"פתאום ראיתי את שעוני על ידו"

לפני מספר חודשים איבדתי שעון מיוחד ולפני שבוע ראיתי שמישהו אחר עונד את השעון. דרשתי ממנו שיחזיר לי את השעון אך הוא טען שהשעון שלו לפי תקנת השוק

סופרמרקט (אילוסטרציה - אין קשר לכתבה)
סופרמרקט (אילוסטרציה - אין קשר לכתבה)

שאלה: בקניות שערכתי בסופר מרקט ראיתי על המדף מוצר מסויים ועליו היה מחיר 39 ₪ אבל שהגעתי לקופה נדרשתי לשלם על המוצר 45 ₪, לטענת הקופאית- מאחר והמחירים שבקופה טרם עודכנו על גבי המוצרים עצמם. מה המחיר שצריך לשלם במקרה כזה לפי החוק?

תשובה: לפי תקנות הגנת הצרכן (כללים שונים לפרסום מחירי נכסים ושירותים תשנ"א 1991-, קיים ס' 4' שקובע  עדיפות למחיר הנמוך.

הסעיף קובע, שאם הייתה אי התאמה בין המחיר המוצג על התווית, השלט או המצרך, ובין המחיר בקופת העסק, ישלם הצרכן את המחיר הנמוך מביניהם, ובלבד שהצרכן קנה את המצרך בכמויות סבירות לצורך שימוש עצמי.

 

שאלה: לפני מספר חודשים איבדתי שעון מיוחד ולפני שבוע ראיתי שמישהו אחר עונד את השעון. דרשתי ממנו שיחזיר לי את השעון אך הוא טען שהשעון שלו לפי תקנת השוק. האם אני יכול לקבל את השעון שלי בחזרה ומה זה תקנת השוק?

תשובה: תקנת שוק היא הסדר משפטי המטפל בתוצאה של מכירת נכס על ידי מי שאינו בעליו. תקנת השוק מאפשרת לרוכש, אם מילא אחר תנאים מסוימים למשל שרכש את השעון במהלך העסקים הרגיל ובתום לב מבלי שחשד ומבלי שהיה מצופה ממנו בנסיבות העניין לחשוד שהוא אינו של המוכר, לזכות בבעלות בשעון למרות הפגם בהעברה הקניינית. מקורו של המונח 'תקנת השוק' הוא במשפט העברי,  אם כי שם משמעותו שונה במקצת. תקנת השוק באה לפתור את התחרות במצב בו יש מספר מתחרים על אותו מוצר, יש בידי תקנת השוק את היכולת להכריע במקרים מסוימים, מי מהשחקנים קנה לעצמו בעלות בנכס כדין.

בהתאם, זכותך לתבוע את החזרת השעון ועל מי שמחזיק בשעון יהיה להוכיח שהוא רכש את השעון בתום לב, מבלי שהיה מצופה ממנו בנסיבות העניין לחשוד שמי שמכר לו את השעון אינו בעליו החוקי וכן שרכישת השעון נעשתה במהלך העסקים הרגיל.

 

שאלה: עברתי תאונת דרכים כשנהגתי ברכב ונזקקתי לטיפול במיון או אצל רופא המשפחה, האם אני זכאי לפיצוי והאם יש השפעה למי אשם בגרימת התאונה ?

תשובה: לפי חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים), אין חשיבות כלל למידת האשם בתאונת דרכים בכל הקשור לפיצוי בגין נזקי גוף בתאונת דרכים, ביטוח החובה של כל רכב צריך לפצות את מי שנפגע ברכב בלי קשר כלל למידת האשם בתאונת הדרכים, גם אם הוא היה הנהג והתאונה קרתה בגלל רשלנותו.

 

שאלה: כשמשכירים דירה, מה ההבדל בעצם בין החתימה על החוזה והחתימה הנפרדת על שטר החוב מבחינת רמת ההתחייבות מול בעל הבית – המשכיר?

תשובה: ההבדל בין ההתחייבות שבחתימה על חוזה לבן ההתחייבות שבחתימה על שטר חוב היא בראש ובראשונה סוג ההתחייבות. החתימה על חוזה מהווה התחייבות חוזית, כאשר בהתחייבות מסוג זה- מול התחייבויות הצד השני לחוזה יש לקיים את ההתחייבות החוזית, במסגרת ביצוע החוזה.

לעומת החתימה על החוזה, חתימה על שטר החוב מהווה מבחינה משפטית התחייבות שטרית, כמו חתימה על שיק, התחייבות לפי שטר חוב הנה התחייבות נפרדת לקיום ההתחייבות שבשטר, וזו לא תמיד תהיה לתלויה בצורה בקיום חיוביו של הצד השני.

נטל ההוכחה במקרה של סכסוך משפט כמו הוא משתנה לכאורה, בין חובת ההוכחה על התובע לפי חוזה להבדיל מחובת ההוכחה על ידי הנתבע לפי שטר.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com או לפקס 077-7060059

עו"ד נועם קוריס מייסד משרד נועם קוריס ושות' בשנת 2004. משרד עורכי דין נועם קוריס ושות' עוסק במשפט מסחרי מאז שנת 2004. עו"ד נועם קוריס בעל תואר מסטר במשפט מאוניברסיטת בר אילן.

השארת תגובה