מתכונן לבחירות? גנץ נפגש עם החרדים

לאחר שהוביל מפלגה שנשאה את דגל השנאה, עובר למו"מ קואליציוני בהסתה נגד המגזר החרדי – פגש ראש הממשלה החליפי את העיתונאים החרדים

שר הבטחון בני גנץ במנהלת הקורונה של פיקוד העורף - צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון
שר הבטחון בני גנץ במנהלת הקורונה של פיקוד העורף - צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

ראש הממשלה החליפי ושר הבטחון בני גנץ, ערך שיחת תדרוך לצד השרים עומר ינקלביץ׳ ויזהר שי עבור העיתונאים החרדים.

כמה עיתונאים, נמנעו במפגיע מלהשתתף במפגש לאחר שכל ניסיונותיהם בעבר לקיים ראיונות עם שר הביטחון לא נשאו פרי.

את המפגש פתח שר הביטחון ב'תופין' אותו הגיש לעיתונאים בדמות בכיר מאד במערכת הביטחון שהעניק סקירה קצרה על המתרחש בזירה הביטחונית של מדינת ישראל לאורך גבולותיה – ואף הרחק מהם.

הבכיר נקט בדוגמת הלילה האחרון בו המשיכו תקיפות צה"ל בעזה כמענה לבלוני הנפץ ששוגרו לעבר יישובי העוטף, לצד פעילות חריגה שהיתה בזירה הצפונית. כשהוא מבהיר: 'אין רגע ללא פעילות' הן במישור הגלוי והידוע והן בדברים שאינם גלויים.

לדבריו, ישנו שינוי מהותי בדרך פעולת צה"ל בגזרה הדרומית. ראשית, בעובדה שצה"ל מיירט את המשוגר מעזה עוד בטרם יחצה את הגבול לעבר ישראל 'איך שמתרומם מהקרקע'. "זה לא נעים״, אמר על בלוני הנפץ, ״לא מקובל, אבל מידת הנזק לא גדולה בהשוואה לתקופות קודמות", בשל צוותי פעולה שהוקמו בשיתוף פעולה צבאי ואזרחי.

הוא חידד את האמירה של שר הביטחון 'דין בלון כדין רקטה', אך ציין כי צה"ל בוחר לעצמו את הדרך ואת הזמן איך ומתי להגיב ובאיזו עוצמה – כשהוא מדגיש: אין פעולה שלא נתקלת ב'תגובה'.

הוא הסביר על נקודת מבטו: "בעזה חיים כמעט מליוני אנשים שבויים של חמאס, בתת חיים. איך אפשר לחיות עם 4 שעות חשמל בלילה? ללא תעסוקה ללא פיתוח תעשייתי וללא אופק?

אין לתושבי עזה תקווה, הם חיים בייאוש. אני מקווה שיהיה אפשר לעשות אחרת כי כולנו נבראנו בצלם. אני לא נהנה לראות אותם בייאושם. מההסלמה בעזה, הם, תושבי עזה, הראשונים להיפגע. לא הורדנו שום מוטיב לחץ, לא נוריד, עד שיהיה שקט״.

הבכיר התייחס גם לסוגיא האיראנית: הסכנה הגדולה שהיתה ונותרה היא איראן – ראש צירי הרוע. לא כאיראן, העם הפרסי הינו עם טוב שידע לעשות טוב. אבל מאז המהפכה השיעית, איראן הפכה לראש צירי הרוע – לא התרבות האיראנית אלא הדרך בה איראן צועדת.

הבעיה האיראנית הינה בעיה עולמית, בעיה אזורית ובעיה ספציפית לישראל. אם איראן תצליח להתקדם בתוכנית הגרעין נהיה בסיטואציה שונה. אנו יותר חזקים מהם אבל לא רצוי להגיע למצב שכזה.

צה"ל ערוך בכל החזיתות, גם מערכת כיפת ברזל עשתה דרך ארוכה ומשתדרגת מעת לעת עד כי כמעט לא ניתן יהיה לגלות בגירסא המקורית שלה את המערכת הנוכחית.

