בשל הקורונה: מחסור באתרוגים מהודרים

הרב יהודה מחפוד, שיצא עם סבו הגר"ש מחפוד שליט"א למיון אתרוגים מספר על הקושי שקיים השנה בשל מגפת הקורונה להשיג אתרוגים מהודרים

הגר"ש מחפוד עם נכדו הרב יהודה בבחירת אתרוגים
הגר"ש מחפוד עם נכדו הרב יהודה בבחירת אתרוגים

אתרוגים גדלים בפרדסים שונים בארץ תופסים שטחים גדולים, והכל בשביל מצות חשובה של "ולקחתם לכם". מספר מושבים בארץ במיוחד בדרומה, משקיעים את מירב המאמצים לתת את כל הצרכים לאתרוג בשביל שיהיה מהודר כדת וכדין, לבד מהאתגר של הקוצים הנמצאים בעצי האתרוגים ישנם את המזיקים הרבים אשר נתפסים על האתרוג, כדברי המשנה "אתרוג שווה לאילן בשלושה דרכים ולירק בדרך אחת. לאתרוג יש מזיקים ששייכים לפרות האילן ובנוסף מזיקים ששייכים למשפחת הירק. מה שמחייב את האגרונומים לעבוד קשה בעצי האתרוגים, שילוב של פרי וירק יחד מבחינת המזיקים, להגיע לתוצאה של אתרוג נקי יחד עם צורה נאה.

בשביל לסבר את האוזן האתרוגים פזורים לדונמים, בשטח דונם אחד ישנו 220 עצי אתרוג, ובכל עץ ממוצע יש 90 אתרוגים. 50% מהאתרוגים הם פגומים ופסולים, ב-50% הנותרים ישנו רק 30% של אתרוגים מהודרים ומעלה. האתרוגים המיוחדים במינם הן בצורה והן בנקיות מוחלטת, נדירים מאוד ולכן מחירן רב.

הקטיף והשטיפה

הפועלים עושים את הקטיף בצורה זהירה לבל יפצעו את האתרוגים, בקטיף ובאיסופם נזהרים לבל יגעו האחד בשני ויפסלו. מיד לאחר מכן עושים להם שטיפה יסודית להסיר מעליהם כל מיני לכלוכים, אבק וחומרי ריסוס, ומיד נכנסים לאריזה בתוך ספוג הגנה, ומשם יוצאים למיון ומכירה.

כשרות האתרוגים מתחיל עוד בהכרת הזן התמני יחד עם הנטיעה שלו, ולחכות שלוש שנים של עורלה ורק לאחר מכן נהנים מהם לאחר הפרשת תרומות ומעשרות.

במיון אתרוגים, המו"צ הוא זה שבקיא ויודע כמה באמת שווה הסחורה של בעל הבית. הוא ממש מעין רואה חשבון לעסק מצליח. תמיד יהיו חובבנים שיגידו אני ממיין לבד. לבד מההפסד הכספי שהוא גורם לעצמו, הוא גורם נזק ללקוחות שלו, כי הרבה פעמים יש בעיות הלכתית, אע"פ שאתרוג באופן כללי נראה יפה, רק הלקוח רצה להדר במצווה ונמצא שקנה אתרוג ברמת כשרות דיעבד.

הרב יהודה מחפוד, שכבר שנים מלווה את סבו הגר"ש מחפוד במיון אתרוגים מספר: "נזדמן לי להגיע למכירת אתרוגים ולימדו את המוכר ששליש עליון צריך להיות נקי, והוא לתומו חשב שמדובר על השליש העליון של האתרוג כמו שמונח על העץ יחד עם הגזע, ובכך מכר את האתרוגים המהודרים ברמת כשרות נמוכה והאתרוגים ברמת כשרות נמוכה מכר כמהודרים".

כמובן נושא הכשרות הוא חשוב לא פחות, לחלק ולהבדיל את רמת הידור האתרוג לפי חלוקה של גדרים הלכתיים, ולא לפי מראה עיני המתבונן בלי לראות וללמוד את הלכות אתרוג כמו שצריך.

אתרוגים בתקופת הקורונה

השנה הזו מיוחדת מכל שנה, משום שאנחנו בסגר, שאינו מאפשר להגיע להרבה מקומות ולבחור מה שליבינו חפץ. צריכים להיות מהירי החלטה ולהנות ממה שמוצא חן בעיני הקונה הראשון בלי לחפש אולי יהיה משהו יותר טוב.

האם כדאי לסמוך על קנית 4 המינים במשלוח עד הבית ?

הרב מחפוד: "צריכים לזכור הקורונה לימדה אותנו הרבה דברים, אחד מהם לדעת מה עיקר ומה טפל, על מה לא מוותרים ועל מה אפשר לוותר או להקל וכו'.  לגבי האתרוגים מה שקונים בקופסה סגורה מבחינה הלכתית  בדרך כלל זה מה שמקבלים, רק הרבה פעמים האתרוג לא מוצא חן בעיני הקונה הן מבחינת הצורה והן מבחינה 'בלטלאך' או משהו אחר. כמובן אם האתרוג לא ברמת כשרות שעליו שילם האדם יכול להחזיר ולקבל אחר במקום. צריך לזכור שהשנה יהיה מחסור באתרוגים מהודרים ומי שיכל להשיג אתרוג מהודר עשה זאת כבר לפני יום הכיפורים אן כי עדיין ניתן למצוא גם היום אתרוגים מהודרים".

איך לשמר אתרוג שיישאר כמו בשעת הקניה?

"השאלה חשובה, במיוחד השנה שמקדימים את קנית האתרוג. המקום הכי מצוין לאתרוגים הוא במקום קריר כמו חדר מקורר עם מזגן או ממ"ד קריר במזג אוויר ירושלמי.

"ישנם שמניחים את האתרוגים במקרר, וישנם שמניחים בחדר חיצוני לשמש והוא חם יחד עם לחות. דברים אלו מזיקים לאתרוג ופתאום מפתיעים את הקונה והנה האתרוג אחר ממה שהיה נראה בשעת הקניה".

איזה דברים נוספים צריכים שימת לב?  

"להתנהג בעדינות לאתרוג לפעמים מוציאים את האתרוג לראותו, ומניחים אותו על שולחן (משטח קשה), דבר שלאחר יום יומים מייצר כתם שחור על האתרוג. או מצמידים אותם לכפתורים בחולצה או מחזיקים אותו עם עוד משהו ביד ונפצע, צריכים להיזהר להניחו רק על משהו רך ולא להחזיק איתו שום דבר.

"דברים אלו חשוב לדעת אותם גם בשעת בחירת האתרוגים. הרבה פעמים הקונים מזיקים ופוצעים את האתרוגים, כיון שרוצים לראות ועשים נזק והפסד רב והרבה פעמים הם אפילו אינם מודעים לכך".

רוצה להדר אם אתרוג צהוב איך אפשר להצהיבו?

"איני ממליץ לכל אחד להצהיב את אתרוג צריך ללמוד איך עושים זאת כיון שהדבר עלול להפיל את העוקץ (חיבור לעץ) או תופעות לוואי אחרות".

השארת תגובה