שבוע הזעם של המפלגות החרדיות

הכעס והמצוקה מהשכונות החרדיות הכריעו את הח"כים, שהחלו ללחוץ על נתניהו # מאחורי הקלעים: לחץ על תקציב הישיבות וכעס על המשברים התכופים שנתניהו מייצר מול 'כחול לבן' • מיקי זוהר שוב מגיש לנתניהו תבוסה משפילה בהצבעה פעוטה

ההפגנות ברוממה
ההפגנות ברוממה

את השלכות השבוע הפוליטי החולף קשה לנבא, אך את ההתרחשויות הדרמטיות שלו לא ניתן לעמעם. ברקע משבר הקורונה המחריף, נפערה תהום בין ראש הממשלה נתניהו לבין ח"כי המפלגות החרדיות. בקו הקדמי נמצא הלחץ הבלתי פוסק מהרחוב החרדי נגד הטלת סגרים ואלימות משטרתית, מאחורי הקלעים מרחף לחץ מתקציב המדינה.

המפלגות החרדיות, חלק אינטגרלי מהממשלה, נושאות באחריות להחלטות המלחמה בקורונה, כולל ההחלטות המשליכות על הציבור החרדי. עד לפני ימים ספורים, גיבו ראשי הסיעות את נתניהו, חמקו מעיסוק מעשי במשבר ברחוב החרדי ואף הפנו את חשבון הנפש פנימה: לא הייתם זהירים מספיק.

אלא שהמצוקה והזעם הלכו וחלחלו כלפי מעלה. הראשון שזיהה היה ח"כ ישראל אייכלר. כשהוא משוחרר יחסית ממחויבות – אפילו הוועדה לפניות ציבור לא ניתנה בידיו – החל אייכלר לתקוף חזיתית את ראש הממשלה על יחסו למגזר החרדי. בערב שבת הוציא אייכלר הודעה בה הוא קורא לחבריו "לפרוש זמנית מהממשלה עד שיוסרו הסגרים הסלקטיביים על שכונות החרדים. רק כך נתניהו יבין שזכויות האדם החרדי אינן הפקר".

ככל שנקפו הימים, נאלצו ראשי המפלגות להצטרף. בישיבת הממשלה ביום ראשון, דפק יו"ר ש"ס על השולחן וקרא לשינוי מדיניות. דרעי, שלאורך הזמן היה מהמחמירים ביותר בהלכות קורונה וצידד בכל מהלכי הממשלה מתוך הבנה שהם מצילי חיים, הראה לפתע פנים זועפות.

"ראינו אתמול בערב שתי הפגנות", השווה דרעי בין ההפגנת החרדים ברוממה לבין הפגנת העצמאים. "הפגנה אחת בכיכר רבין בת"א בהשתתפות עשרת אלפים איש והפגנה בשכונת רוממה בירושלים בהשתתפות עשרות חרדים. בהפגנה בת"א לא תמיד נשמר ריחוק, לא הייתה הקפדה על ההנחיות ולא ראינו אלימות כלפי המפגינים. בשכונת רוממה, ראינו סרטון שבו חרדי שואל שוטר מדוע אינו עוטה מסכה. בתגובה היכה השוטר באגרוף בפניו של החרדי ומנע אפשרות להעניק לו עזרה. יש כאן אלימות מכוונת של שוטרים נגד מפגינים חרדיים. זה חייב להיפסק. כנציג מפלגה חרדית בממשלה, לא אוכל להשלים עם האלימות הקשה של השוטרים נגד החרדים. זה חייב להיפסק ומיד".

מכאן החלה סדרת פגישות בהולה. ראש הממשלה הבין את הסיטואציה וזימן אליו לפגישות נפרדות את ראשי המפלגות ולפגישות משותפות את כל חבריהן. בזה אחר זה נכנסו הח"כים ודרשו מנתניהו מדיניות סגרים שקופה, הקשבה למצוקת הציבור, וטיפול באלימות משטרתית.

מהפגישה של 'יהדות התורה' נעדר בהפגנתיות יו"ר 'דגל התורה' משה גפני. רשמית הוא היה עסוק בדיוני ועדת הכספים. בפועל, הוא מחזיק בטן מלאה על נתניהו. לאחר מסכת לחצים מצד לשכת נתניהו, הגיע גפני לפגישה אישית בערבו של יום.

מצוקת הקורונה בשכונות החרדיות היא רק חלק אחד בסיפור. מאז הקמת הממשלה, הח"כים החרדים משנסים מותניים, מפשילים שרוולים ומתחילים לעבוד. יש להם משרדי ממשלה לנהל, אך הדבר המעסיק אותם יותר מכל הוא תקציב המדינה. לא רבים יודעים, אבל מצבם של הישיבות בכי רע. הכסף בקופה אזל. צרכים מגזריים רבים שטמונים בתקציב תלויים על בלימה. השעון מתקתק, על פי חוק תקציב המדינה חייב לעבור בחודש הקרוב, ואם לא הכנסת מפוזרת.

