העסוקנה מתעוררת? דרעי יוצא להתקפה

למודי סבל מהסגר המיותר שהוטל על בני ברק, החרדים עומדים על שלהם כששוב מוטל סגר על שכונות – לראשונה, גם העסקונה מבינה שמדובר באפלייה

ישיבה עם נתניהו, צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
ישיבה עם נתניהו, צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש יחד עם השר לבטחון פנים אמיר אוחנה, שר הבריאות יולי אדלשטיין עם חברי הכנסת וחברי הממשלה החרדים.

בפגישה סקר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי את נתוני התחלואה בשכונות עליהן הוטל הסגר.

השר לביטחון פנים אוחנה הודיע כי מינה ניצב בדימוס אריק יקואל כראש הצוות המייעץ לשר בנוגע לחברה החרדית.

סוכם כי לפני הטלת הסגר, תיעשה היוועצות ועדכון עם נציגי הציבור של המגזר החרדי וכן במידת האפשר יפעלו לפתיחת חמ"לים ביישובים עצמם.

ראש הממשלה נתניהו ציין, "ביקשתי להיפגש כאן כדי לשמוע אתכם וכדי שנוכל לענות על המצוקה, אני יודע שהיא אמיתית והיא נוגעת ללבנו. אנחנו רוצים לעזור, אף אחד לא רוצה להתנכל, ההפך הוא הנכון, ואני פתוח לשמוע".

במהלך הישיבה, חברי הכנסת של ש”ס התבטאו נגד התנהלות הסגר המבוצעת ללא שם מדיניות המבוילה להורדת התחלואה.

שר הפנים אמר: “הסגר כמו שהוא ללא שום חבילת סיוע מסביב, לא משיג את מטרתו ופוגע בציבור כולו. לפני שמטילים סגר, המדינה צריכה להיערך לחבילת סיוע הכוללת סיוע במזון, שמירה על המבוגרים, תוך שימת דגש על פינוי מיידי של החולים”.

דרעי הדגיש: “אם אין אפשרות לפנות את החולים, אין שום הגיון לעשות סגר”.

סגן השר אורי מקלב אמר כי הציבור החרדי ניזוק הכי הרבה מהקרונה.

“לצערנו אין שקיפות והציבור לא יודע מה קורה, יש תהיות על הסגר עצמו, המערכת לא עושה את מה שצריך, לא מפנה למליוניות ומבקשים מהציבור רק לתרום את חלקו.

הסגר בבני ברק נצרב בציבור כאילו הקורונה זה רק בציבור החרדי. הסגר הוא פוגעני. סגרו בתי ספר של חינוך מיוחד. השוטר בקצה עושה מה שהוא רוצה. רק אתמול ראינו איך ח”כ אייכלר מעוכב על ידי שוטר. אם חבר כנסת מעוכב – מה קורה לאזרח שצריך לצאת לעבודה חיונית?.

הציבור החרדי ניזוק הכי הרבה מהקרונה, מעסיקים מרשים לעצמם לא להחזיר עובדים חרדים מחל”ת. רואים את זה בנתונים. זה פוגע במישור החברתי, הכלכלי והתדמיתי. אנשים עומדים בתור ולא מקבלים שירות כי הם חרדים וחוששים שהם מאזורי הסגר, למרות שזה לא נכון.

הציבור שלנו תמך בך, מוקיר טובה ולא מקבל את ההתקפות בתקשורת כנגדך. אך כעת איבדנו את זה, ואף מאשימים אותנו בשותפות איתך. לציבור החרדי יש זיכרון ארוך וכעת מצפים לפעולה והתערבות שלך, למעשים ולא לדיבורים”.

חברי הכנסת של ש”ס ציינו בכאב את האלימות המשטרתית כלפי המגזר החרדי ואת “היד הקלה לעומת האוכלוסיה הכללית”.

יו”ר סיעת ש”ס בכנסת, ח”כ מיכאל מלכיאלי, זעם על האכיפה הבררנית והביא דוגמא: “בזמן שבביתר אשה מקבלת קנס של 2000 ש”ח, בת”א מחלקים מסכות. הציבור שלנו מרגיש נרדף”.

יו”ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי סיכם את ההרגשה הכללית בציבור החרדי: “במקום קנס השוטרים נותנים אגרוף”.

סגן שר הרווחה משולם נהרי אמר בכאב: “הציבור החרדי – הפך להיות שק חבטות. המשטרה נוהגת באלימות, והחמור מכל שהדבר משליך על בריונים מהציבור שתוקפים חרדים. ‘אם בארזים נפלה שלהבת מה יאמרו אזובי הקיר’? ראש הממשלה חייב להתערב ולשים קץ להתעמרות”.

ח”כ משה אבוטבול: “מגיעים אלינו מאות פניות, גם מהסגר בבית שמש, הכולל יחס קשה מצד חלק מהשוטרים. קשה לשכנע ציבור כשלא מפורסמים קריטריונים לסגר והבהרות”.

השר דרעי סיכם את הדיון: “לא ניתן שהמגזר החרדי ירגיש מופלה לרעה – הציבור החרדי ממושמע, היד הקלה נגדנו חייבת להיפסק. מתנהלת אכיפת אפלייה נגד הציבור החרדי, אני קורא לרוה”מ ולשר לביטחון פנים לפעול לאכיפה שווה”.

ראש הממשלה והשר לבטחון פנים סיכמו: “ימונה ניצב בדימוס, אריק יקואל לראש הצוות המייעץ לשר בנוגע למגזר החרדי. טענות חברי הכנסת של הסיעה מוצדקות והממשלה תפעל לתקן זאת בהקדם”.

השארת תגובה