נתניהו: נעזור להתמודד עם ה'עוצר'

בהחלטת קבינט הקורונה, נכנסו הלילה עשרות יישובים לתנאי 'עוצר לילי' בו רבו הפרצות על התקנות – נתניהו הקדים ואמר: נסייע לרשויות להתמודד עם ה'עוצר'

נתניהו במסיבת עיתונאים.  צילום - קובי גדעון /לע"מ
נתניהו במסיבת עיתונאים. צילום - קובי גדעון /לע"מ

בעשרות יישובים ברחבי ישראל נכנס הלילה לתוקפו ה'עוצר' שהטיל קבינט הקורונה. בעוצר הגדרות רבות שלכל אחת מהן 'פירצה' בפני עצמה.

גם הפעם הוצבו שוטרים בנקודות יעד בכניסה וביציאה מהערים, כשבשל ההגדרה 'עוצר' התווספו הפעם שוטרים בתוך הערים, לכאורה, כדי לוודא אי תנועת תושבים גם בתוך העיר עצמה.

על פי ההנחיות הקיימות, בכניסה לכל יישוב ב’עוצר’, הוצבו מחסומים בהם יתבצעו בדיקות מדגמיות של רכבים, שיתשאלו את הנכנסים והיוצאים מהעיר – במטרה לגלות האם הנוסעים מתגוררים בעיר או לא.

מי שאינו תושב העיר שנמצאת תחת סגר לילי יוכל להיכנס אליה ולצאת ממנה כרצונו. תושבי העיר, לעומת זאת, יהיו מוגבלים בתנועתם.

בדיקות דומות יתבצעו גם בתחבורה הציבורית באותם יישובים, אולם זו תימשך כסדרה.

ראש מחלקת המבצעים במשטרה, נצ”מ ישי שלם, פירט את הקנסות ומה מותר לכם לעשות: “על פתיחת עסק אסור יוטל קנס של 2,000 שקלים, על סירוב להתפזרות 1,000 ועל יציאה ממקום מגורים 500 שקלים. מותר לצאת לעבודה, תפילה, הפגנה, ולהצטיידות במזון ותרופות”.

בנוסף ל-3,000 אנשי המשטרה שיפעלו לאכיפת העוצר, יוצבו גם חיילים במחסומים. הממשלה אישרה היום במשאל טלפוני את צירופם של 500 חיילים ככוח מסייע למשטרה באכיפת מגבלות הקורונה.

על פי ההחלטה, החיילים שיושאלו מצה”ל למשטרה לא יישאו נשק ולא יאכפו את ההנחיות מול האזרחים, אך יעזרו “בנוכחות בולטת בימי הקורונה”. ייתכן כי בהמשך מספר החיילים יורחב ל-1,000, וזאת בהתאם לשיקול הדעת של שר הביטחון בני גנץ והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה.

ההגבלות ביישובים אדומים:
סגר מדי יום בין השעות 05:00-19:00 – בתוקף עד יום רביעי 16.9.

תנועה

תוגבל עד 500 מטרים מהבית,
למעט צרכים רפואיים והצטיידות
אדם שאינו מהיישוב – יוכל להיכנס גם בלילה
תחבורה ציבורית פועלת כרגיל

מסחר

עסקים שאינם חיוניים – יפעלו עד לכניסת הסגר

חינוך

מערכת החינוך סגורה (למעט חינוך מיוחד)

מוסדות דת

תתאפשר תפילה לפי ההנחיות, במרחק שלא יעלה על 500 מ’ מהבית. ניתן יהיה ללכת למקווה גם מעבר ל-500 מטר.

אכיפה

בדיקות מדגמיות לרכבים ובתחבורה הציבורית
מחסומים בכניסה ליישוב
500 ש”ח קנס למי שיתרחק מעל המותר
2,000 ש”ח קנס לעסק פתוח
במסגרת הסגר הלילי יותרו משלוחי מזון עד לבתי התושבים, תותר היציאה להתפלל, יציאה להפגנות, יציאה לצורכי הצטיידות במזון ותרופות ויותר לתושבים להתאוורר – במרחק של עד 500 מטרים בלבד.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר בבית שמש יחד עם השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, יו”ר הכנסת יריב לוין וחברת הכנסת קטי שטרית, תושבת העיר.
נתניהו פתח: “גברתי ראשת העיר, אני חייב להגיד שאין תחליף לירידה לשטח. באתי לכאן עם השר אמיר אוחנה, עם יו”ר הכנסת ועם ח”כ קטי שטרית, תושבת המקום, ופגשתי כאן את מנהיגי העיר, את סגן ראשת העיר, את משה שטרית וחברי המועצה. אתה שומע את הדברים מאנשים שעובדים כאן יחד עם נציגי פיקוד העורף ואחרים.

באתי לשטח, לבית שמש, שהוגדרה כעיר אדומה, ובעצם דיברנו על דבר אחד – איך להחזיר אותה להיות עיר ירוקה במהלך הקורונה, איך לטפל בבעיות שלהם גם אחרי שנתגבר על הקורונה. יש פה צוות יוצא מן הכלל – חד, ברור ומחויב בכל נימי נפשם של האנשים לקידום העיר. זה מאוד מרשים אותי, זה גם מאוד מניע אותי ואת חבריי לעזור בכל דרך. באתי לכאן לחבק ולחזק את התושבים. אני לא יכול לחבק אותם פיזית, צריך כאן כמובן לשמור על מרחק, אבל אני באתי לחבק אתכם וגם את כל אזרחי ישראל. אני יודע שאנחנו עוברים זמנים לא קלים, אבל אנחנו נעבור את זה יחד, אם נפעל יחד.

