חשיבות מסך הקרנה לשיפור איכות התמונה – המדריך המלא

TRIPOD-8
TRIPOD-8

יש דברים שנועדו פשוט ללכת ביחד. מסכי ההקרנה והמקרנים הם מוצר בלתי נפרד. יש כאלו שיחשבו שלהניח בד על הקיר זה מספק, ייתכן אבל אתם סתם זורקים את ההשקעה שלכם במקרן לפח. איכות ההקרנה נקבעת על פי שני דברים, אחד הוא המפרט של המקרן והשני הוא איכות מסך ההקרנה וההתאמה שלו למפרט המקרן.

בעיקרון הבחירה שלכם מסתכמת בארבעה שלבים: סגנון, גודל, צורה וחומר מסך. היום נסביר לכם את החשיבות שיש למסך ההקרנה לשיפור איכות התמונה. 

סגנון

אתם רואים אלפי דגמים, מאות חברות שונות שמציעות לכם מגוון סוגי מסך למקרן מרהיבים, מושכים, כל אחד בעיצוב שונה ואתה כבר לא יודע מה לבחור. אז נרגיע אתכם, בסופו של דברים כל מסכי ההקרנה מסתכמים לשני סגנונות שונים של מסכים: מסכים קבועים, ומסכים נשלפים. מסך קבוע נשאר על הקיר כל הזמן במסגרת מוצקה שמצמידים אליו את חומר המסך, הוא נמתח אל המסגרת, ובדרך כלל מתחבר באמצעות הצמדה. מסך נשלף עולה ויורד מהמארז בעזרת גלגלת ידנית או חשמלית במקרה של מסך הקרנה חשמלי.

גודל

בין אם אתה צופה בספורט, או שובר קופות פופולרי, אין כמו מסך מסיבי באמת. אבל לפני שאתה מחפש את המסך הכי גדול על המדפים, עליך להבין שיש מספר גורמים שישפיעו על איזה גודל מסך עליכם לרכוש. דברים כמו גודל הקיר, מרחק הצפייה והמקרן שלך.

מניסיון, גדלי המסך הפופולריים ביותר הם בין 100 ל 120 אינץ', מכיוון שהם נותנים חוויה קולנועית אמיתית, משתלבים ברוב החדרים ובמרחקי הישיבה, והם יתאימו גם להרבה מקרנים. אבל, בואו נחקור את גורמי הגודל האלו עוד מעט, טוב?

  • גודל הקיר

בדרך כלל גובה הקיר הוא הבעיה, אך יתכן ותהיה לכם בעיית רוחב אם אתם מתכננים להתקין מסך בין שני חלונות, או אם אתם מנסים לשלב אותו בין האחרון לבין השינה בחדר השינה שלכם. עבור רוב החדרים עם תקרה של 8 עד 9 מטר ורוחב של 10 עד 12 מטר, סביר להניח שלא תהיה בעיה למקם מסך הקרנה כלשהו. בעיה שיכולה להשפיע ויש לקחת בחשבון הוא את מספר הצופים בחדר ואת סדר הישיבה, האם כולם יראו את החלק התחתון של המסך? אם זה בסלון, השולחן לא יפריע? ועוד.

בין אם אתה צופה בספורט, או שובר הקופות האהוב עליך, אין כמו מסך מסיבי באמת. אבל לפני שאתה צועק, "אני רוצה מסך כל כך גדול, שהוא יהיה פגיעה מול פני אלוהים!" ישנם מגוון גורמים שישפיעו על איזה גודל מסך עליכם לרכוש. דברים כמו גודל הקיר שלך, מרחק הצפייה שלך והמקרן שלך. לכן יש להתאים את גודל ההקרנה גם בהתאם למה שהמקרן מסוגל לעשות וגם בהתאם לחלל החדר שלכם.

  • מרחק צפייה

מרחק הצפייה הוא המרחק בין המקרן ובין מסך ההקרנה, ישנם מקרנים שמתאימים למרחקי צפייה ארוכים וישנם שמתאימים לקצרים. לרוב המקרנים שמתאימים למרחקים ארוכים הם יותר תעשייתיים. אם מסך ההקרנה אינו מתאים למרחק הצפייה איכות הפיקסלים יורדת, ככה שאסור לפסוח על הבחירה הנכונה.

