לא מרוצים: מהדקים את הסגר

בשל חילוקי דעות בין ראש הממשלה לפרויקטור הקורונה, נדחה הדיון על החמרת הסגר החמרות נוספות צפויות רק לאחר יום כיפור והן יכללו צמצום מקומות עבודה לא חיוניים

שוטרים במחסום דרכים
שוטרים במחסום דרכים

קבינט הקורונה צפוי לדון מחר בהחמרת ההגבלות בסגר.

כמו כן תעלה שאלת האכיפה בבתי הכנסת ובהפגנות, אלא שהן ייכנסו לתוקף ככל הנראה רק אחרי יום כיפור בשל הקשיים הפוליטיים להעבירן והצורך בישיבת קבינט, ישיבת ממשלה ותיקון תקנות.

המניע להחמרה נובע מן העבודה שהפרצות בהנחיות שפורסמו לציבור הובילו לביקורת ציבורית רבה על הסגר, וגם בממשלה לא מרוצים מכך שרבים לא מאמינים שהסגר הנוכחי יוריד את התחלואה.

על הפרק – צמצום מקומות עבודה לא חיוניים וכן אפשרות לסגירת חלק מהחנויות בקניונים ובשווקים.

באשר למערכת החינוך – נראה שכרגע היא תיוותר סגורה לפחות לשלושת השבועות הקרובים. במקביל, מופעל לחץ לפתוח את הגנים לגילאי 3-0. בשיחות סגורות ביממה האחרונה אומר ראש הממשלה שאם הולכים להגבלות חריפות יותר על המגזר הפרטי, אזי גם מסגרות החינוך יישארו סגורות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר: "יש האומרים שיש חורים גדולים מדי בסגר, ובצדק מסוים. צריך לחשוב אם אנחנו רוצים לסגור אותם.

יש לנו כבר תוכניות יציאה, וצריך לזכור שגם היציאה תהיה הדרגתית ותיקח כמה שבועות.

אנחנו אחראים למצב, אני לוקח אחריות. אם היה צריך לעשות יותר היה מקום לדפוק יותר על השולחן. עד לפני כשבועיים חשבתי שאפשר יהיה להמשיך כך, אבל השתכנעתי שצריכים צעדים חריפים יותר. חשבתי שנוכל בלי סגר, אם היו נמצדים להנחיות כשלונן זה היה עושה את העבודה.

עשינו מודלים ותחזיות, וזה מה שחזינו שיקרה – ולכן המלצנו על סגר, כל הפעולות שניסינו היו ניסיון להימנע מסגר. ההתפרצות הייתה לפני שבועיים-שלושה עם תחילת בתי הספר וסוף אוגוסט, שאנשים היו בפעילות נרחבת מאוד".

יו”ר סיעת ימינה איילת שקד קוראת לשרי הממשלה שלא להחמיר את ההגבלות ולא להדק את הסגר על אזרחי ישראל.

״‏רוב האזרחים נשמעים להנחיות. אין סיבה למוטט את המשק ולשתק את המגזר הפרטי שעומד בתו הסגול. ‏הממשלה צריכה לעשות את תפקידה ולהתמקד באכיפת התקהלויות ועטיית מסכות. זו הדרך לחיות עם הקורונה”.

פרויקטור הקורונה רוני גמזו התראיין בחדשות 12 והזהיר כי בסוף השבוע נגיע ל-800 חולים קשה.

המספר הזה מסמל את הקו האדום שהציבו במשרד הבריאות, שמעבר לו מערכת הבריאות עלולה להגיע לקריסה.

“ההערכה שלי שנסיים את השבוע הקרוב עם 800 חולים קשה ו-20 מתים ביום”, התריע גמזו. “חלקם משתחררים מבית החולים אבל חלקם ממשיכים להיות מאושפזים. זה הביטוי של העלייה בתחלואה שראינו בשבועות האחרונים”.

גמזו הזהיר: “גם בימים שלאחר הסגר נתוני התחלואה יהיו גבוהים. חשוב לזכור שללא הסגר, היינו מגיעים, עם כל החגים והמסורות, ל-10,000 חולים לפחות – החובה שלי הייתה לעצור, ואני חוטף מכל כיוון”.

גמזו הסביר מה עומד מאחורי המחלוקת שלו עם נתניהו, שמעוניין להחמיר את הסגר: “אני מזכיר שאני תומך בסגר למרות שהתנגדתי לו בהתחלה. בינתיים הצבנו מתווה של הגבלה מאסיבית על התקהלויות ברחבי המדינה, המשך ההפעלה של הכלכלה ומעט חופש באזור הקהילתי. אני רוצה לתת לזה צ’אנס”.

גמזו ציין, כי הוא “מכבד את עמדת ראש הממשלה ומכבד את הדאגה שלו”.

עם זאת, הוא הדגיש כי הוא מתנגד להחמרה בסגר בשלב זה גם נוכח דבריו הקשים באשר לתחלואה בהמשך השבוע. “בתי החולים רוצים להמשיך לעבוד. הנחיתי כל בית חולים לפתוח מחלקת קורונה. צריך לנצל את כל היכולות שלנו ולהקטין פעילות אלקטיבית, אנחנו בשעת חירום. הניתוחים לא כולם דחופים. צריך לאזן מחדש אבל אני לא רוצה לסגור את המשק”.

גמזו הוסיף: “אם לא יקבלו את עמדתי אני ארגיש לא בנוח עם זה אבל בסופו של דבר אלה האיזונים שצריך לעשות. אתם מכירים אותי – אני נמצא בתפקיד הזה מבלי לברוח כשיש דלת מסתובבת. אני לא הטיפוס שבורח, לפעמים העמדה שלי מפתיעה”.

על מערכת החינוך אמר: “עשינו טעות וזה לא בושה להודות בזה. אני חושב שהכיתות הגבהות ייצטרכו לחכות עם החזרה ללימודים. הכוונה בכיתות גבוהות היא מ-ה’ ואילך פחות או יותר, גילאי 10+, יש 2.4 מיליון תלמידים כאלה בארץ, בכיתות שאי אפשר לרווח – מערכת החינוך שלנו צפופה, וזה יוצר בעיה”.

גמזו התייחס גם להפגנות וקרא לציבור להפגין בריסון: “יש לכם את כל השנה להפגין, עכשיו לעשות דווקא? בזמן שאנשים מאבדים עבודה לא צריך לעשות את זה באופן שבו אתם מפגינים. תפגינו במרחק ולא בדבוקות. זה מסמל לאנשים אחרים שהם יכולים להפר הנחיות.

אני מוקיר את האקט הדמוקרטי החשוב הזה בכל לבי, אבל חשוב לעשות הכול בריסון”.

בסוף הריאיון פנה גמזו לציבור באופן ישיר: “הדרך לנצח היא להיות אחראי ולשמור על בני המשפחה, החברים והמדינה. אפשר לעבור את הסגר וזה תלוי בכולנו ובממשלה”.

תגובה אחת
  1. אין בכלל קורונה מבלבלים לנו את השכל שקרנים
    גם המערכת הזאת משקרת עם ישראל תתעוררו עובדים עלינו

השארת תגובה