הגר"ח קנייבסקי: לא למהר לבידוד

"אסור להקל ראש ולמהר להכניס את התלמידים לבידוד, לא ליחידים וכל שכן שלא לרבים – דבר שיכול לגרום לביטול בית המדרש ח"ו" • לא לבטל את 'עזרת הנשים' בתפילות הימים הנוראים: "התפילה שלהן חשובה וצריכים אותה"

הגרח קנייבסקי, בסנדקאות ליתום צילום דוד זר (1)
הגרח קנייבסקי, בסנדקאות ליתום צילום דוד זר (1)

לראשונה מאז פרוץ מגיפת הקורונה, שימש מרן הגר”ח קניבסקי כסנדק בבריתות.

הבריתות נערכו לאחר התפילה בביתו שברחוב רשב”ם בבני ברק.

מעתה, הבריתות יתקיימו רק לאחר תפילת הנץ, רק בתוך ביתו של הגר״ח ובהשתתפות של קהל מצומצם מבני המשפחה.

כמו כן, רק מוהל אחד קבוע יבצע את כל הבריתות שיתקיימו בבית מרן, כדי שלא יהיו אנשים נוספים בקרבתו של הגר”ח.

מרן הגר”ח קניבסקי ביקש השבוע לחזק ולהודות למרביצי התורה, ראשי הישיבות ומנהלי מוסדות החינוך, שעמלו ועמלים בתקופה זו לקיים את היכלי התורה, תלמודי התורה ובתי הספר.

בדברים שנאמרו במענה לשאלות של ראשי ישיבות ומחנכים, אמר השבוע: “אשרי חלקם של מרביצי התורה שבזכותם לא פסקה ישיבה מארצנו, ועלינו להוסיף חיזוק בהיכלי התורה והחינוך”

הגר”ח הוסיף: “אסור להקל ראש ולמהר להכניס את התלמידים לבידוד, לא ליחידים וכל שכן שלא לרבים – דבר שיכול לגרום לביטול בית המדרש ח”ו”.

בדבריו הדגיש החובה מוטלת על ראשי הישיבות לאפשר את הלימוד בישיבות, באופן שאין בו סכנה.

כמו כן הוצגו כמה שאלות בעניני דיומא שהזמן גרמן. כמה מהשואלים בקשו לברר בעניין ‘ברכת החודש’, שימים אלו הם הזמן האחרון לאמירתה בחודש אלול – האם מי שנמצא בבידוד יברך אותה בעת ששוהה בביתו מהחלון ושלא תחת כיפת השמים, או שימתין לזמן שמסתיים הבידוד שלו?

הגר”ח השיב: “זריזין מקדימין”.

במענה לשאלות גבאי בתי כנסת לקראת הימים הנוראים, אם ראוי לסגור את ‘עזרת הנשים’ על מנת לאפשר הגדלת מקום התפילה בעזרת האנשים, השיב: “לא, התפילה שלהן חשובה וצריכים אותה”.

מרן הורה למצוא פתרונות אחרים, כדי להתפלל בלא חשש סכנה.

השארת תגובה