למה אנחנו עושים את כל הדברים האלו? מאיזו סיבה? כי לכאורה, לפחות במדדים העיקריים שאנחנו רצינו לטפל בהם, שזו השאלה של החולים הקשים, הנפטרים והפגיעה בכלכלה, אנחנו לכאורה יכולים להסתדר עם הדברים הללו ברמות סבירות בלי להידרש לצעדים הללו, אף על פי שכואב על כל אחד שנפטר.

אנחנו באמת קיבלנו החלטות נכונות בכלכלה. כתוצאה מזה כלכלת ישראל, עם כל הקשיים, התכווצה כחצי מכלכלות אירופה שהתכווצו כפליים. ישראל במצב כלכלי הרבה יותר טוב, יחסית למדינות האחרות, אם כי אני מודע לקשיים. אתמול הייתי ברמלה, נכנסתי לשתי חנויות קטנות ושאלתי את האנשים: במה עוד אנחנו יכולים לעזור לכם? ואנחנו הולכים לעזור להם, גם לעסקים קטנים וגם לכל אזרחי ישראל.

אז בכלכלה מצבנו סביר, עדיין יש הרבה מה לשפר. בבריאות בשני המדדים הללו – בחולים קשים, מצבנו יציב מאוד, ובתמותה יש עלייה, אבל עדיין בהשוואה למדינות אחרות, לפעמים זה 10%, 20% ממה שראינו במדינות מתקדמות במצבה של ישראל. מה שאמרתי עכשיו לא תקף לעד, כי כל העולם כרגע מותקף בגל שני של תחלואה.

אני שמעתי היום את סגן קצין הרפואה הראשי של בריטניה אומר את הדברים הבאים: “התחלואה אמנם גבוהה, אבל אין לנו חולים קשים, אז למה אנחנו צריכים להוסיף הגבלות?” הוא אומר: “אנחנו צריכים לפעול משום שהיום הצעירים נדבקים, והם אולי אינם חולים קשים כרגע ואפילו אינם חולים, אבל הם מדביקים את המבוגרים, וכשהמבוגרים ידביקו אחד את השני – אז גם התחלואה תעלה וגם התמותה תעלה”.

אגב, הוא הוסיף שצריך לעשות שני דברים, הוא אמר: “צריך לחבוש מסכות”, והוא אמר “צריך להימנע מהתקהלויות”. אלה הדברים שנכונים גם לנו, ולכן אמרתי אתמול ואני חוזר ואומר היום – פוליטיקאים חסרי אחריות שקוראים לציבור לא לקיים את ההנחיות, שאומרים לא לציית לכללים שמפיץ משרד הבריאות או שהמשטרה מנסה לאכוף, פשוט מובילים לאנרכיה ולהרבה יותר תחלואה קשה וגם לפטירת אנשים.

אני אומר את זה לכל המנהיגים, אבל אני אומר את זה קודם כל לאזרחי ישראל: אנחנו חייבים לשמור על הנחיות משרד הבריאות, זה התנאי ההכרחי להצלחה בנוסף לכל הצעדים האחרים שאנחנו עושים, ואנחנו עושים הרבה דברים.

אתמול הייתי ברמלה במפעל הקיטוע החשוב של פיקוד העורף, מכאן הערב אני הולך לישיבת ממשלה שבה נעביר תקציב נוסף של 11 מיליארד שקל בשבילכם אזרחי ישראל. לאזרחים, לעסקים, למשרדים השונים, לשירותים. מחרתיים אנחנו מקיימים ישיבת ממשלה מיוחדת להיערכות לחגים ולקביעת המתווה להמשך.

היום שמעתי דבר חשוב שפרופסור גמזו העלה ואנחנו הולכים ליישם אותו – להעביר סמכויות אליכם, לראשי הערים, למנהיגים המקומיים, לתת לכם יותר כלים. אני מקווה שזה יקרה תוך שבוע, כדי שאתם תוכלו לקבל הרבה מן ההחלטות הספציפיות לגבי הערים שלכם.

בפיקוד העורף אתמול נתתי שתי הנחיות, הנחיה אחת היא להמשיך ולשפר את יכולת הקיטוע, וההנחיה השנייה היא לקדם בדיקות בזק, בדיקות מאוד מהירות בזמן קצר ביותר, שנמדד לא בימים ולא בשעות, אלא בחלקי שעה, על מנת לאפשר לנו יציאה. בשילוב הצעדים הללו שיאפשרו לנו קיטוע ובדיקות מהירות, שיעזרו גם לפתיחת הכלכלה, שליטה הרבה יותר טובה בכל התהליכים הללו של איתור ובידוד, וגם בגלל הידיעות שאני מקבל על התקדמויות לקראת חיסון בהרבה מאוד מקומות, כולל בארץ, אני משוכנע שאנחנו נעבור את הקורונה ונעבור אותה בהצלחה. יחד ננצח. יש הרבה בעיות, יש עוד הרבה שאלות, יהיו עוד הרבה אתגרים. אני מבקש למלא אחר ההנחיות שאנחנו נותנים כי רק כך מנצחים במלחמה. אין דרך אחרת”.

ראש עיריית בית שמש, ד”ר עליזה בלוך, אמרה לראש הממשלה נתניהו במהלך הסיור: “צריך לחזק את הרשויות המקומיות בסמכויות. לצערנו לא מחשבים את החולים בפועל בעיר ולא לפי רישום כתובות. צריך לייעד משאבים לטובת הסברה, תוך הקמת מטה משותף לאומי המשלב נציגים מהשלטון המקומי”.

השארת תגובה