גמזו: אין טיסות ל'אומן' לראש השנה

הממונה על המאבק בקורונה: "אומן זה לא חגי תשרי וזה לא דבר קדוש. זו הילולא או מסיבה ולא צריך לעשות את זה" • על פתיחת שנת הלימודים: "אפשר לפתוח את כל שכבות הגיל חוץ מבערים האדומות" • וסגר בחגים?

הנהירה לאומן שבאוקראינה, צילום - ברסלב live (3)
הנהירה לאומן שבאוקראינה, צילום - ברסלב live (3)

הממונה על המאבק בקורונה, פרופ’ רוני גמזו,  התייחס בראיון לחדשות סוף השבוע בערוץ 12, לאיומי הסגר בחגי תשרי, לפתיחת שנת הלימודים, לאי היכולת של קבינט הקורונה להגיע להסכמות סביב “תוכנית הרמזור” – ולטיסות לציון של רבי נחמן באומן לקראת ראש השנה.

בראיון הבהיר גמזו כי מבחינתו אין טיסות לאומן: “אומן זה לא חגי תשרי וזה לא דבר קדוש. זו הילולה או מסיבה ולא צריך לעשות את זה. זה יכול לקרב אותנו לסגר. כל הממשלה צריכה להיות נחושה לזכות באמון הציבור ולומר לחסידים – לא לנסוע במועד הזה לאומן. זה סיכון נפשות בישראל. אני מודיע – אין טיסות לאומן. נקודה סוף”.

על הסירוב לאשר את תוכנית הרמזור: “זה לא חוסר אמון בי, השרים היו רגילים להגביל הכל בכל הארץ אבל אין בזה היגיון. צריך לתת הרבה יותר אחריות לרשות המקומית. האסטרטגיה שלי יוצאת לא מירושלים אלא מהיישובים”. הוא טען כי רבע שעה נוספת של דיון בקבינט והתוכנית הייתה מאושרת.

“לא בהכרח יהיה סגר בחגים. אני מאמין שאפשר להוריד את התחלואה – יש ארבעה שבועות עד אז, אני רוצה להתרחק מסגר. נכון שהצגתי אפשרות לסגר כי אני חושש אבל צריך כולנו יחד ליצור את האפשרות להימנע ממנו”.

הפרויקטור ביקר בחריפות את ההתקהלויות הגדולות שנעשות ברחבי הארץ בניגוד להנחיות: “תמונות של מסיבות במקומות סגורים מעצבנות אותי. המשטרה לא יכולה לעמוד מהצד אלא לסגור מקומות כאלה – האכיפה בישראל לא מספיק טובה. הדרך להתמודד עם הקורונה זה סדר ציבורי”.

על פתיחת שנת הלימודים אמר: “אני בעד פתיחת בתי הספר וזה אתגר. מכיתה ז’ ומעלה הסיכון יותר גדול, אך בכיתות הקטנות – פחות. יש חילוקי דעות אצל המומחים ואני קיבלתי את עצת קבינט המומחים שרובם אמרו שאפשר לפתוח את שנת הלימודים. אפשר לפתוח את כל שכבות הגיל בלימודים חוץ מבערים האדומות”.

ביום חמישי דרש גמזו בקבינט הקורונה להורות לרשות שדות התעופה לבטל לחלוטין את הטיסות לציון של רבי נחמן באומן – לקראת ראש השנה.

פרופ’ גמזו אמר אז: “לא לטוס השנה לאומן להשתטחות על קבר הרב נחמן מברסלב, מחשש לאירוע הדבקה המוני לא רק בקרב אלפי הנוסעים, אלא גם בקרב התושבים המקומיים באוקראינה. על הממשלה להנחות את רשות שדות התעופה למנוע טיסות ישירות לאוקראינה, מסיבות בריאותיות”.

הוא ציין כי הוא מקווה שמנהיגי שתי המדינות יפעלו לעצירה מוחלטת של הטיסות לאומן השנה, מתוך גילוי אחריות לבריאות הציבור.

בהמשך דווח כי פרופ’ גמזו אף פנה במכתב רשמי לנשיא אוקראינה בבקשה לעצור את הטיסות לאומן – “מחשש בריאותי וכדי למנוע פגיעה בחיי אדם”. ‎

2 תגובות
  1. אפשר לתת להם לנסוע לאומן! אהל שישארו שם! ושלא יוכלו להיכנס לארץ בשנתיים הקרובות!

  2. איזו בור ועם הארץ רבנו הקדוש אמר הראש השנה שלי עולה על הכל איש לא נעדר והטמבל מסביר שהפגין עם פורנו אנרכיסטי זה אמונה, לך תתפרייקטר את יוון ידמוקרט עלאק, שנה טובה

השארת תגובה