אחדות: חרדים וחילונים בערים ה'אדומות'

עם חזרת ההגבלות והסגרים ברחבי הארץ, יוזמה חוצה מגזרים של תושבים להתמודדות; לאחר מפגשים משותפים שהתמקדו במיפוי הצרכים, יצאו התושבים יחדיו בכדי לסייע לאוכלוסייה באזורים בהם הוטלו הגבלות מחודשות

גלעד וינר. צילום יוסי זליגר- קטן
גלעד וינר. צילום יוסי זליגר- קטן

קבינט הקורונה של התושבים. הקונגרס הישראלי ופלוגתא בשיתוף הרשויות המקומיות, מקיימים בימים האחרונים מפגשים משותפים של תושבי השכונות בערים עליהן הוטלו מגבלות מחודשות. המפגשים נועדו בכדי להסיר חששות בין חלקי אוכלוסייה, למפות צרכים ומצוקות ולהפעיל פרויקטים ותוכניות סיוע מיידיות בין תושבי השכונות ברוח הערבות ההדדית שאפיינה את תקופת הסגר הראשונה.

העלייה בתחלואה והטלת סגרים והמגבלות הרבות, מעצימה את האתגרים – הכלכליים, הבריאותיים והחברתיים, איתם האוכלוסייה מתמודדת בתקופה הזו. בנוסף, היא מציפה מחדש חששות ומתחים בין מגזרים שונים בציבור. בסדרת מפגשי אונליין, לא בלבד שניתנת לתושבים הבמה לבטא את החששות ולהסיר את הדעות הקדומות אלא בעיקר נפתחת האפשרות לפעול יחדיו בכדי לסייע האחד לשני בתקופה המורכבת הזו.

"זו תקופה מאתגרת עבור כולנו באספקטים מגוונים ורבים, כאשר חזרת ההגבלות על ערים מסוימות מעצימה את הקושי. לצד הקושי, בדומה לתקופות מורכבות אחרות, רוח הערבות ההדדית של הישראלים מוכיחה עצמה כל פעם מחדש." הסביר ד"ר גלעד וינר, מנהל הקונגרס הישראלי. "כמובן שיוזמות התושבים הן לא פתרון ארוך טווח שנועד להחליף טיפול יסודי בבעיות שהולידה התקופה האחרונה. לשם כך נדרשים ידע מעמיק וכלים חדשניים אותם אנו מפתחים בקונגרס הישראלי. יחד עם זאת, משבר הקורונה הוא גם הזדמנות לפתח שותפות בין מגזרים ואוכלוסיות שונות שנרתמות יחדיו למטרות משותפות."

המפגשים האחרונים התקיימו השבוע בערים הסובלות מעלייה בתחלואה ובהן בני ברק, אשדוד וירושלים, בין היתר על מנת להתנגד לאכיפה בררנית ולעודד שמירה על ההנחיות. אחד המיזמים שיצאו מתוך המפגשים הוא "אכיפה לטובה" בו תושבים חילונים וחרדיים מאשדוד, יאכפו עטית מסכות ויחלקו דו"חות "חיובים" לאזרחים השומרים על הנחיות. אירועים דומים לעידוד יוזמות משותפות בין תושבים מתקיימים גם בבני ברק וערים נוספות.

דניאל קנדלר, מנהל פלוגתא מסביר על ייחודיות הפעילות באשדוד: "המרקם החברתי המגוון של אשדוד מעלה חדשות לבקרים מתחים ומאבקים בין מגזריים. בעקבות משבר הקורונה שפוקד את העיר יצאה מועצת ההסכמות בקול קורא לתושבים מכלל הרבעים בעיר להקים קבינט אזרחי משותף שיעסוק בהשפעה של התושבים על הנעשה בעיר. הסגר באשדוד מתמקד בשכונות החרדיות, והמפגשים נועדו ליצור רב שיח שיאפשר גם לחרדים להשמיע את קולם בפני תושבים מרובעים אחרים בעיר. מיזם "אכיפה לטובה" הוא רק צעד אחד מתוך שורה של יוזמות משותפות שיחזקו את תחושת הערבות ההדדית בעיר, לצד עידוד שמירה על כללי הבטיחות מפני הקורנה בכלל המגזרים בעיר"

הקונגרס הישראלי הוא מיזם משותף לאוניברסיטת בר אילן וקרן מנומדין, שהוקם במטרה לתת מענה לאתגר המרכזי של החברה הישראלית כיום: המתח המתמשך בין זהותה היהודית לזהותה הדמוקרטית של המדינה, כאשר המפתח לגישור על המתח היסודי הזה הוא תהליך ציבורי רחב היקף של בניית הסכמות, המלווה במחקר אקדמי מעמיק.

השארת תגובה