'איבדו את זה' בתקשורת הישראלית

התקשורת היא סוכנת התודעה מספר אחת. היא אולי לא קובעת איזו עיר אמורה להיות בסגר, אבל היא בהחלט תורמת לשיח המפלג נגד הציבור החרדי שמתנהל כאן כבר חודשים ארוכים

נתניהו במרכז השליטה הארצי של המשטרה
נתניהו במרכז השליטה הארצי של המשטרה

תמרור אדום

מי שמחפש את ההיגיון ימצא אותו בתחומים אחרים. בכל הקשור לקורונה, חלקים בחברה הישראלית איבדו את המצפן והשכל הישר.

התקשרת הישראלית, בחלקים נרחבים בה, כבר לא מהססת לתקוף צד אחד של מפרי הסגר או ההנחיות. עיון בכותרות העיתונים והאתרים מגלה סיסטמתיות מדאיגה. כל חריגה מההנחיות בציבור החרדי סוקרה תחת הכותרת "בניגוד להנחיות" או "המרד החרדי". סיקור של ישראלים שמילאו את חופי הים או בעלי עסקים שבחרו לפתוח את עסקיהם בזמן שלפי ההנחיות אמורים היו להיות סגורים, זכו לסיקור מחמיא, עוטף ומתחשב תחת הכותרות "זעקת המסעדנים", "געגועים לחופים", "הסכר נפרץ", כשהמרואיינים בכתבות אלה מסבירים מדוע קצה נפשם משייבה ארוכה בבית וכי המשך הסגר ממיט עליהם אסון כלכלי.

בסופו של יום, התקשורת היא סוכנת התודעה מספר אחת. היא אולי לא קובעת איזו עיר אמורה להיות בסגר, אבל היא בהחלט תורמת לשיח המפלג נגד הציבור החרדי שמתנהל כאן כבר חודשים ארוכים. לאמור, החרדים מפירים את הסגר, שאר אזרחי ישראל פשוט לא מסוגלים יותר ולכן הם בוחרים להמשיך בשגרת החיים התל-אביבית. גיאוגרפית – ב"ב ות"א אינן רחוקות זו מזו. אידיאולוגית – תהום עמוקה פעורה ביניהם.

תוסיפו לכך את ההחלטה לשנות ברגע האחרון את הקריטריונים מיהי עיר אדומה ותגלו שלפתע, הערים האדומות שבראשותן עומד ראש עיר מהליכוד, יצאו כמו במטה קסם מרשימת הערים האדומות והסגר פסח עליהן. אלו ערים נשארו אדומות? כמובן הערים החרדיות. מילא, נתוני התחלואה המחייבים זאת כפי שקבע פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו ערב השקת תכנית הרמזור. אלא שבתחילת השבוע הנוכחי הסתבר שלפי הקריטריונים, לפחות שתיים מהערים החרדיות – ביתר ומודיעין עילית הפכו לערים כתומות, בעקבות ירידה חדה בתחלואה ובהדבקות. רק לאחר מאבקים הוחלט ביום שלישי על הוצאתם מהסגר.

ייתכן מאד שלא רק נתוני התחלואה עמדו על שולחן הדיונים. גם נתוני המנדטים של נפתלי בנט מהווים פקטור. כל עוד נתניהו לא מצליח לשטח את עקומת המנדטים של 'ימינה' בסקרי דעת הקהל, מישהו צריך לשלם את המחיר כדי להוכיח מנהיגות.

הציבור החרדי משלם מחיר פוליטי של קואליציה לא הומוגנית בעליל. הרי מתווה תלמודי התורה כבר אושר מבחינה בריאותית. מה שמנע את אישורו היו בעיקר אילוצים פוליטיים. כפי שהדברים נראים כעת, המגמה לא תשתפר. המשקל הסגולי של המפלגות החרדיות בממשלה הנוכחית קטן לאין שיעור מאשר בממשלות קודמות. בחירות חדשות עשויות רק להחריף את המצב.

שובר ימינה

נתניהו עם חושים פוליטיים חדים יודע לקורא מגמות. הוא קורא את המפה, לומד את הסקרים וחש את הרוח שנושבת לכיוון 'ימינה'.