לאחר הסקירה, פתח השר גנץ בדבריו. הוא לא התעכב על הקשרים 'דתיים', כשהזכיר את ה'ייחוס' המשפחתי ל'בעל הלבוש' גם לא כשחשף את תוכן הפתקים אותם הטמין בין אבני הכותל בביקוריו: ׳הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכינו׳״.

כאן הרבה השר גנץ לספר על קשריו עם ההנהגה הפוליטית החרדית הן כקשר העומד בפני עצמו והן ככזה המשמש 'גשר' אל ההנהגה הרוחנית של העם היהודי.

גנץ היה לאורך השיחה, מפוייס וחברותי, נעלמו כלא היו כל הסיסמאות על עושק הקופה הציבורית בידי חרדים, התחייבותו לפני שנה פחות שבוע בכנס בחירות בבאר שבע: "קבוצות מיעוט, מפלגות סקטוריאליות, מצליחות לכפות על הרוב. הן מצליחות משום שכל ראשי הממשלה האחרונים נאלצו להיכנע לסחטנות. הם הקימו קואליציות שפעלו למען אותן קבוצות, ולא למען רוב הציבור. אני מתחייב בפניכם שמיד אחרי הבחירות, נקים ממשלת אחדות ליברלית. ממשלה שתתבסס על הרוב – ללא קיצוניים וללא סחטנות״.

הוא אמר כי הוא מאמין שהחרדים הם חלק מהחברה בישראל וכי ליבו פתוח, הוא אמר כי אין במשנתו 'אני שונא' נגד אף מרכיב בחברה הישראלית.

מהכרותו במשרד הביטחון הוא אף סיפר: במגזר החרדי, 40% נענים להתפנות לבידוד במלוניות – במגזר הכללי זה 10-20%.

את ריבוי התחלואה באופן יחסי במגזר החרדי, תלה גנץ במספר הנפשות למשפחה ובצפיפות המגורים היחסית.

גנץ סיפר כי ביום ראשון יתכנס 'קבינט הקורונה' לדון ולאשר מתווה עליו הסכימו פרופסור גמזו, השרים ליצמן ודרעי. דין ארועי תרבות כדין בית כנסת. מספר המשתתפים ייקבע בהתאם למדרגות קבועות של שטח המקום מספר הפתחים וכו'. גנץ סיפר כי שני מקרים הוחרגו מהכלל בסוגיית התפילות תחת מגבלות הקורונה: רחבת הכותל המערבי המהווה רחבה פתוחה – ובית המדרש החדש של חסידי גור "ליצמן אמר לנו שנכנסים שם 15.000 איש" – גם עיתונאי חסיד גור שנכח במקום העלה חיוך למשמע הדברים. לאחר מעשה אמר לי: יודעים לעבוד זה העיקר. (י.ח.)

גנץ התייחס לסוגיות נוספות הכרוכות במגזר החרדי. הוא אמר כי יתמוך בחוק הגיוס שנוסח בהסכמה עם החרדים, הצהיר כי לא ימתין עם החוק לאחר העברת התקציב כדרישתו ואף הצהיר כי לא יתנה דבר בדבר: "אני מקווה לא להפוך להיות אדם כזה".

גנץ לא הסתיר את מורת רוחו מהתנהלות הפוליטיקאים החרדים מול נסיונותיו של נתניהו להפר את ההסכם הקואליציוני: ״הם ערבו לי, על אף שלא החתמתי אותם. לחצנו יד ואני מצפה שיעמדו בהתחייבותם, הם יכלו לעשות הרבה יותר. אם לא יעמדו בהתחייבותם הם יצטרכו לומר לעצמם את האמת, שעדו זאת מתוך שיקולים פוליטיים צרים, לא למצוא במי לתלות את האשמה״. לדעתו, יש למפלגות החרדיות כלים לכפות על נתניהו את קיום ההסכם.

