שר התורה הורה: לפתוח ישיבות

הגנים והעסקים ללא קהל ייפתחו • נתניהו: "צריכים להיזהר שלא נצטרך ללכת לסגר נוסף" • מרן הגר”ח קניבסקי למנהלי ת”תים ששאלו: ניתן לפתוח את הלימודים

קבינט הקורונה אישר את השלב ה-1 מתוך 9 של ההקלות בסגר, הכולל את פתיחת העסקים ללא קהל וביטול מגבלת הקילומטר – החל מיום ראשון הקרוב.

בהודעה משותפת של משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות נאמר:

תנאי הסף לפתיחת השלב הראשון: ממוצע 2,000 נדבקים ביום, מקדם הדבקה 0.8.

שרי הקבינט החליטו כי אם בעקבות הפתיחה התחלואה תחמיר ותעלה – נעצור את יישום תכנית היציאה ונחזיר מגבלות.

לגבי אזורים עם רמת תחלואה גבוהה יתקיים דיון נפרד בוועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל עד מוצ”ש. הקבינט ישלים את הדיון ביעדים ובשאר מרכיבי התכנית במהלך הימים הקרובים.

על פי ההחלטה, להלן השלב הראשון בתכנית היציאה:

1. אפשרות לפתיחת מקומות עבודה ללא קהל.

2. איסוף עצמי ממסעדות (טייק אווי).

3. פתיחת מעונות יום וגני ילדים בגילאי 0-6, לפי מתווה שיאושר על ידי משרד הבריאות.

4. פתיחת שמורות טבע, גנים לאומיים וחופים.

5. פתיחת רחבת הכותל המערבי לתפילה במתווה שייקבע על ידי משרד הבריאות, בט”פ ומל”ל לפי קפסולות. כמו כן הר הבית ייפתח.

6. הסרת מגבלות יציאה מהבית.

7. יבוטל האיסור לבקר בבתים אחרים, ובלבד שיעמדו במגבלת ההתקהלות.

8. התקהלויות: במרחב פתוח – עד 20 איש; בחלל סגור – עד 10.

יתר ההגבלות נשארות כפי שהיו.

הציבור מתבקש להקפיד על שמירת ההנחיות כדי לאפשר את המשך העמידה בירידת התחלואה בהתאם ליעדים אותם קבע משרד הבריאות. כך ניתן יהיה להמשיך בשלבי ההקלות הבאים.

כאמור, כל ההקלות לא יחולו בערים ה’אדומות’.

אחרי ימים ארוכים של ניסיונות להגיע למתווה מגובש של הציבור החרדי מול משרד הבריאות – הערב, מוצאי שבת, מסתמן: שבירת כלים.

מרן הגר”ח קניבסקי הורה למנהלי תלמודי התורה מהריכוזים החרדים לפתוח מחר את הלימודים.

זאת, לאחר שהצוות שמונה להשיג מתווה מול משרד הבריאות – בראשו עמד הדיין הגר”י סילמן – לא הצליח להגיע להבנות סביב מתווה מוסכם.

ההוראה כוללת גם את ה’ישיבות הקטנות’, הפועלות ללא פנימיות, לבני 13-16.

הוראת הגר”ח קניבסקי הייתה פרטנית למנהלי מוסדות ששאלו את פיו, אך עברה עד מהרה מפה לאוזן והפכה להוראה שרבים ממנהלי הת”תים אימצו – ומחר בבוקר ייפתחו תלמודי התורה של המגזר הליטאי, בהדגשה על המוסדות לבנים.

מרן ראש הישיבה הגרי”ג אדלשטיין אמר כי אינו מתערב בשאלת פתיחת הת”תים. מביתו אומרים כי אין הוראה רשמית לציבור, וכי מאחר והגר”ח קיניבסקי הורה – הוא לא מורה אחרת.

בסביבתו יש הטוענים, כי מלכתחילה סבר שיש להמתין עד ליצירת מתווה מסודר מול הרשויות, תוך מעבר למערך של למידה מרחוק.