בנט שבמועד א' קרס אל מתחת לאחוז החסימה, ובמועד ב' וג' לא הצליח להתרומם מעל שישה מנדטים, הפך בחסות הקורונה לתקווה הגדולה של הימין.

לכאורה, נתניהו היה צריך לשמוח שבנט מגדיל את גוש הימין. רק לכאורה. נתניהו התרגל שמפלגתו מובילה בפער עצום של מנדטים על פני המפלגה השניה. כחול לבן הייתה האחרונה שהניבה מספר מנדטים דומה לשל הליכוד. אחרי שפירק את הקוקפיט וגרם לפיצולה של מפלגת הרמטכ"לים, פתח הליכוד פער של 20 מנדטים מהמפלגה השניה בגודלה.

ואז הגיע בנט. משום מקום, כפרויקטור קורונה עצמאי שנטל על עצמו לעסוק אך ורק בנושא הנגיף, הפך יו"ר ימינה לדמות ממלכתית ממוקדת מטרה. הוא מרבה להתראיין ובעיקר לאתגר את נתניהו מימין. עם התקפות משמאל נתניהו יודע לחיות. ההתקפות שמגיעות מימין, מחלישות את כוחו בתוך המחנה. ימינה הפכה למפלגה השניה בגודלה, לפחות לפי הסקרים. גם בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה, בנט מצמצם את הפער מנתניהו.

החשש של נתניהו שימינה תתחזק בעודה באופוזיציה, מתממשת מול עיניו. מי כמו נתניהו יודע שמפלגות אופוזיציה צומחות בשעת משבר לאומי. מי כמותו יודע לנצל מצבי חירום כדי להיבנות פוליטית. הוא עשה זאת לאחר שבתווך שבין בחירות 2006 (הליכוד עם 12 מנדטים) לבחירות 2009 (הליכוד עם 27 מנדטים), השיב נתניהו 15 מנדטים אבודים ששבו למפלגת האם ואיפשרו לו להרכיב את הממשלה. הוא עשה זאת גם בהמשך בעודו מכהן כראש ממשלה.

מנגד, החשש של בנט הוא מתקדימי העבר. בשתי מערכות בחירות הסקרים העניקו לבנט ולמפלגתו מספר דו ספרתי של מנדטים. בשני המקרים זה הסתיים בכישלון חרוץ. פעם אחת מתחת לאחוז החסימה, פעם שניה עם שישה מנדטים. האם הפעם זה ייגמר אחרת?

הישרדות פוליטית

ניסוי פוליטי: תכניסו לחדר אחד את יו"ר יש עתיד, יו"ר כחול לבן, יו"ר ימינה, יו"ר ישראל ביתנו, יו"ר הרשימה המשותפת, יו"ר העבודה, יו"ר מרץ ויו"ר דרך ארץ. תשאלו את כולם את מי אתם רוצים כראש ממשלה. כולם יאמרו בפה מלא, חלקם גם בגרון ניחר: כל אחד אחר, רק לא נתניהו. במילים אחרות: מלבד ראשי המפלגות החרדיות (וגם זה מוטל בספק), אין יו"ר מפלגה אחת במרחב הפוליטי, שמעוניין בהמשך כהונתו של נתניהו. הם אומרים זאת בגלוי גם מבלי שנכניס אותם לחדר אחד.

העובדה שנתניהו ממשיך לכהן כראש ממשלה בקואליציה משותפת עם כחול לבן, העבודה ודרך ארץ, מעידה בעיקר על הסיטואציה שבה נמצאת הפוליטיקה הישראלית.

הסקרים האחרונים מצביעים לראשונה על שינוי טקטוני במפת הגושים. זו הפעם היחידה בעשור האחרון שעשויה להיווצר סיטואציה פוליטית שבמסגרתה ניתן יהיה להקים ממשלה ללא הליכוד, ללא הרשימה המשותפת וללא המפלגות החרדיות. מי שחושב שרוטציה על ראשות הממשלה בין בנט ללפיד או לגנץ, אייזנקוט או כוכב פליטי אחר – היא שאלה היפותטית, אינו קורא נכון את סקרי העומק.