בהתייחס לתקציב הישיבות, אמר גנץ כי יתמוך בתקציב על אף שלדבריו התקציב הולך ל'קומבינה ולא לזכות׳ ואמר שהוא מקווה שבשנים הבאות הוא יהיה פשוט לזכות. עוד אמר שבכל מקרה מדובר בתקציב לדבר החשוב לנו ביותר 'חינוך' ועל כן יתמוך בו. כשהוא מביע תקווה לשנות בעתיד את סדר הדברים בכדי שכספי התקציב יגיעו לייעדם.

גם בנושא הגיוס, הביע גנץ תקווה לשנות דברים בעתיד, כיום 48% מהאזרחים בישראל משרתים בצה"ל, צריך לערוך רפורמה של ממש לדבריו בכל הקשור לשירות. כשהוא רומז על שירותים ציבוריים אחרים שלא במסגרת צבאית.

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי שישב לצידו של גנץ, הדגיש כי המתווה אותו יאשר קבינט הקורונה יאפשר תפילות של עד 1.000 מתפללים בבית כנסת – בהתאם לגודל בית הכנסת וכפוף למספר הפתחים בו.

עוד סיפר שי, כי הגיעו להסכמות נוספות כולל כאלו בהגדרות 'אדום' שיפחיתו את דחיפת הערים החרדיות אל תוך משבצת ה'אדום' – ו'מתווה מיוחד לחגי תשרי'.

עוד נכחה במפגש השרה ינקלביץ׳ ששימשה 'עלה תאנה' לקמפיינים נוטפי השנאה של 'כחול לבן' כשעוד היו מאוחדים עם יש עתיד. ינקלביץ׳ טענה כי "הממשלה הזו טובה לחרדים, הרבה בזכות כחול לבן" כשהיא פורטת את הדברים שלדבריה 'כחול לבן' היא שעמדה עליהם למען הציבור החרדי: הסיוע למוסדות ה'מוכ"ר שאינו רשמי'. תעסוקה  ו'תעסוקת נשים' ולימודים אקדמאיים. הוסטלים לנוער בסיכון ו'הזכות לאקדמיה בהפרדה' – אולי התכוונה להשכיח את החברים הקודמים בכחול לבן שניהלו קמפיין אנטי חרדי בפני עצמו נגד דרישת החרדים לזכות 'לימודים בהפרדה'. ינקלביץ סיימה את דבריה: "הזהות היהודית חשובה לנו וזה ראוי להערכה".

על הסאגה הפוליטית שעברה ישראל בשבועות האחרונים בסוגיית התקציב, פירט גנץ: הקמנו את הממשלה כשהכל היה 'כמו עכשיו', משבר כלכלי, משבר בריאותי, ומשפטו של ראש הממשלה. שום דבר לא השתנה למה שישתנה סעיף בהסכם? רק דבר אחד השתנה וזה הזמן שיעבור עד הגיע התאריך הידוע לכולם…. וגם זה היה ידוע מראש.

גנץ מספר על דאגה למרקם החברתי בישראל, לדבריו יישפך דם ברחובות ואנו מתקרבים למלחמת אחים, הוא לא חושש לומר כי לדעתו נתניהו הוא הגורם לכך. "הסכנה האיראנית מטרידה אותי, אבל הפירוד מדאיג אותי".

גנץ אמר כי גם אם יעזוב מחר את הפוליטיקה, לא יתחרט. לא על הנסיבות שהביאוהו אל הפוליטיקה, לא על הדרך בה צעד ולא על הישגיו בה. אמשיך להוביל את כחול לבן, נבחרת מצויינת. רק הציבור הישראלי יעצור אותי אם לא יבחרו בי ואם זה יקרה אני אכבד את החלטתם.

עוד שאלה עלתה מהקהל, על אודות תקיפת השר גבי אשכנזי את ראש הממשלה. גנץ סיכם את הדברים: ״הוא לא תוקף, הוא מספר את הכל בצורה ממלכתית ועניינית״.

השארת תגובה