כך יראו החגים תחת 'סגר'

סגר כללי מראש השנה – למשך שבועיים. כעבור שבועיים לא יתקיימו לימודים במשך שבועיים נוספים, ומסעדות ומקומות פנאי יישארו סגורים. ההחלטה הסופית תתקבל בממשלה ביום א'

תפילת שחרית ותקיעת שופר ב' דר''ח אלול (6)
תפילת שחרית ותקיעת שופר ב' דר''ח אלול (6)

קבינט הקורונה החליט להטיל סגר מלא ברחבי המדינה החל מיום רביעי או שישי הקרובים, למשך שבועיים.

כעבור שבועיים של סגר לא יתקיימו לימודים במשך שבועיים נוספים. הטלת הסגר תובא לאישור סופי של הממשלה ביום ראשון הקרוב.

שמונה מחברי קבינט הקורונה הצביעו בעד ההחלטה, וארבעה שרים התנגדו – עמיר פרץ, ישראל כ"ץ, יעקב ליצמן ואריה דרעי. הארבעה מצדדים באפשרות להטיל עוצר לילי במקום סגר מלא.

התוכנית להורדת נתוני התחלואה בישראל תיפרס על פני שלושה שלבים. השלב הראשון הוא סגר ובמסגרתו תוגבל תנועה של 500 מטר ממקום המגורים, מערכת החינוך תיסגר, למעט חינוך מיוחד (כיתות ה' ומעלה לימוד מרחוק לאורך החגים).

בנוסף תיסגר פעילות המגזר הפרטי והציבורי (עבודה מהבית ככל הניתן), למעט עבודות חיוניות, מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים. תפילות במרחב הציבורי יתקיימו בהתאם למתווה שיוסכם. תהיה גם סגירה מלאה של מסעדות (למעט שירות משלוחים), פנאי ובילויים, עסקים ומסחר ותיירות פנים.

השלב השני הוא "ריסון מהודק" ובמסגרתו יוגבל המעבר בין ערים, יוגבלו התקהלויות לאורך כל התקופה על פי מגבלות הצבע האדום ברמזור, סגירה מלאה של מסעדות, פנאי, בילויים, קניונים, תיירות פנים, מסחר ועסקים מקבלי קהל, סגירת מערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד, לאורך כל התקופה, מלבד למידה מרחוק לכיתות ה' ומעלה. חידוש הלימודים לאחר סוכות ייבחן בהערכת מצב מיוחדת. המגזר הציבורי יפעל במתכונת חירום ובמגזר הפרטי עבודה בהיקף 30%-50% במקומות ללא קבלת קהל (משרדים, מפעלים וכו') – עבודה מהבית לכל מי שיכול.

השלב השלישי – תכנית הרמזור: מעבר לפעילות בהתאם לתוכנית הרמזור בסיום שני השלבים הראשונים.

הקבינט החליט כי מעבר משלב לשלב ייעשה לאחר הערכת מצב ובכפוף לכך שתמונת המצב תצביע על מגמה מתמשכת מובהקת של ירידה בתחלואה.

פעילות התחבורה הציבורית תותאם להיקף הפעילות במשק, בהתאם למתכונת שהונהגה ע"י משרד התחבורה בתקופת ההגבלות במרס-אפריל 2020. משרד האוצר יפעל יחד עם משרד רה״מ וראש המועצה הלאומית לכלכלה לגיבוש רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ולאזרחים הצפויים להיפגע כלכלית.

מוקדם יותר הערב, בעת הפסקה מהדיונים בקבינט פרסם נתניהו עדכון קצר לציבור, ואמר כי "פרופ' גמזו וראשי בתי החולים באו לקבינט הקורונה היום והניפו דגל אדום. הם אמרו שעל אף שמספר החולים הקשים בישראל עדיין נמוך יחסית, זה יכול להשתנות בבת אחת, ואז בתי החולים לא יוכלו לטפל בהם ויהיו הרבה חולים קשים והרבה מתים.

"הם אומרים שצריך לנקוט פעולה – אבל אנחנו צריכים לנקוט את הפעולה בשום שכל, לא לקבל אותה בפזיזות, ולכן זה לוקח הרבה שעות, ומנגד לקבל אותה מספיק מוקדם כדי שכולנו נוכל להתארגן לחגים, ליום כיפור ולפני כן כמובן לראש השנה. אני מניח שאנחנו נמצא פיתרון שיעצור את התחלואה וייתן לנו לצאת מההגבלות בצורה מדורגת ואחראית", הוסיף ראש הממשלה.

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן אמר לראש הממשלה במהלך הדיון: "אתה הורס את החגים. עדיף להמשיך עם הסגר הלילי ביישובים האדומים". נתניהו השיב לו: "אנחנו לא הורסים שום דבר אלא פועלים מול תחלואה קשה ותמותה קשה".

שר האוצר ישראל כ"ץ שמתנגד לסגר כללי, קרא להטיל עוצר לילי. לדבריו הטלת סגר מלא "זאת החלטה שלא מסתכלת על הכלכלה. אם בכל זאת עושים צעדים עכשיו אז לעשות סגר לילי בכל הארץ ב-19:00 עד 05:00. זה מהלך שמתחשב גם בכלכלה וגם בבריאות וככה גם ניתן לוודא שמערכת הבריאות לא תגיע למצב של אי ספיקה".

שר הכלכלה עמיר פרץ מתנגד גם הוא להטלת סגר מלא ותומך בעוצר לילי בכל הארץ. לדבריו המשק צריך להמשיך לעבוד ומערכת החינוך צריכה לפעול בקפסולות, במקביל לעיבוי מערכת הבריאות, הגברת האכיפה והגדלת הפיצוי לנפגעי המשבר הכלכלי.

שר המדע יזהר שי הציע בישיבת קבינט הקורונה להטיל סגר לילי בכל הארץ למשך תקופה ממושכת כדי למנוע התקהלויות במקומות בילוי, אירועים וחתונות. בשיחה עם חדשות 13 אמר שי "סגר לילי הוא אחת האופציות, נקבל הכרעה היום או מחר".

2 תגובות
  1. סגר שוו הצלת חיים
    תפסיקו לעשות בעיות
    עם ישראל בסכנה
    מתי תהינו ??????

  2. לא יעזור לכם עוכרי ישראל סופכם קרוב עמלקים יש בורא לעולם

השארת תגובה