הערכה: אין מנוס מהליכה לבחירות

על רקע המשבר הפוליטי 3, שר הביטחון בני גנץ צרח על השר כץ: "תסביר למה מהרגע הראשון אמרת לאוצר לעבוד על תקציב חד-שנתי בניגוד לכל הסיכומים?"

נתניהו וגנץ צילום קובי גדעון לעמ
נתניהו וגנץ צילום קובי גדעון לעמ

קבינט הקורונה התכנס ביום ראשון כדי לדון בחידוש המגבלות על האזרחים, אלא שהישיבה התקיימה באווירה מתוחה, על רקע המשבר הפוליטי, תוך שיו"ר כחול לבן השר בני גנץ מאבד את עשתונותיו.

בפתח הישיבה פנה שר האוצר ישראל כץ לגנץ ואמר: "תאשר להביא מיד לאישור הממשלה את תוכנית הסיוע לציבורים נזקקים ולהאצת תשתיות במשק בסך 8.5 מיליארד שקלים, שאותה אישרנו בממשלה והעברנו בחקיקה בכנסת. פרטי התוכנית סוכמו עם נציגיך ואין שום סיבה לעכב אותם ולפגוע בציבורים נרחבים".

שר הכלכלה עמיר פרץ התערב ודרש לאשר מתווה סיוע לעסקים בערים האדומות, כפי שעלה במהלך הסגרים בשבועות האחרונים, וכפי שסוכם בישיבות קודמות.

המתווה אמור לפצות עסקים שנסגרים ל-14 ימים ואינם מפוצים בכל תוכניות הסיוע הקיימות. מדובר על פיצוי של 15% מסך המחזור לאותה התקופה. כץ התנגד ודרש להצביע על מתווה ההאצה שלו.

פרץ ענה בתגובה: "החלוקה שבה אתם מחלקים ואנחנו רק מגבילים – צריכה להיפסק. אנחנו שותפים מלאים לחלוקה ולא רק להגבלות. אני מציע שתעמדו בהסכמים הקואליציוניים, תאשרו תקציב דו-שנתי שייתן ודאות כלכלית, ציבורית ופוליטית, במקום לעשות פוליטיקה".

בשלב זה גנץ התערב בוויכוח בין השניים וצעק על שר האוצר: "נושא הערים האדומות הועלה לפני כמה ישיבות על ידי השר דרעי ולא קשור לעניין הפוליטי. אם אתה רוצה לדבר על יציבות ואנחנו רוצים לגבש יציבות".

הצרחות גברו: "תסביר למה מהרגע הראשון אמרת לאוצר לעבוד על תקציב חד-שנתי בניגוד לכל הסיכומים? מהיום הראשון לא התכוונתם לקיים את ההסכם בנוגע לתקציב דו שנתי".

נתניהו לגלג בתגובה: "שמישהו יגביר את הווליום, לא שומעים".

אחד השרים שהשתתף בדיונים אמר לחדשות 12 כי קולו של שר הביטחון נשבר והיה קשה להבין מה בדיוק הוא אומר. "גנץ איבד את העשתונות, ככה לא מתנהג מנהיג", אמר בכיר בקבינט.

כץ מצידו ענה לגנץ כי הודעת כחול לבן אתמול הייתה שקרית, ושכל הפרטים סוכמו עם יועצו הוד בצר בקבינט הכלכלי ואחרי ישיבה עם השר פרץ.

"מה שהוצאתם אתמול לעיתונות זו הודעה כוזבת", אמר שר האוצר. "תודיעו מיד שאתם מאפשרים להעלות את זה להצבעה בממשלה וראש הממשלה יפנה ליועץ המשפטי לממשלה ויבקש אישור מיוחד".

אין ישיבת ממשלה

קודם לדיון בקבינט הקורונה, התקיימו חילופי האשמות בין הליכוד לכחול לבן לאחר שישיבת הממשלה הקבועה בימי ראשון בוטלה.

לטענת הליכוד הסיבה לצעד הדרמטי הוא "בשל סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד ש"ח, הכוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון".

"התוכנית תייצר כ-10 אלף מקומות עבודה חדשים במשק", אמרו בליכוד. בתוכנית יועברו 700 מיליון שקלים בעבור הבטחת ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות ו-600 מיליון שקלים לטובת הארכת מענקי ההסתגלות לבני 67 ומעלה שהוצאו לחל"ת עד לחודש יוני 2021".

הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "ישיבת הממשלה לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה. זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו, וכל תירוץ אחר הינו שקר מוחלט לציבור הישראלי. כחול לבן הודיעה לליכוד שכל הצבעה הקשורה בקורונה לא תסבול דיחוי ותעבור בהצבעה טלפונית. לגבי תוכניתו של שר האוצר, מדובר בתוכנית בעלות של מיליארדים הנוגעת לטווח הארוך שטרם הוצגה במלואה וטרם גובשה סופית. הניסיון להעלות אותה מהיום למחר הוא לא יותר מאשר ספין לא אחראי. אנו מצפים מהליכוד לעמוד בהסכם ולאשר את תקנון הממשלה שיאפשר את המשך היציבות שכל כך נדרשת בעת הזו. תשעה מיליון אזרחי ישראל מצפים מהממשלה ליציבות ואמינות, וכחול לבן לא תסכים לערער זאת".

שר האוצר ישראל כץ מסר בתגובה: "הודעת כחול לבן בקשר לתוכנית ההאצה והסיוע לאוכלוסיות מיוחדות בסך 8.4 מיליארד ש"ח, אותה הגשתי מחר לממשלה, הינה כוזבת ומטעה. התוכנית, שכוללת ביצוע מיידי של תשתיות להאצת המשק בתקופת הקורונה וסיוע לאוכלוסיות מיוחדות, הינה חלק מחוק רשת הבטחון הכלכלי לתקופת הקורונה בסך 90 מיליארד ש"ח, אותו הגשתי ושאושר בממשלה ובכנסת.

"בהתאם להחלטת הממשלה וללוח הזמנים שנקבע בחוק לפרק זה, התוכנית הוצגה לנציגי כחול לבן (הוד בצר – נציגו של בני גנץ, והשר עמיר פרץ), בהתאם וגם אושרה על ידם. כל עיכוב באישור ובביצוע התוכנית יגרום לפגיעה קשה בציבורים נזקקים ובהאצת המשק בתקופת הקורונה".

המאבק על התקציב

בעקבות ביטול ישיבת הממשלה, גם ועדת שרים לחקיקה לא כונסה. הנפגעת העיקרית מהחלטה זו היא חברת הכנסת הילה שי וזאן מכחול לבן שההצעה שהעלתה נועדה לחייב את בעלי האולמות להשיב כספי מקדמות לזוגות שחתונתם בוטלה בגלל הקורונה, אחרת יאבדו 30% מהפיצויים שמגיעים להם מהמדינה.

השר דודי אמסלם אמר בתגובה, כי הוא מסרב לכנס את הוועדה "בגלל התנהגות כחול לבן והפרות הסיכומים שנעשו לאחרונה". לטענתו, "מדובר בהצעת חוק פרטית וסוכם שמעלים רק הצעות חוק ממשלתיות בנושא הקורונה בלבד".

בראיון לחדשות 12 הבהיר יו"ר כחול לבן בני גנץ כי יתעקש על תקציב דו-שנתי, למרות דרישת נתניהו והליכוד: "בשביל לייצב את הממשלה, נדרשת תוכנית דו-שנתית. לא תקציב חגים ולא תקציב לסופ"ש, תקציב לשנה שלמה. כל טובי הכלכלנים אומרים את הסיפור הזה ולכן אנחנו מתעקשים. אני לא אוותר". לדברי גנץ: "יש שני אנשים שאולי רוצים בחירות – נתניהו ולפיד".

בנוגע ליחסיו עם נתניהו, הוסיף: "היחסים הם יחסים טובים, ברור על מה אנחנו חלוקים". גנץ הדגיש: "לנתניהו יש אתגרים אישיים ומשפטיים מאוד מאוד גדולים. הוא עושה חשבונות נוספים שאצלי לא קיימים. אני מניח שיש לו שיקולים אישיים ופוליטיים שבגינם הוא רוצה בחירות. לא יכול להיות שמישהו שאכפת לו מהמדינה ורואה מה קורה כאן יגיע למסקנה שמה שמתאים לה זה בחירות".

בכל הנוגע לזעם הציבורי נגד ראש הממשלה ונגדו, אמר גנץ: "מבין את השנאה כלפי נתניהו. מבין את האכזבה ממני".

השארת תגובה