את המשברים הפוליטיים נתניהו יודע לזהות ראשון. הוא מזהה את הסכנה מכיוונו של בנט. הוא סופג אש מלפיד וליברמן, אבל בוחר לכוון את האש בכינון ישיר לעברו של בנט. אחרי ששתה את המנדטים של גוש הימין עם קשית, לראשונה חש נתניהו כיצד נראית חצי הכוס הריקה.

שר הבריאות או שר התורה?

ערב בחירתו של נתניהו בבחירות 96 כאשר על הפרק עמדה הצבעה בשני פתקים כולל הצבעה ישירה לראשות הממשלה, עשה נתניהו מסע חריש עמוק בקרב הציבור החרדי. עוד לפני שקמפיין "נתניהו טוב ליהודים" מבית היוצר של גוטניק שטף את רחובות הערים החרדיות, נתניהו הזיע מעיר לעיר כל הדרך לבלפור.

באחד מנאומיו התגאה נתניהו בשני בניו הקטנים, יאיר ואבנר, שכבר יודעים לדקלם את תפילת 'אדון עולם' בעל פה. הוא גם הבטיח שבמשמרת שלו כל ילד במערכת החינוך ידע כיצד נראה דף גמרא.

נתניהו קיבל אז שכר שיחה נאה. סביר להניח שילדיו, שבגרו מאז, יודעים עדיין את 'אדון עולם'. אולי אף מעבר לכך. את ההבטחה להנחיל את צורת דף הגמרא נתניהו לא קיים מעולם. ספק אם התכוון לקיים. נאומים היו מאז ומתמיד הצד החזק של נתניהו.

נזכרתי בנאום הנשכח ההוא מלפני חצי יובל שנים, משום שהשבוע, נתניהו נזכר באחד מנאומיו בהם פנה לציבור החרדי, שהתורה היא תורת חיים והיא מקדשת את החיים. נתניהו נזכר שהוא אוהב את עולם התורה באמת ובתמים בלי הצגות. הוא גם טרח להזכיר ללומדי התורה, בעיקר לגדולי התורה, שבתורה כתוב 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם' ולכן יש להישמע להנחיות משרד הבריאות.

שמישהו יגלה את אוזנו של ראש הממשלה שבזיכרונו המונומנטלי של שר התורה מרן הגר"ח קנייבסקי נמצאת כל התורה כולה – בבלי וירושלמי, מכילתא ותוספתא, מדרשים וברייתות, שו"ע ורמב"ם, שו"תים וספרי ההלכה שנכתבו לאורך אלפי שנות היסטוריה יהודית. את הלכות פיקוח נפש לא לומדים בבלפור. גם לא בחוג התנ"ך.

אם רק ידע – או שידע ובחר להתעלם – שהנחיית שר התורה גוברת על הנחיית שר הבריאות, היה חוסך מעצמו את נאום ה'ונשמרתם'. לא שלילת תקציבים היא שתשנה את דעת מנהלי המוסדות. לא סגירת שערי תלמודי התורה, תסכור את הבל פיהם של תינוקות של בית רבן. אינו דומה ה'פיקוח נפש' של פקיד ממונה ל'פיקוח נפש' של גדולי התורה. לימוד התורה איננו מקצוע שלומדים כדי להצליח בחיים. הוא החיים עצמם.

מי שבוחר להחריג בית מרקחת, שלא יתפלא שיש מי שמחריג בית מדרש. מי שסבור שא"א ללא חנויות לממכר מזון על אף התורים הארוכים ואי שמירת המרחק, שלא יתפלא כאשר יש מי שסבור שאי אפשר ללא מזון רוחני. מי שמצדיק חריגה בת"א שלא יבוא בטענות לחריגה בבני ברק. מי שמתעקש להילחם למען ישראל הדמוקרטית, שלא יתפלא שיש מי שמוכן למסור את הנפש למען ישראל היהודית. הקו שחיבר בין היהודית לדמוקרטית, מעולם לא היה מנותק ממקומו כמו בימים אלו.

שאילתא

לפיד האשים את נתניהו שכבר 32 הוא בפוליטיקה וכבר 32 שנה הוא לא יודע מה זה לחפש חניה. מר לפיד, עם כל ההפגנות מול בלפור, נראה לך שאפשר למצוא שם חניה???

שורת סיום

הכל סגור בין ישראל לבחריין, רק הטקס התקיים במקום פתוח.

השארת תגובה