פתיחת הלימודים תיעשה תוך הקפדה על כל הכללים: ריחוק חברתי, מספר קטן יחסית של תלמידים בכיתה ותגבור הצוותים החינוכיים.

כבר בתחילת הגל הראשון הביע מרן הגר”ח קניבסקי את דעתו הנחרצת, לפיה אסור להפסיק את לימוד התורה ולו אף לרגע אחד, וזאת על אף שעודכן על הסכנות שנגיף הקורונה טומן בחובו. יצוין, כי אז הזהירו ממגיפה בה ימותו יותר בני אדם ממה שידוע עליו כיום – ולמרות זאת דעתו הייתה חד משמעית.

בהמשך הצטרפו לדעתו כמה מחשובי האדמו”רים, וביניהם האדמו”ר מבעלזא, שאף ערך חתונה משפחתית במקום סגור בהשתתפות אלפי חסידים, וכן ‘הפלג הירושלמי’ שפתח את מוסדותיו כבר לאחר שמחת תורה. גם בציבור החסידי נפתחו חלק גדול מתלמודי התורה בשבוע האחרון.

ב’כאן חדשות’ דווח כי האלוף במיל’ רוני נומה הזהיר ביום שישי את השרים, ואמר כי השטח ביישובים החרדיים מבעבע. הוא הזהיר שייתכן שהדברים יתפוצצו – ולכן לדעתו צריך לפתוח את גילאי 0-6 כדי לתת הקלה למשפחות. “יש שם סיר לחץ”, אמר.

עוד אמר נומה: “יש מקומות שבהם פתחו כבר תלמודי תורה בלי אישור, ולהערכתי רבים ייפתחו – לא משנה מה שאתם חושבים שאתם תגידו. מדובר כמה עשרות אלפי ילדים שיחזרו ללימודים”.

פרופ’ רוני גמזו תקף הערב את ההוראה של גדולי הציבור הליטאי: “פתיחת בתי ספר ותלמודי תורה – לא מאושרת, מסוכנת ומנוגדת לחוק”.

מנהל בית החולים מעיני הישועה היוצא, פרופ’ מוטי רביד, הזהיר בכאן חדשות מפני אסון במגזר החרדי. “אם יפתחו את מערכת החינוך בציבור החרדי נראה אסון תוך זמן קצר”.

שר האוצר ישראל כ״ץ ברך על החלטת קבינט הקורונה לאשר מיום ראשון פתיחת כל העסקים ללא קהל ואיסוף עצמי: ”החלטה זו תאפשר לחלק חשוב במשק הישראלי לחזור לפעילות ולמנוע אובדן תוצר בסך 13 מיליארד שקלים וגם לצמצם את מימדי האבטלה. נקווה שבקרוב תהיה ירידה נוספת במיידי התחלואה שתאפשר גם את פתיחת כלל העסקים מקבלי הקהל במדינת ישראל באופן מלא”.

בניגוד לשר כץ, שר הפנים אריה דרעי, שמוקדם יותר הודיע כי בכוונתו לפעול בקבינט למען לקיום “מעגל החיים היהודי”, נטש בזעם את ישיבת הקבינט.

השר דרש כי בטקס חופה בחתונה – שיוגדר התקהלות בשטח פתוח, ללא ישיבה וארוחה, תותר השתתפות של עד 200 איש בקפסולות מוגדרות של 20 אנשים לקפסולה, תוך שמירת מרחק של ארבעה מטרים בין הקפסולות

בתחילת הישיבה התגאה ראש הממשלה בנימין נתניהו ב”הצלחה אדירה” של הסגר – והזהיר מיציאה מהירה ממנו. “אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים, ירידה עקבית וברורה”.

הוא הוסיף: “אנחנו רוצים להתכנס למדדים שהציעו לנו משרד הבריאות והמומחים, כדי שנוכל להתחיל בהקלה ההדרגתית בתנאי הסגר הנוכחיים. אנחנו צריכים לעשות זאת באופן כזה שלא נפגוש סגר נוסף בעוד שבועיים-שלושה. לכן היציאה צריכה להיות מדורגת, אחראית, זהירה ונשלטת”.

