החוק אושר: סוף לחגיגת ה'הפגנות'

הח"כים בוועדת החוקה הסירו את ההסתייגויות, והחוק עבר למליאה • "מצב החירום" שמגביל את ההפגנות והתפילות ייכנס לתוקף בחצות בכפוף לאישור הכנסת • ניתן יהיה להגביל את היציאה של אדם להפגנה עד 1000 מטר

הפגנה בבלפור
הפגנה בבלפור

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את התיקונים "לחוק הקורונה הגדול", ובהם הגבלות לקיום הפגנות במרחב הציבורי בזמן סגר כללי. התיקונים עברו ברוב של 46 תומכים מול 38 מתנגדים. לפי ההצעה שאושרה, לא יתקיימו הפגנות בזמן של סגר כללי אלא בקבוצות של 20 איש בלבד ובמרחק של עד קילומטר מהבית. שני חברי כנסת מכחול לבן, מיקי חיימוביץ' ורם שפע, הצביעו נגד על אף עמדת מפגלתם והקואליציה.

החוק נכנס לתוקפו עם אישורו הלילה במליאת הכנסת –  ובמועד זה תיכנס לתוקף הכרזה סטטוטורית על “מצב חירום מיוחד”, כפי שמוצע בחוק.

טרם ההצבעה, אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד: "באתי לברר אם עדיין מותר לי לדבר במליאה, כי זה השלב הבא. יגידו לנו שבגלל הקורונה – אסור לי לעמוד ולדבר פה בשמה של האופוזיציה. אני שואל את חברי כחול לבן – מה יקרה אם תגידו לנתניהו שאתם לא מוכנים וזה מנוגד להסכמים שנחתמו? מה יקרה לכם אם תגידו לא? ממה אתם מפחדים? כל נושא ההפגנות נועד להסיח את הדעת מהכישלון הנורא בטיפול בקורונה.

נטרלל את כנסת ישראל כל הלילה כדי לוודא שאף אחד לא יכול לעמוד בחוץ בקפסולות של 20 איש עם מסכות".

הממשלה תוכל להכריז על “מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה” למשך שבוע, אם שוכנעה בהתפשטות רחבה של הנגיף הגורמת לפגיעה חמורה בבריאות הציבור ובתנאי שתקנות הסגר עומדות בתוקף.

את ההכרזה תוכל הממשלה להאריך לתקופות נוספות של שבוע עד סך הכל 21 ימים, והיא תובא לוועדת החוקה בסמוך להחלטה על ההארכה, והוועדה תוכל לבטל את ההכרזה בדיעבד.

הממשלה, באישור ועדת החוקה, יכולה להאריך את ההכרזה לתקופות נוספות של שבועיים כל עוד תקנות הסגר בתוקף.

הממשלה נענתה לדרישת יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר, לפיה גם ב”מצב חירום מיוחד” שיוכרז בעת סגר לא ניתן יהיה למנוע לחלוטין תפילות, הפגנות או טקס דתי, אך ניתן יהיה לקבוע הגבלות על ההתקהלות בהם, לרבות הגבלה על מספר המשתתפים.

כמו כן ב”מצב חירום מיוחד”, ניתן יהיה להגביל את היציאה של אדם להפגנה עד למרחק המותר ליציאה ממקום המגורים, העומד בתקנות הנוכחיות על 1000 מטר.

9 ח”כים תמכו בחוק בועדת החוקה של הכנסת: חברי הכנסת יעקב אשר והח”כים טלי פלוסקוב, עמית הלוי, עוזי דיין, איתן גינזבורג, עינב קאבלה, מיכל וונש, תהלה פרידמן, ומיכאל מלכיאלי.

6 ח”כים התנגדו: יואב סגלוביץ’, מאיר כהן מיש עתיד תל”ם, אוסאמה סעדי, וליד טאהא מהרשימה המשותפת, אלי אבידר מישראל ביתנו, וניצן הורוביץ ממרצ.

בדיון התרחש עימות סוער בין ח”כ שלמה קרעי מהליכוד לח”כ אלי אבידר מישראל ביתנו.

“החוק לא עבר, אבל מפגינים נעצרו באלימות ובאופן לא חוקי מחוץ לכנסת”, אמר ח”כ אבידר.

ח”כ קרעי הגיב: “הייתי עוצר גם אותך”.

אבידר השיב לו: “אתה חבר במשפחת פשע, פושטק קטן. אתה אפילו לא עבריין צעצוע. זה חובש כיפה? המשפחה שלך מתביישת בך”.

מאוחר יותר כשח”כ קרעי הציג הסתייגות, הוסיף אבידר: “תצטרף לאנריכיסטים של עוצמה יהודית, אתה ליצן אנרכיסט”.

תגובה אחת
  1. הגיע הזמן להפרדה בין דת למדינה . בין הממשלה לבג"צ כשמדובר בחיילים

השארת תגובה