מאיימים: "נסגור את הישיבות"

בשל שמועות על הימנעות מבדיקות לגילוי הידבקות בנגיף הקורונה, מאיימים במשרד הבריאות: נסגור את הישיבות ומסגרות הלימודים

שוטרים בימי קורונה
שוטרים בימי קורונה

גורם בכיר במערכת הבריאות צוטט בחדשות 12 מאיים כי ההנחיה השקטה במגזר החרדי שלא ללכת להיבדק לקורונה – “תוביל לסגירת עולם התורה”. עוד מדגיש הגורם: “מדובר בחוסר אחריות מוחלט שגובל בהפקרות”.

בימים האחרונים ישנן עדויות על כך שחלקים בציבור החרדי אינם נבדקים. טראומת הגל הראשון אותה נושאים החרדים גרמה להם מצד אחד להגביר את השימוש במסכות, כדי להתמגן מפני הידבקות, אך מצד שני – קיימת תופעה, בקהילות מסוימות ובישיבות, של ויתור על בדיקות קורונה.

לפי הדיווח בחדשות 12, אין אמירה מוצהרת של רב  שמפציר בציבור שלו לא ללכת להיבדק, אך קיים חשש מחזרה לסטיגמת הגל הראשון – בו החרדים היו במוקד הביקורת בשל ממדי התחלואה הגדולים שהתגלו בערים החרדיות.

אחד המקומות בהם קיבלו התלמידים הוראה שלא להיבדק הייתה ישיבת ‘בית מתתיהו’ בבני ברק, בה חלו 47 תלמידים.

תלמיד בישיבה: “בישיבה שלנו בית מתתיהו לא יכולים לעשות קפסולות. זה לא שייך טכנית – לכן היה מצב של פחד גדול מאוד בישיבה. בהתחלה הצוות הבין שהדבר הנכון לעשות הוא לטפל בבעיה בתוך הישיבה, כדי שלא יהיו בידודים. בסופו של דבר 3 בחורים קיבלו הוראה מהצוות – ‘אל תיבדקו'”.

תלמיד הישיבה סיפר שהבחורים נבדקו בכל זאת ויצאו בסופו של דבר שליליים לנגיף, וכי מקור ההתפרצות היא בחתונה של אחד הבחורים. “היה שם בחור חולה והוא בעצם הדביק קבוצה גדולה של בחורים כבר שם, והבחורים האלה חזרו לישיבה”.

לפי הדיווחים, לא נשמרו במקום כללי הקורונה. הערכה נוספת היא שאולי שהה במקום “מפיץ על”, אשר ביכולתו להדביק בנגיף יותר מאשר לחולים רגילים אחרים; או שאולי מדובר בשילוב של כמה גורמים.

סגן שר החינוך מאיר פרוש מסיעת יהדות התורה, אמר בריאיון ל’קול ברמה’: “האם כל אחד חושב שכשהוא לא מרגיש טוב, אז תפקידו ללכת להיבדק כדי שיהיה עוד מספר – לא. אני יודע שיש הנחיות לפיהן מי שלא מרגיש טוב צריך להישאר בבית, בחדר. התוצאה הזו מביאה עלינו אחר כך גלים, אז לא כולם שלמים עם זה”.

דבריו גררו ביקורת רבה, ומלשכתו הסבירו: “סגן השר סיפר כבדרך אגב על תופעה שולית בעקבות החלטות מקוממות של קבינט הקורונה להכריז על ריכוזי הציבור החרדי כאזורים מוגבלים, אך הוא כמובן אישית אינו תומך בכך. כשומר תורה ומצוות האמון על ‘ונשמרתם מאוד לנפשותיכם’ וכסגן שר החינוך הוא קורא להקפדה על ההנחיות הממשלה וגורמי המקצוע ומדגיש כי מי שאינו חש בטוב חייב להיבדק על פי המלצות הרופאים”.

תגובה אחת
השארת תגובה