עבודת הממשלה ובעיקר עבודות ההכנה לתקציב, הלכו ופיתחו ציר פוליטי חשוב בין הח"כים החרדים לבין 'כחול לבן', ובעיקר מול שר המשפטים אבי ניסנקורן, האיש הדומיננטי במפלגה. בין הצדדים הולכים ונרקמים הסכמים, הבנות, שיתופי פעולה, תוך בניית יחסי אמון טובים, אלא שאז מגלים הח"כים החרדים, שראש הממשלה נתניהו משטה בקואליציה השברירית, תוקע טריז חדשות לבקרים, ומשפיל מעת לעת את שותפו גנץ, במה שמאיים על יציבות הקואליציה.

נקודת שבר משמעותית נראתה בשבוע שעבר, סביב הצעתו של סמוטריץ' להקמת ועדת חקירה לשופטים. ביום הדרמטי הזה, נדמה היה שהממשלה עומדת להתפרק. נתניהו החליט לתמוך בהצעה – תוך התעלמות מההסכמה הנדרשת משותפיו, על פי ההסכם הקואליציוני – 'כחול לבן' נעמדו על הרגליים האחוריות והתנגדו נחרצות. הח"כים החרדים החליטו לתמוך בהצעה לאחר סיכום עם נתניהו, רק כדי לגלות שבזמן שהם בגדו באמונו של ניסנקורן, נתניהו עצמו הבריז מההצבעה ודאג שחברי 'הליכוד' ייעדרו.

הם חשו מרומים. זעמם עלה לשמים. הם החליטו לשרטט קו אדום. מבחינתם, הממשלה צריכה לתפקד, לנהל את משבר הקורונה, להעביר תקציב. אם נתניהו רוצה להתעלל ב'כחול לבן', שיסתדר לבד. הם לא בתמונה.

יצוקה מביטון

מיקי זוהר הפך בשנים האחרונות לאחד האנשים החזקים בליכוד. האיש שהחל את דרכו הציבורית בעיריית קריית גת, והשתחל לכנסת כנציג מחוז הנגב בליכוד, קנה את מעמדו בזכות נאמנות עיוורת למנהיג נתניהו. הוא נהיה לאיש אמונו ותמיד היה שם כדי להגן עליו באולפנים, במסדרונות ובראיונות.

זוהר מכהן כיו"ר הקואליציה, תפקיד מורכב ביותר, בטח בממשלה הטרוגנית וסבוכה המכונה ממשלת חירום עם ראש ממשלה בפועל וחליפי. כדי לתמרן בין הצדדים, יו"ר הקואליציה צריך להיות איש רעים להתרועע, כזה שיודע לשבת בחדר ולעגל פינות עם יכולות תמרון נאות. השיטה של זוהר שונה. הוא לרוב כוחני, מנחית הוראות, מצפה למשמעת מיידית.

בימיה הקצרים של הכנסת ה-23 השיטה לא עובדת. נתניהו הספיק לספוג כמה מהלומות, שלא לומר השפלות. אחת מהן הגיעה השבוע, בדיון פעוט לכאורה על חדרי כושר ובריכות.

ועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון דנה באישור ההגבלות על הציבור בשל הקורונה. בין היתר נדרשה הועדה לאשר את המשך סגירת חדרי כושר ובריכות, שעל פי דעת רבים אינם מהווים מקומות מסוכנים להדבקה. נתניהו דרש לאשר את ההגבלות, הוועדה ניהלה דיון, שמעה חוות דעת והחליטה להתנגד, בהובלת שאשא ביטון.

וכך, ח"כית זוטרה יחסית ממפלגתו, עשתה לנתניהו בית ספר. הכנסת היא לא חותמת גומי של הממשלה, העבירה מסר. הרשות המחוקקת עומדת בזכות עצמה, לשם כך היא נועדה.

רגע ההצבעה בוועדה היה משעשע. ח"כ מיקי זוהר צועק לחברי הקואליציה להתנגד, יו"ר הועדה – חברת מפלגתו – סופרת קולות, אבוטבול התנגד, ברוכי נמנע, ההצעה שביקשה הממשלה להעביר נדחתה.

זוהר מיהר לפזר איומים. תוך דקות נשלח לוועדת הכנסת מכתב בדרישה להתכנס כדי להדיח את שאשא ביטון. תחילה 'כחול לבן' העבירו מסר שהם יזרמו עם ההדחה, לאחר מכן הודיעו כי ייעדרו מהדיון. מבקר 'הליכוד' הודיע כי ההדחה אינה תואמת לחוקי וערכי המפלגה, ולאחר מספר שעות נאלץ זוהר להודיע כי הדחתה אינה עומדת על הפרק והוא יסתפק בנקיטת סנקציות.

השארת תגובה