הפעילות הכלכלית זינקה – לא בטוח שימשיך כך

בנק הפועלים. (אילוסטרציה)
בנק הפועלים. (אילוסטרציה)

ישראל

מספר המאומתים החדשים הגיע לשיא בשבוע החולף, ושיעור הנדבקים למיליון איש בישראל הוא הגבוה בעולם. בניגוד לגל הראשון של הקורונה, הציבור פחות חושש עתה, ולכן ההשפעה על הפעילות הכלכלית היא פחותה. בינתיים הממשלה מסתפקת במגבלות מקומיות, אבל ברמת ההדבקות הנוכחית יתכן שנראה בהמשך גם סגרים כלליים.

הפעילות הכלכלית בחודש אוגוסט זינקה כנראה, אך שיעור האבטלה עדיין סביב 12%. בערוץ 7 דווח שראש הממשלה התבטא שההכנסות ממסים בחודש אוגוסט הפתיעו לחיוב (האוצר טרם פרסם). הרכישות בכרטיסי אשראי עלו אף הן באוגוסט לרמה של טרם הקורונה. השמים הסגורים תורמים כנראה משמעותית לפעילות המקומית, כשהקניות המסורתיות בחו"ל עברו לרשתות המקומיות. ברוב ענפי המשק רמת הפעילות מתקרבת לזו של טרם תקופת הקורונה, אך יש לזכור שמצב זה הוא זמני ומושפע מגורמים עונתיים. שיעור האבטלה עדיין גבוה בשמונה אחוזים מזה של טרום הקורונה, והוא מהווה אולי אינדיקציה טובה יותר בפגיעה המתמשכת במשק. מספר המועסקים (ללא היעדרות זמנית מעבודה) במחצית הראשונה של חודש אוגוסט היה נמוך בכ-11% מזה של חודש פברואר 2020. שכרם של המובטלים נמוך מהממוצע במשק, וכן חלקם יצאו משוק העבודה בשל תהליכי התייעלות. אם נניח שאיבוד התוצר בגין מובטל או עובד שיצא משוק העבודה שווה ערך ל-50% מזה של עובד ממוצע במשק, אז נגיע לפגיעה של כ-5% בתוצר של המשק. חישוב זה מתעלם כמובן מההשפעה החברתית והמוראלית שנלווית לאבטלה.

שער החליפין של השקל מול סל המטבעות ומול הדולר נותר יציב בשבוע האחרון. ירידות שערים בשוקי המניות בעולם בדרך כלל מתואמות עם פיחות מסוים בשער השקל, אך זה לא קרה בשני ימי המסחר האחרונים. אנו ממשיכים להעריך כי הכוחות הבסיסיים בטווח הקרוב, ובעיקר השמים הסגורים שמצמצמים הוצאות של ישראלים בחו"ל, תומכים בשקל חזק. אם הירידות בשוקי המניות בעולם ימשכו, זה גורם שיכול לשנות את מגמת שער החליפין בטווח הקצר.

יעד האינפלציה הממוצע שאימץ הפד צפוי להשפיע גם על בנק ישראל. היעד כנראה לא יאומץ באופן רשמי בישראל, אבל ברור שהסבלנות לאינפלציה הגבוהה מ-2% היא עתה גבוהה יותר. ריבית בנק ישראל צפויה לכן להיוותר ברמתה תקופה ארוכה מאוד. הצעד של הפד האמריקני הוא במידה רבה תחליפי להפחתת ריבית, וניתן לראות שחברי הפד אינם מתלהבים מהתוצאות של הריבית השלילית באירופה. אנו מעריכים כי מהלך זה מצמצם מאוד את הסיכוי לריבית שלילית בישראל.

גלובלי

פחד גבהים או סגירת פוזיציות של בנק ההשקעות היפני סופטבנק? לאחר עליות רצופות בשבועות האחרונים, מדד הנסד"ק ירד בסוף השבוע האחרון ב-6% וה-S&P500 ירד 4%. גם במדדי המניות באירופה נרשמו ירידות שערים לקראת סוף השבוע. במקביל, מדד ה-VIX  עלה מרמה של 24 נקודות, ל-38 נקודות ביום חמישי, אך התמתן מעט ל-31 נקודות לקראת סוף השבוע. לא היה נתון או אירוע שהיווה טריגר לירידה היומית החדה במחירים ביום חמישי האחרון. בפייננשל טיימס פורסם כי סופטבנק בנה לאחרונה פוזיציית לונג על מניות הטכנולוגיה. כאשר מניות הטכנולוגיה החלו לרדת (בלי קשר לסופטבנק), סופטבנק היה צריך למכור מניות טכנולוגיה כדי לסגור את פוזיציות הלונג, ופעולה זו החריפה את ירידת מחירי מניות הטכנולוגיה.

נמשכת ההתאוששות בפעילות הגלובלית מרמות השפל של חודש אפריל ותחזיות הצמיחה לרבעון השלישי של 2020, ולשנת 2020 כולה, עודכנו כלפי מעלה במדינות רבות. מדד מנהלי הרכש של JPMorgan לסך התפוקה הגלובלית (תעשייה ושירותים) עלה באוגוסט לרמה של 52.4, וזה החודש השני שהמדד נמצא ברמה המצביעה על התרחבות של הפעילות הכלכלית. רמת המדד היא הגבוהה מאז מרץ 2019. ההתרחבות בפעילות נרשמה גם בענפי התעשייה וגם בענפי השירותים. מדד מנהלי הרכש של התעשייה הגלובלית הגיע באוגוסט ל-51.7 נקודות, בדומה לרמה שנרשמה בחודש יולי ומדד השירותים הגיע לרמה של 51.9 נקודות.

