נתניהו הצהיר: "מצבינו טוב יותר"

"מספר החולים הקשים בישראל הוא מן הנמוכים בעולם ביחס לאוכלוסייה. גם מספר הנפטרים, הכלכלה שלנו במצב טוב יותר מכלכלות העולם" • "ההגבלות קשות לכולנו, מחירים קשים, זה לא החג שאנו רגילים לו, לא נוכל לחגוג עם המשפחה"

נתניהו
נתניהו

ראש הממשלה נתניהו נשא הצהרה מיוחדת לתקשורת על הסגר שיחל ביום שישי בשעה 14:00,  שעות ספורות לפני המראתו לארצות הברית לטקס החתימה על הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין.

“אזרחי ישראל היקרים, הלילה אצא בשליחותכם למשימה היסטורית – להיפגש עם נשיא ארצות הברית ועם נציגי האמירויות ובחריין. אני יוצא להביא שלום תמורת שלום, שלום מתוך עוצמה. שני הסכמי שלום בחודש אחד. זהו עידן חדש של שלום שעליו חלמנו במשך 25 שנים וההסכמים הללו יהיה של שלום מדיני וכולל, הם יזרימו מיליארדי דולרים. זה תמיד טוב אבל טוב במיוחד בתקופת הקורונה.

“זה שישה חודשים שהקורונה מכה ברחבי העולם. קרוב לשלושים מיליון נדבקו וקרוב למיליון מתו. היינו הראשונים בעולם להבין את גודל הסכנה. בזכות ההחלטות הללו מספר החולים הקשים בישראל הוא מן הנמוכים בעולם ביחס לאוכלוסייה. גם מספר הנפטרים.

“כיוון שהיינו הראשונים לסגור את הכלכלה יכולנו להיות בין הראשונים לפתוח אותה. נתנו מענקים, הכלכלה שלנו במצב טוב יותר מכלכלות העולם כיוון שפתחנו אותה מוקדם. אנחנו עובדים בלי סוף בשבילכם. ממוצע האיחוד האירופי כמעט כפליים מאיתנו.

“זה שפתחנו מוקדם את הכלכלה – היה לזה צעד כלכלי מובהק וההחלטה שלנו הביאה לכך שיש לנו פחות חולים חדשים ופגיעה בכלכלה ביחס לעולם. אמרתי שזה יהיה כמו אקורדיון. פתוחים כשהתחלואה יורדת ומכווצים כשהתחלואה עולה. בכל המדינות שנפתחו התחלואה עלתה, התחילו להגביל ולסגור.

“כשעלתה התחלואה אצלנו שאלתי את גמזו וצוות המומחים איך נדע מתי שוב ניתן לסגור את האקורדיון ומומחים אמרו לסגור רק כשמערכת הבריאות תניף דגל אדום. אמרו שאפשר למשוך במשך חודשיים, אבל הם אמרו שאין לנו חולים קשים והנפטרים עדיין בקצב נמוך ועלינו לשים גבולות מינימליים – עד השבוע שעבר.

“ביום חמישי האחרון הם הניפו דגל אדום ואמרו שמצב התחלואה דורש צעדים מיידיים. זו לא בעיה של מכונת הנשמה או מיטות, זו בעיה של שחיקה אנושית של הצוותים הנפלאים הללו, למרות שתגברנו אותם. יש שחיקה בצוותים הרפואיים. הרופאים אומרים – ‘הדקו את החגורות’. הם גם מזהירים מזינוק פתאומי במספר החולים הקשים וזה גם ייגבה מספר נפטרים שלא הכרנו. הם אומרים שהחורף מתקרב ואז ייתכן שנעמוד בפני סכנה משולבת.

“לכן, אנחנו נערכים מראש. גם הכלכלנים אומרים ‘אם עושים – תעשו את זה עכשיו בתקופת החגים’. היעד שלנו לבלום את העלייה ולהפחית את התחלואה, יחד עם יכולת קיטוע. לכן היום בישיבת הממשלה קיבלנו את ההחלטות במתווה מהודק לשלושה שבועות הקרובים, עם אפשרות שהסגר  יימשך יותר, אבל כרגע עד שמחת תורה. המטרה היא לצאת משגרת הקורונה לשגרת הרמזור”.

על הסגר, אמר ראש הממשלה: “המגזר הציבורי יפעל במתכונת מצומצמת, המגזר הפרטי יעבוד כרגיל, אך ללא קבלת קהל, למעט שירותים חיוניים. יהיה מתווה לתפילות בחגים ונאפשר ספורט יחידני. מערכת החינוך תהיה סגורה לשלושה שבועות. תהיה דרישה מהימנעות מהתקהלות.

“יש הגבלות מפורטות שהממשלה תאשר ביומיים הקרובים. אני יודע שההגבלות קשות לכולנו, אלו מחירים קשים, זה לא החג שאנחנו רגילים לו,  לא נוכל לחגוג עם המשפחה המורחבת. יהיו מי שייפגעו מהסגר. לכן הנחיתי את שר האוצר להגיש חבילת סיוע כלכלית לנפגעים מהסגר”.

נתניהו הוסיף: “אני מבטיח לכם, אנחנו נעבור את זה ביחד, כולנו. אני קורא לכולם להישמע להנחיות משרד הבריאות וזה אומר להקפיד על מסיכות, שמירת מרחק, מניעת התקהלויות מסוכנות ועוד. אלה הצעדים הבסיסיים. אם לא נקפיד עליהם המגפה תתפשט שוב והנגיף יכה בנו.  אם נקפיד על הכללים אנחנו ננצח את הנגיף. אני רואה את החיסון בדרך ואני רואה גם תקוות מהירות.

“בעוד כמה ימים נחגוג את ראש השנה. בתפילת הימים הנוראים אנחנו מבקשים ‘אבינו מלכנו מנע מגפה’ – מי ייתן ותפילתנו תתגשם”.

השארת תגובה