לא פשוט: מצב הקורונה בישראל

בבית החולים איכילוב מדווחים על תפוסה של 95% במחלקת הקורונה: ממש בימים האחרונים התפוסות פה עלו" • מסתמן: הסגר יוארך לחודש • ראש הממשלה הנחה את אנשי המקצוע לקבוע יעדים ליציאה מדורגת מהסגר

סגר על בני ברק
סגר על בני ברק

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים לפני יום הכיפורים סדרת דיונים במהלכם נקבע, כי מערכת הבריאות תציג מחר תכנית פעולה לטיפול ב-1,500 חולי קורונה קשים החל מ-1 באוקטובר.

בדיונים השתתפו שרים, מנכ״לי משרדים, מנהל ‘מגן ישראל’ ובכירים נוספים.

במקביל, נתניהו מתכוון להמשיך בסגר כחודש ימים. בעוד כשבועיים תיתכן הגדלה מסוימת בפעילות בשוק העבוד

“אזרחי ישראל, אני גאה בציבור שגילה אחריות ושמר על ההנחיות ביום הכיפורים. אנחנו ממשיכים לעבוד מסביב לשעון כדי לבלום את מגיפת הקורונה בישראל”, כתב הערב נתניהו.

“זה כולל הכנת מערכת הבריאות לחורף, מאמצי הסברה ואכיפה לחבישת מסיכות ושמירה על ריחוק חברתי, מעבר איטי ומדורג לשגרת קורונה עם בדיקות מהירות, הגנה על הקשישים וצעדים רבים נוספים.

“השלבים שקבענו הם: 1. סגר. 2. שחרור הדרגתי לשגרת קורונה עם בדיקות מהירות. 3. חיסון. אני מבקש מכל מי שמקים סוכה לחג, לעשות זאת עם מסיכה ולפי כל כללי הריחוק. יחד ננצח את הקורונה”.

קבינט הקורונה יתכנס ביום רביעי וידון בתוכנית הפעולה של מערכת הבריאות ובקביעת יעדים ליציאה הדרגתית מהסגר.

ד”ר גיא חושן, מנהל מחלקת הקורונה של בית החולים איכילוב,  אמר בראיון לחדשות 12, כי במרכז הרפואי מרגישים היטב את הזינוק בתחלואה בנגיף.

“אנחנו באחוזי תפוסה גבוהים יותר מהשגרה, סביב 95%. המאמץ בהחלט הולך ומתגבר. מספר החולים הקושים עלה וגם מספר המונשמים, ואנחנו מרגישים את העומס פה. רבים מהחולים הם בני 70-60 או מבוגרים יותר, ומיעוטם צעירים מכך. אנחנו רואים חולים קשים ומורכבים”, אמר ד”ר חושן.

לדבריו, “משהו בהחלט קרה. ממש בימים האחרונים התפוסות פה עלו. אנחנו רואים גם עלייה בכמות הפונים ונדרשים ממש להילחם על פינוי ושחרור של חולים למסגרות השונות, למלונות. אנו עושים עבודה אינטנסיבית מול פיקוד העורף והחמ”לים של משרד הבריאות, וממש נאבקים על שחרורים כדי לפנות מקומות לחולים הבאים שמגיעים”.

הוא הוסיף: “אחת הסיבות שאני נמצא פה בשעה הזו היא לשחרר עוד חולים למסגרות שונות שאינן בית החולים, כדי לפנות מקום. נוסף על כך, בימים הקרובים תיפתח מחלקת קורונה נוספת.

“רק לפני כמה ימים הפכנו את מחלקת הטיפול הנמרץ שלנו למחלקת טיפול נמרץ קורונה שמכילה כ-18 מיטות, ואנחנו מתכננים לפתוח מחלקה נוספת בשבועיים הקרובים, כך שבית החולים בהחלט נערך לקראת הגדילה בתפוסות של חולי הקורונה”.

לשאלה כיצד ההתמודדות משפיעה על החולים האחרים – ענה: “זה אתגר גדול מאוד שאנחנו מתמודדים איתו. המטרה והמדיניות שלנו הן לנסות ולהמשיך להפעיל את כל הפעילות האלקטיבית והלא אלקטיבית שאיננה קורונה של בית החולים.

“כל עוד אנחנו מסוגלים לתת את השירות הזה אנחנו ניתן אותו. מחר בבוקר נראה איך אנחנו מתמודדים, אבל כרגע אנחנו בהחלט ערוכים”.

ראש הממשלה קבע שורת נושאים לטיפול מיידי ותוכניות העבודה בנושאים הבאים יוצגו כבר מחר – שלישי –  וידונו בהרחבה:

1. תוכנית הפעולה של מערכת הבריאות, על פי היעד שהגדיר ראש הממשלה, לטיפול ב-1,500 חולים קשים בקורונה החל מה-1 באוקטובר.

2. קביעת היעדים ליציאה מודרגת מהסגר לשגרת קורונה. דיון ביעדים ובמדדים להערכת המצב ולבחינת המדיניות הנדרשת.

3. עדכון תמונת מצב ההצטיידות בחיסונים.

4. תמונת המצב של רכישה ושימוש מערך בדיקות מהירות.

5. מיקוד ההסברה בחובת חבישת מסכות וכללי הריחוק החברתי.

6. דיון ביכולות ובכלים הדיגיטליים למאבק בקורונה.

7. הגדלת יכולות האכיפה, קנסות מוגדלים וסנקציות על הפרת התקנות.

8. תכנית משולבת להכנת מערכת החינוך להפעלה בצל הקורונה.

9. דיון בתכנית ההגנה והסיוע לאוכלוסיית הקשישים.

משרד הבריאות עדכן כי מאתמול נפטרו 49 חולי קורונה נוספים, ומספר הנפטרים הכללי עומד כעת על 1,499.

אתמול אובחנו 3,426 חולי קורונה ב-25,204 בדיקות.

כמו כן, מחצות אובחנו 826 חולי קורונה ב-5,900 בדיקות. המספרים הנמוכים נובעים מפעילות מצומצמת כתוצאה מיום הכיפורים. מספר החולים במצב קשה עלה ביום הכיפורים ב-14 ועומד כעת על 763, בהם 208 מונשמים.

השארת תגובה