חדשות טובות מדוח התעסוקה בארה"ב. שיעור האבטלה בחודש אוגוסט ירד ל- 8.4% מרמה של  10.2% בחודש יולי. בחודשים האחרונים נרשמת התמתנות הדרגתית בשיעור האבטלה  לאחר שבשיא באפריל הוא הגיע לרמה של 14.7%. בחודש פברואר, לפני משבר הקורונה, ארה"ב הייתה במצב של תעסוקה מלאה, עם שיעור אבטלה של 3.5%. באוגוסט נוספו למשק האמריקני 1.37 מיליון משרות חדשות, ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה עלה ל-61.7% לאחר שבשפל באפריל עמד על 60.2%.

שיפור נוסף בנתוני הפעילות בארה"ב. מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה של ה-ISM עלה בחודש אוגוסט יותר מהציפיות לרמה של 56 נקודות, מרמה של 54.5 נקודות ביולי. רכיב ההזמנות החדשות עלה מ- 61.5 נקודות ביולי ל- 67.6 נקודות באוגוסט. גם נתון ההזמנות ממפעלים עבור חודש יולי הצביע על עלייה חדה של 6.4%. במגזר השירותים נמשכת גם כן ההתאוששות, ומדד מנהלי הרכש של ה-ISM למגזר זה נותר בחודש אוגוסט ברמה גבוהה של 57 נקודות, בדומה לחודש הקודם. הזמנות מוצרים בני-קיימא עלו ביולי בשיעור חד של 11.4%, בעיקר בגלל עלייה בהזמנות כלי רכב.

התחזיות לרבעון השלישי מניחות צמיחה של כ-30% ברבעון במונחים שנתיים, לאחר התכווצות של 31.7% במונחים שנתיים ברבעון השני, ישנם ענפים בהם ההתאוששות היא מתונה בלבד, כפי שניתן לראות בענף התחבורה לסוגיו השונים. מספר הטיסות הפנימיות בארה"ב אומנם עלה באופן משמעותי לעומת השפל במרץ, אך הוא עדיין נמוך בכ-40% לעומת אוגוסט 2019. ירידה אף חדה יותר עדיין נרשמת בשימוש באוטובוסים ורכבות תחתיות לעומת אשתקד. כלומר הכלכלה התאימה עצמה בהדרגה למגבלות הקורונה, אם זה בעבודה מהבית, רכישות אונליין וכדומה. יחד עם זאת, לא ברור אם מצב זה יכול להימשך לאורך זמן, הכלכלה התאוששה, אבל היא בטח לא צומחת ביחס למצב של טרם הקורונה, ובינתיים הממשל צובר גירעונות ענק, בכדי לפצות את המובטלים.

גוש האירו: נתוני הפעילות בגוש האירו מצביעים על מגמה מעורבת. מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה עלה באוגוסט לרמה של 51.7 נקודות וזה של מגזר השירותים עלה לרמה של 50.5 נקודות, שניהם כאמור מצביעים על התרחבות בפעילות. עם זאת, המכירות הקמעונאיות ירדו בחודש יולי באופן מפתיע בשיעור של 1.3% לעומת החודש הקודם ושיעור האבטלה בגוש האירו מטפס במתינות בחודשים האחרונים ובחודש יולי הוא עלה ל-7.9% לעומת 7.2% טרום המשבר. שיעור האבטלה באירופה נמוך מזה המדווח בארה"ב ובישראל בשל מודל הפיצוי הממשלתי למעסיקים שמוסיפים להעסיק עובדים לעומת עובדים המוצאים לחל"ת בארה"ב ובישראל, אך גם אלה החלו לפטר עובדים בחודשים האחרונים.

ירידה חדה בסביבת האינפלציה בגוש האירו. מדד המחירים לצרכן לאוגוסט ירד בשיעור של 0.4% לעומת ציפיות לירידה של 0.1% בלבד, חלק מירידות המחירים נרשמו בשל הנחות של מכירות הקיץ. שיעור האינפלציה השנתי של מדד הליבה ירד מרמה של 1.2% ביולי לרמה של 0.4% באוגוסט – שיעור נמוך מאוד ביחס לשנים האחרונות. על אף הירידה בסביבת האינפלציה אנו מעריכים שהבנק המרכזי לא צפוי בהחלטתו הקרובה לנקוט בצעדים מרחיבים נוספים, והוא ישמור צעד זה למקרה בו תירשם הרעה נוספת במצב הכלכלי בגוש.

ההתאוששות בסין נמשכת. מדדי מנהלי הרכש של התעשייה והשירותים המשיכו לעלות, וגם נתוני הייצור מצביעים על רמת פעילות הקרובה לזו שטרם המשבר. רמת ההדבקות הנמוכה בסין מאפשרת את המשך החזרה לשגרה כפי שנראה גם באינדיקטורים נוספים לפעילות הכלכלית.

השארת תגובה