גם עכשיו: בירושלים בונים יותר

ירושלים במקום השני בארץ בהתחלות בנייה במחצית הראשונה של השנה עם 1,237 דירות שהחלו להיבנות. בכל שנת 2019 החלו להיבנות בעיר 2,972 דירות חדשות

פרויקט יורו בפסגה של חברת יורו ישראל בפסגת זאב ירושלים קרדיט הדמייה רן ון דן
פרויקט יורו בפסגה של חברת יורו ישראל בפסגת זאב ירושלים קרדיט הדמייה רן ון דן

העיר ירושלים ניצבת במקום השני בארץ בהתחלות בנייה במחצית הראשונה של 2020, כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. במחצית זו החלו להיבנות בעיר 1,237 דירות. בכל שנת 2019 נבנו בעיר 2,972 דירות, כך שאם יישמר היקף הבניה הזה גם במחצית השניה של השנה, הרי שבחישוב שנתי מדובר בהיקף בניה דומה. לפניה ברשימה נמצאת תל אביב עם 1,492 דירות שנבנו במחצית הראשונה של השנה.

מהנתונים עולה כי בניגוד לערים אחרות, בירושלים נבנות גם דירות קטנות, אך לא בהיקפים גדולים. כך, מתחילת השנה עד סוף יולי החלו להיבנות בעיר 33 דירות 2 חדרים, 111 דירות 3 חדרים, 393 דירות 4 חדרים, 532 דירות 5 חדרים ו-168 דירות 6 חדרים.

לדברי עפרה חדד, סמנכ"לית ומבעלי חברת יורו ישראל הבונה את פרויקט "יורו בפסגה" בשכונת פסגת זאב "הנתונים הללו מפתיעים אותי מכיוון שלא היו מכרזים רבים בירושלים בשנים האחרונות. ככל הנראה שהמקור לנתונים הללו הם מכרזים אחרונים שיצאו או כאלו שעשו שינוי תב"ע ולכן קיבלו היתר רק עכשיו, לצד בניה במסגרת התחדשות עירונית. אמנם מקודמות היום תכניות גדולות של התחדשות עירונית, אך אם זה לא ייעשה לצד הוצאה של מכרזים לקרקעות לבניה, לא יישמרו היקפי בניה גבוהים וההיצע לא יוכל לענות על הביקושים הגבוהים לדירות בירושלים"

פרויקט "יורו בפסגה" כולל 122 דירות ב-4 בניינים בני 11 קומות כל אחד. תמהיל הדירות בפרויקט "יורו בפסגה" הוא דירות 4 ו-5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. הוא ממוקם על הציר שגובל בתוואי הרכבת הקלה בירושלים וסמוך לקניון פסגת זאב. האכלוס צפוי בשנה הבאה.

ברמה ארצית תמונת התחלות הבנייה עגומה ברקע משבר הקורונה: ברבעון השני נרשמה צניחה של 29% בהתחלות הבנייה בכל הארץ לעומת הרבעון הראשון, וגם לעומת התקופה המקבילה אשתקד נרשמה צניחה של כ-27%. לפי הנתונים, ברבעון השני החלו להיבנות בישראל 9,445 יחידות דיור חדשות, לעומת 13,309 דירות ברבעון הראשון השנה ולעומת 12,678 דירות ברבעון המקביל ב-2019.

המשבר התפרץ בישראל ברבעון השני של השנה – החל מחודש מרץ ובחודשים הבאים אחריו. מתוך זה כחודשיים עם ישראל כולו היה ספון בבתים בסגר שהוטל ובשאר הזמן הוטלו מגבלות התקהלות של משרד הבריאות שצמצמו משמעותית את ההתנהלות במרחב הציבורי. אמנם ענף הבנייה הוחרג מהתקנות לשעת חירום ואושר לו להמשיך בעבודה כרגיל, אך בפועל במקרה הטוב רמת הפעילות בשוק עמדה על 50% – וזה מתבטא היטב בכמות התחלות הבנייה ברבעון.

השארת תגובה