שוברים שתירה לבג"צ: אל תפתחו בחקירה נגדנו

שוברים שתיקה השיבו לבג"צ בעתירה שהגיש נגדם ארגון 'עד כאן', וביקשו מהשופטים שלא לפתוח נגדם בחקירה, זאת למרות העובדה כי לפי גורמים בצה"ל מחזיק הארגון במידע רגיש היכול להגיע לדרגת סיווג 'סודי' ואף 'סודי ביותר'. גלעד אך מנכ"ל עד כאן "חייבת להיפתח חקירה בנוגע לאופי המידע, לדרך אחזקתו ופרסומו"

שוברים שתיקה
שוברים שתיקה

שוברים שתיקה הגיבו לבג"צ בעתירה שהגיש נגדם ארגון 'עד כאן', וביקשו שלא לפתוח נגדם בחקירה. בין היתר טענו 'שוברים' כי הם תומכים בהחלטת הפרקליטות שלא לפתוח בחקירה, כי העתירה הוגשה באיחור וכי הארגון עובד בשיתוף פעולה עם הצנזורה הצבאית.

מדובר בעתירה שהגיש ארגון 'עד כאן' לבג"צ, בבקשה שיורה ליועמ"ש לפתוח בחקירה נגד 'שוברים שתיקה' בגין איסוף מידע על צה"ל. בתשובת הפרקליטות לעתירה בחודש שעבר נכתב כי הפרקליטות נותרה לעמוד מאחורי דעתה שלא לפתוח בחקירה, זאת למרות ההברה של גורמים בצה"ל כי לפי אמירותיהם של אנשי שוברים שתיקה יש בידיהם "מידע על אודות יחידות רגישות, אשר יכול להגיע בתיאוריה לרמת סיווג 'סודי' ואף 'סודי ביותר'".

בתשובת הארגון לבג"צ מבקשים 'שוברים' שא לפתוח נגד הארגון בחקירה, בין היתר היות והעתירה הוגשה באיחור. זאת למרות שהעיכוב נגרם בשל הזמן הרב שעבר עד שהפרקליטות העבירה את החומרים הדרושים ל'עד כאן'.

בנוסף, התייחסו 'שוברים שתיקה' גם לפעילות 'עד כאן' נגד אנרכיסטים הפוגעים בחיילי צה"ל "העותרת יזמה הגשת קובלנות פליליות נגד פעילים ישראלים שהשתתפו בהפגנות בגדה המערבית, תוך שהיא שמה עצמה כמי שאחראית לשלום חיילי צה"ל".

עוד נכתב בתגובה כי 'שוברים' מבצעים "פעילות עיתונאית מובהקת של איסוף מידע בעל עניין וחשיבות ציבורית בכדי להביא לפרסומו. לאורך השנים פרסמה המשיבה ספרים, חוברות, דו"חות וכם הביאה לפרסום של פרשיות בעיתונות הממסדית". כאמור, הארגון מבקש שלא לפתוח נגדו בחקירה בגין איסוף מידע על צה"ל.

גלעד אך מנכ"ל עד כאן תקף את בקשת 'שוברים' "מחקר 'עד כאן' הניב אינדיקציות ברורות שלא משתמעות לשתי פנים כי 'שוברים שתיקה' אספו מידע סודי על צה"ל, כל זאת במימון מדינות זרות והאיחוד האירופי.

למרות שהחומרים המלאים הועברו למשטרה ולפרקליטות, לרבות חוות דעת מקצועיות של קצינים בכירים מהצנזורה הצבאית וביטחון המידע של צה"ל, ולמרות שגורמים בצה"ל סוברים כי בידי 'שוברים' יש מידע מסווג בדרגת 'סודי' ואף 'סודי ביותר', עדיין מסרבת הפרקליטות לפתוח בחקירה ו'שוברים' נסמכים על החלטתה.

חייבת להיפתח חקירה בנוגע לאופי המידע המוחזק אצל 'שוברים', דרך אחזקתו ופרסומו, ואנו נפעל שכך יהיה".

מעורכי דינם של העותרים, עו"ד שלמה ואורי צפורי, נמסר כי "גם המילים הבוטות ביותר, בהן משתמשים ב"שוברים שתיקה" כנגד העותרים, לא יצליחו לטשטש את העובדה הפשוטה, הנתמכת בתגובת המדינה לעתירה, לפיה שוברים שתיקה מחזיקים בידיהם מידע אודות יחידות רגישות ברמת סווג סודי ואף סודי ביותר, וזאת בניגוד לחוק ובאופן בלתי מאובטח. אחזקת מידע סודי הינה עבירה שהוגדרה ע״י המחוקק בסעיף 113(ג) לחוק העונשין כריגול חמור שעונש של 7 שנות מאסר בצידה. בשים לב לחומרתה ולעובדות שבידיעת העותרים, הנתמכות בחלקן גם בתשובת המדינה, קיים אינטרס ציבורי מובהק לפתיחת חקירה".

תגובה אחת
  1. בג״צ בתגובה: אין בעיה אחים שלנו. אגב תזמינו 3 משפחתיות היום אנחנו נגיע עם הנשים!!

השארת תגובה