מהתלהמות. המציאות בסוריה מורכבת, ואנו מתמודדים עם המצב באחריות ובשיקול דעת, תוך שיתוף ועידכון הנהגת העדה הדרוזית בהתפתחויות".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לתקרית והבהיר כי ימוצה הדין עם האחראים למעשה. "תקיפת אמבולנס צה״ל ברמת הגולן היא אירוע חמור ביותר. לא ניתן לאף אחד לקחת את החוק לידיים, ולא ניתן לאף אחד להפריע לחיילי צה"ל לבצע את משימותיהם. נמצה את הדין עם מפירי החוק. אני קורא למנהיגי הדרוזים לפעול לאלתר להרגעת הרוחות". דברי נתניהו.

ראש העדה הדרוזית בישראל, שייח מואפק טאריף גינה בתוקף את האירוע החמור. "זאת לא דרכנו ואנחנו כואבים את אשר קרה, מעשה נפשע, שבוצע על ידי אנשים פורעי חוק ועל הרשויות לפעול", אמר. בנוסף הודיע השייח' כי יכנס הבוקר את הנהגת העדה הדרוזית לכינוס חירום בקבר יתרו.

נציג המגזר הדרוזי בליכוד, סגן השר איוב קרא אמר כי הוא חש "מבוכה" מתוצאות התקיפה. "הדרוזים מעולם לא היו צד לעוול, לפגיעה באנשים המצויים בשעת מצוקה. אין לי מילים כדי לגנות אירוע כזה", ציין קרא. "לדעתי היה עדיף שיחזירו את האמבולנס לכיוון ההפוך ולא לפגוע בו. האמבולנס הזה הוא של כולנו, ומדינת ישראל חתומה על האמנה של מי שהפעיל את האמבולנס".

השארת תגובה