צורה

אמנם ישנם יחסי גובה רוחב מרובים –  4 × 3, 1.77: 1, 1.85: 1, 2.35: 1, 2.40: 1 אבל למעשה ישנו היבט אחד – צורות המסך שעליכם לדאוג (מסך הקרנה ביתי: 16 × 9 או 2.40: 1). ההחלטה איזה צורה מתאימה לכם תלויה בעיקר במה שאתם צופה הכי הרבה. אם אתה צופה בעיקר בטלוויזיה, בספורט או משחקי ווידאו אתה תרצה לבחור במסך 9 x 16. עם זאת, ישנם סרטים, בעיקר סרטי Blu Ray מתאימים למסך רחב, מסך קולנוע 1:2.40, המסכים עם הפסים השחורים בתחתית ובראש מסך ההקרנה. ישנם מסכי הקרנה שמתאימים לשני המקרים ולהבטיח שכל פעם שתצפו במשהו תהנו ממלוא האיכות, זאת אגב רק עם בחירת מסך ההקרנה הנכונה שמתאימה למקרן שלך.

חומר מסך ההקרנה

עד כה דיברנו המון על בחירת מסך, אבל ממש לא דיברנו על המסך בפועל. חשוב לדעת את כל הרקע לפני שמגיעים לעיקר. בבחירת החומר ממנו עשוי המסך שלך, עליך להכיר גם את המקרן. שני דברים עיקריים שתרצה לזכור הם צבע ורווח. בנוסף, ייתכן שתצטרך לשקול אפשרויות שקיפות אקוסטית והקרנה אחורית ואולי חומר מיוחד עבור מקרן תלת מימד.

  • צבע

כשאתה חושב על מסך הקרנה אתה בוודאי מדמיין אותו לבן, וזה נכון עבור הרוב המכריע של המסכים. עם זאת, המסכים מגיעים גם בגוונים של אפור, כסף ואפילו שחור. איזו סיבה יש לך לא לבחור צבע מסך שאינו לבן? אם החדר שלך מואר מדי.

אם בחדר שלך יש המון אור, כמו נגיד סלון ללא וילונות אטומים, כדאי לך לשקול ברצינות את מסך ההקרנה השחור. אם אין לכם בעיה של תאורה, המסך הלבן יהיה מעולה עבורכם. 

  • רווח

לכל המסכים יש רווח (Gain), אתה רוצה לקבל את המסך עם הרווח הגבוה ביותר, כמו רווח של 10 או משהו כזה. רווח מתייחס לכמות האור שהמסך מחזיר בהשוואה למשטח אחיד. בעוד שיש משטחים שמפזרים באור אחיד לכל הכיוונים, הדבר לא טוב להקרנה מכיוון שזה יגרום לכל התמונה להיפגע – המסך נועד למקד את האור חזרה לעבר הצופה. הבעיה ברווח גבוהה הוא שזה יכול ליצור נקודה חמה, כאשר מרכז התמונה בהיר יותר מהצדדים. עליכם לבחון אם אתם יושבים ישירות מול המסך, אך מצידיו. בחדר עם כמות אור שאתה יכולים לשלוט בה רווח נמוך יניב תמונה טובה יותר, והפוך. כאשר אתם מגיעים לבחור את מסך ההקרנה הבא שלכם, חשוב להכיר את המונח הזה.

סוף!

מרגישים שהחכמתם? לא חשבתם שבחירת מסך ההקרנה היא כל כך עמוקה, לפחות כמו בחירת המקרן עצמו. אבל כשרוצים מקרנים מומלצים ומשהו איכותי, שווה להשקיע בשבילו. מומלץ תמיד לבחור מקרן ומסך הקרנה ביחד. אז כאשר אתם יוצאים לבחור את מסך ההקרנה שלכם עכשיו, אתם תרגישו הרבה יותר בטוחים ומבינים. בהצלחה!

באדיבות: מרכז הסאונד – יבואני מקרנים ומסכי הקרנה

השארת תגובה