הקרן למורשת הכותל המערבי הודיעה כי ערוכה לקראת יום ראשון ל’ תשרי, להגעת מתפללים ומתפללות לתפילה ברחבת הכותל המערבי, בהתאם למגבלת ההתקהלות בשטח פתוח ובחלוקה למתחמי תפילה נפרדים של 20 איש בהתאם להנחיות.

הקרן תמשיך לשמור בקפדנות על ההנחיות ולשמור על בריאות פוקדי הכותל המערבי.

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ: “אני מודה לחברי קבינט הקורונה, מכל קצוות הקשת הפוליטית, שהכירו בחשיבותו האדירה של הכותל כמקום תפילה מאחד ומנחם בימים קשים אלה עבור עם ישראל כולו. הצימאון שראינו בקרב הציבור בחודש תשרי של רבבות אלפים שרצו להגיע לרחבת הכותל המערבי אך לא יכלו עקב המגבלות והתחברו מרחוק, מהווה עדות לכך שהכותל מהווה מקום המאחד והחתום בליבות כלל הציבור.”
השרים דנו גם בדרישת השר אריה דרעי להקל על ההגבלות בחתונות – כשאמר: “זו אכזריות למנוע מאנשים להשתתף בחתונות”.

עימות פרץ בין השר לדרעי לבין השר איציק שמולי, שאמר לו: “ראית פעם חתונה בקפסולות? זה לא יקרה. וזה היה חלק רציני ממקור ההתפרצות בגל הראשון”.

דרעי השיב: “אתה כנראה לא מבין את המשמעות של חתונה, קידושין של יהדות”.

שמולי ענה לו: “אל תזלזל ביהדות שלי ואני לא אזלזל בזו שלך. אני יהודי לא פחות. צריך ללכת לפי עקרון אפידימילוגי. לא על שום דבר אחר”.

בשבוע הבא ידון קבינט הקורונה במתווה החתונות וההלוויות שהציע השר אריה דרעי, ובנוסף על הצימרים וכמה נושאים נוספים. כמו כן, הדיון בנושא הערים האדומות יתקיים ככל הנראה במוצאי שבת.

נתניהו אמר בפתח הישיבה: “הסגר עד לרגע זה הוא הצלחה אדירה. אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים, ירידה עקבית וברורה. אנחנו רוצים להתכנס למדדים שהציעו לנו על ידי משרד הבריאות והמומחים, כדי שנוכל להתחיל בהקלה ההדרגתית בתנאי הסגר הנוכחיים. אנחנו צריכים לעשות זאת באופן כזה שלא נפגוש סגר נוסף בעוד שבועיים-שלושה. לכן היציאה צריכה להיות מודרגת, אחראית, זהירה ונשלטת.

“אבל אין ספק שעד לרגע זה יש כאן הצלחה, הצלחה שכבר מתחילים לדבר עליה ולהסתכל עליה במדינות אחרות, באירופה בעיקר, ששם התחלואה עברה כבר אותנו בכמה מדינות, והם כרגע מתלבטים בשאלה שאנחנו התלבטנו והכרענו בה – כן לעשות סגר, כן להוריד את המספרים מהר. אבל עכשיו האתגר הגדול שלנו הוא להמשיך את הירידה בלי להביא להתפרצות חדשה ועלייה חדשה”.

בדיון הציגה ראש שירותי בריאות הציבור, דוקטור שרון אלרעי פרייס, את נתוני התחלואה לפי ממוצע שבועי, שכעת עומד על 2,400 נדבקים ביום.

היא הדגישה כי זהו המדד שעליו מסתמך משרד הבריאות להקלה בסגר, ולא מספר הנדבקים היומי שעומד על 2,000. מתמונת המצב שהוצגה עולה שכמות הבדיקות עדיין נמוכה ועומדת על 37 אלף. מקדם ההדבקה 0.92 בנוסחה מחמירה בנוסחה מקלה 0.65.

הערים האדומות שבהן יומלץ להמשיך בסגר הן מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד, בית שמש, קרית מלאכי ובכמה שכונות בירושלים.

השארת תגובה