גנץ ונתניהו התכתשו בנאומים

נתניהו: "לא שומע פעם אחת שמפסיקים את ההתקפות הבלתי פוסקות עליי ועל הליכוד מתוך הממשלה" • גנץ: "100 ימים שתקתי למתקפות אישיות של גידופים, השפלה ולעג של בכירי הליכוד"

נתניהו וגנץ צילום קובי גדעון לעמ
נתניהו וגנץ צילום קובי גדעון לעמ

שר הביטחון בני גנץ מסר הצהרה מיוחדת במשכן הכנסת, בה הודיע על תמיכתו בפשרת הדחייה של תקציב המדינה.

נתניהו הקדים אותו בדקות ספורות והודיע בסרטון  שפרסם כי הורה לחברי הליכוד לתמוך בהצעה.

בכך איום הבחירות ירד מהפרק – עד הפעם הבאה, בעוד 120 יום.

ראש הממשלה אמר לכתבים בכנסת: “החלטתי כיצד להעביר את ההחלטה שנעביר עכשיו כדי להבטיח שלא יהיו בחירות, כי זה חשוב לעתיד ולהווה של מדינת ישראל.

“זה קשה מאוד לעשות את זה כשמתוך הממשלה תוקפים את ראש הממשלה. אני לא זוכר שמאז הקמת הממשלה דיברתי על בני גנץ במונחים כאלה. אני לא שומע פעם אחת שמפסיקים את ההתקפות הבלתי פוסקות עליי ועל הליכוד מתוך הממשלה. אבל אני חושב שמה שצריך עכשיו זה לשלב ידיים מול האתגרים והמשימות שלנו.

“זה מה שאני עושה כל חיי למען המדינה שלנו למרות התקפות בלתי פוסקות מהתקשורת ומיריבים פוליטיים, גם מתוך הממשלה. אני חושב שעכשיו צריך לעשות את מה שחשוב לאזרחי ישראל ולמדינת ישראל”.

גנץ פתח: “לפני 100 ימים, החלטתי לשים בצד כל שיקול אישי או פוליטי – ולעשות את מה שהתחייבתי לו מאז התגייסתי לצה”ל – לשים את ישראל לפני הכל, את טובת המדינה לפני טובתי האישית.

“אתם מכירים אותי היטב: שום מתקפה אישית, שום עלילת דם ושום איום לא יכופפו אותי. 100 ימים נתתי לשותפיי הפוליטיים לממשלה להבין שפניי לשותפות, שידיי הושטו לשיתוף פעולה ושלבי פתוח לדאגה אחת בלבד – דאגה לביטחונם לבריאותם ולפרנסתם של אזרחי ישראל.

“100 ימים שתקתי שתקתי למתקפות אישיות של גידופים, שתקתי לניסיונות ההשפלה, לגידופים וללעג של בכירי הליכוד. מאה ימי ההבלגה והשתיקה שלי הסתיימו. הם מסתיימים מכיוון שהמדינה צריכה יציבות ולא עיסוק בלתי פוסק בצרכים אישיים. היא צריכה ממשלה שפניה לצרכיה של החברה הישראלית ולא להתכתשות פנימית”.

גנץ המשיך:  “לא אתן לאיש לאיים על ישראל בבחירות. מי שמדבר על הבחירות, לא מאיים עלי – הוא מאיים על הישראלים, לא אתן לאף אחד להוריד את ישראל על ארבע. אם חלילה נגיע לבחירות – יישפך פה דם ברחובות”.

גנץ הבהיר: ”לא אתן שמישהו ימנה בובות מטעמו לתפקידים ציבוריים במקומות רגישים. אף אחד לא ירים את ידו על שלטון החוק. נתניהו, אם פניך לשיתוף פעולה לטובת אזרחי ישראל – ידי נשארת מושטת. אם פנייך לתרגילים או פגיעה בשלטון החוק – היא אינה.

”אני וחברי נכנס למליאה ונדחה את התקציב כדי למנוע בחירות. פרק מאה הימים של מידור, הסתרה והסתה הסתיים. בוא נתחיל בפרק של שותפות”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע – בהצהרה מיוחדת –  כי חברי הכנסת והשרים של הליכוד יצביעו הערב בעד החוק לדחיית התקציב והבחירות ב-120 ימים.

”הדבר האחרון שמדינת ישראל זקוקה לו עכשיו זה בחירות, ולכן אני הודעתי אתמול שאני מקבל את הצעת הפשרה של ח״כ האוזר על שני חלקיה – גם דחיית התקציב, וגם הקמת ועדת מינויים משותפת. גם הודעתי שאני לא אשתתף במינוים של היועמ״ש, פרקליט המדינה ומפכ״ל המשטרה”, אמר נתניהו.

”לצערי, כחול לבן שהסכימו בהתחלה לפשרת האוזר ברחו ממנה אחר כך, הוסיפו כל מיני דברים, שינו כל מיני דברים – ואני עדיין חושב שזה חוסר אחריות ללכת לבחירות כשאין לנו מסגרת תקציבית מאושרת, כשאנחנו ערב פתיחת שנת הלימודים”.

נתניהו הדגיש: ”הנחיתי את אנשי הליכוד להצביע בעד דחיית התקציב. אני אמשיך לעשות את הדבר הנכון, למנוע בחירות מיותרות כשלא צריך, ואני מקווה שגם אחרים ינהגו ככה”.

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק שדוחה ב-120 יום את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה, ומונעת את פיזור הכנסת.

בעד החוק הצביעו 67 מול 37 מתנגדים.

בדיון במליאה אמר ח”כ בצלאל סמוטריץ’: “גנץ ונתניהו משחקים במדינת ישראל, בכלכלתה, באזרחיה, בחינוך הילדים שלה, הבריאות שלה, ברווחה שלה ובחשבון הבנק שלה, בעיצומו של משבר כלכלי ובריאותי חסר תקדים במדינת ישראל. הם לא מסוגלים להתעלות מעל המריבות הקטנוניות שלהם אפילו בשביל המינימום ההכרחי של תקציב מדינה. המדינה לא יכולה להתנהל בשגרה בלי תקציב מסודר ובוודאי ובוודאי שהיא לא יכולה להתנהל בתקופת משבר כלכלי בלי ודאות ויציבות.”

ח”כ עודד פורר: “בצער לא רב וביגון לא קודר אני מודיע כי ממשלת ישראל ה-35 הלכה לבית עולמים. תעודת הפטירה כבר כתובה אך עדיין לא נחתם התאריך. הצער לא נורא והיגון לא קודר כי מאז הקמת הממשלה אני בכל פעם חושב שהממשלה הזו לא יכולה להגיע למחוזות נמוכים יותר, ופעם אחר פעם אני מגלה שנתניהו, גנץ, ליצמן, גפני ודרעי מצליחים להוריד את הציבוריות הישראלית נמוך יותר.

עומדים מול הציבור הישראלי ומנהלים קרבות עזים לכאורה על נושאים שברומו של עולם, אבל בפועל אתם נלחמים על דבר אחד על ההישרדות האישית שלכם.”

השארת תגובה