מג'דל שמס: המון דרוזי התנפל, הפצוע הסורי מת

אמבולנס צבאי שהוביל שני פצועים סורים במצב קשה הותקף על ידי המון דרוזים • פצוע סורי אחד מת והשני במצב אנוש, שני חיילי צה"ל שהיו באמבולנס נפצעו באורח קל • גורם צבאי: "הפצועים הם אזרחים"

דרוזים חוגגים במג'דל שמס את הריגת הפצוע הסורי, צילום: חדשות 24
דרוזים חוגגים במג'דל שמס את הריגת הפצוע הסורי, צילום: חדשות 24

המון דרוזי תקף  אמבולנס צבאי שהוביל שני פצועים סורים שנפצעו קשה במלחמת האזרחים בסוריה. אחד הפצועים מת ומצב חברו מוגדר קשה מאד, הוא מאושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה. נגד וחייל צה"ל שנסעו באמבולנס נפצעו קל ופונו לבתי החולים רמב"ם בחיפה וזיו בצפת.  מפקד המחוז הצפוני במשטרה הנחה להקפיץ כוחות של משמר הגבול לזירה.

החגיגות במג'דל שמס, צילום: חדשות 24

הדרוזים תקפו את האמבולנס בטענה שצה"ל מפנה בין היתר לוחמי ג'בהת א-נוסרה, שטובחים באחיהם בסוריה, לטיפול רפואי בישראל. גם אמש היה נסיון לתקוף אמבולנס צבאי שהיה עם פצוע בדרכו מסוריה, האמבולנס הצליח להמלט כשהוא פוגע בדרכו באחד מרודפיו שפונה למרכז הרפואי בנהריה. בעקבות נסיון התקיפה אמש, וחלט בצה"ל לאבטח את האמבולנס היום באמצעות ניידת משטרה צבאית, אולם אלו כאמור לא מנעו את התקיפה.

בצה"ל דחו הערב את הטענות על קשר כלשהו בי צה"ל ובין ארגון ג'בהת א-נוסרה  "הפצועים הסורים שהיו באמבולנס, הינם אזרחים. על אף שבגבול לא שואלים למי אתה משויך, בין אם אתה מג'הבת א-נוסרה או לא. מדובר באירוע חמור שעדיין שטרם סיימנו לטפל בו".

הרמטכ"ל גינה את תקיפת חיילי צה"ל והפצועים הסורים ואמר: "לא ייתכן כי חיילי צה"ל ופצועים יותקפו על ידי אזרחי ישראל"

הפגנת תמיכה במג'דל שמס, צילום: חדשות 24
הפגנת תמיכה במג'דל שמס, צילום: חדשות 24

תושבי מג'דל שמס חגגו הערב את הפגיעה בפצועים הסורים, אך התושבים מסייגים את השמחה "אנחנו דורשים תשובות מצה"ל, מהמשטרה. כיצד ייתכן שאמבולנס צבאי חוצה את מג'דל שמס, חוצה את גוב האריות? הצעירים המשולהבים לא ראו בעיניים והוציאו את הפצועים הסורים מהאמבולנס כשהם מכים אותם ללא רחמים. זה לא העם שאני מכיר, זאת לא העדה שאני מכיר. אצלנו אין דברים כאלה, אלה מעשים שמתאימים לדאעש ולג'בהת א-נוסרה, לא לעדה הדרוזית".

מוואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, אמר "זאת לא דרכנו ואנחנו כואבים את אשר קרה, מעשה נפשע, שבוצע על ידי אנשים פורעי חוק ועל הרשויות לפעול". לדבריו, הוא ייכנס בבוקר את הנהגת העדה ב'קבר יתרו' לכינוס חירום.

כוח משטרה בפיקוד מפקד תחנת מעלות סגן-ניצב מני בנימין ליווה את האמבולנס ואת יושביו ליעדו. "אנחנו רואים בחומרה רבה מעשה בריונות מסוג זה ונפעל למצות את הדין עם כלל המעורבים", אמר סנ"צ בנימין. תחנת מעלות פתחה בחקירה פלילית בעניין בשיתוף עם המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח).

השארת תגובה